Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131189 από gio232
Απαντήθηκε από gio232 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Είμαι και εγώ στο πρόγραμμα του εξοικονομώ και θα βάλω ηλιακό 160 λίτρα τριπλής.
θα ήθελα τις γνώμες των ειδικών τι να επιλέξω με τα 1300 ευρώ
έναν glass τις σειράς και να μου μείνουν τα ρέστα στη τσέπη για άλλες εργασίες στο σπίτι ή
να πάρω ένα χάλκινο που λέει και 50 χρόνια εγγύηση (άσε που σε 50 χρόνια εμείς θα έχουμε γίνει χώμα)
να χαλάσω όλο το ποσό??
Ο υδραυλικός μου σαν φίλος μου λέει πάρε το χάλκινο να μην έχεις ανοδια μέσα να πίνεται το νερό ούτε άλατα,αλλιώς πάρε ένα φθηνό τα 20 χρόνια τα έχεις σίγουρα.
Η δικιά του επιλογή είναι γυαλί αλλά είναι οικονομικό το θέμα
άρα η επιλογή είναι 800 ευρώ για γυαλί ή 1300-1400 για χαλκό.
Πείτε καμιά γνώμη γιατί καλή η οικονομία αλλά μερικές φορές το ακριβότερο είναι πολύ φθηνό...
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134067 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλημερα θα ηθελα την αποψη σας για την προσφορα που εχει αυτή η εταιρια www.eurostar-solar.com/heliothermo-hliak...eKxr0CFVPJtAodaUoASA eco150 με επιλεκτικο συλλεκτη 2τμ στα 565

Ευχαριστώ
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134213 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα

douka77 έγραψε: Καλημερα θα ηθελα την αποψη σας για την προσφορα που εχει αυτή η εταιρια www.eurostar-solar.com/heliothermo-hliak...eKxr0CFVPJtAodaUoASA eco150 με επιλεκτικο συλλεκτη 2τμ στα 565

Ευχαριστώ


κάποια απάντηση εδώ έχουμε παιδιά ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135423 από gyrismata
Απαντήθηκε από gyrismata στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλησπέρα σε όλους.
Για πολύ σκληρό νερό τι είδους boiler προτείνεται (inox ή glass);
Βρίσκομαι σε νησί όπου εκτός από σκληρό νερό έχουμε και υγρασία που σπάει κόκκαλα :)
Και αν δεν σας κάνει κόπο ...
Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας ηλιακός γενικά για τις προαναφερθείσες εδαφοκλιματικές συνθήκες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #137416 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Να ρωτησω κάτι άλλο,στον ηλιακό έχω δυο συλλέκτες οι οποίοι μάλλον είναι καλοι(δεν θυμαμαι τμ αλλα είναι δυο όχι ένας αρα πάνω απο 3τμ με 160λτ δοχείο-πως μπορω να ελεγξω αν είναι καλοί οι συλέκτες?), επειδη το δοχείο τα έχει παίξει μπορώ να κρατήσω τους συλλέκτες και να βάλω νέο δοχείο με νέες σωληνώσεις(μιας και έχουν σκουριά οι συνδέσεις του δοχείου) η πρέπει να πάρω όλο το σετ καινούργιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147715 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα
Ήρθε κι η ώρα μου να χρειαστώ το φόρουμ για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα και μετά από αρκετό διάβασμα εδώ κι αλλού, άρχισα να διαμορφώνω μια άποψη (όχι βέβαια του πραγματικά ειδικού-αλλά του άσχετου που μέσω λίγου διαβάσματος internet νομίζει ότι έγινε "ειδικός"). Εξ αρχής να πω ότι θα μπει σε κεραμοσκεπή και ότι δεν μ' ενδιαφέρουν οι τριπλής ενέργειας.

Νομίζω λοιπόν ότι χρειάζομαι για 3 άτομα, 160 λίτρα ηλιακό, αλλά για την σιγουριά (ποτέ δεν ξέρεις με τις γυναίκες...) και την μικρή (γενικά) διαφορά το σκέφτομαι και για τα 200 λίτρα.

Από αυτά που διάβασα λέω να πάω σε τεχνολογία καζανιού glass (με 10ετή εγγύηση) γιατί το χάλκινο κοστίζει αρκετά χρήματα (και διάβασα για πραγματική περίπτωση χρήστη που είχε αστοχία και η εταιρία έκανε τα πάντα να μην πληρώσει την (50ετή) εγγύηση που έδινε-ακόμα στα δικαστήρια είναι) και για το inox δεν νομίζω εκτός και δεν βρω glass με 10ετή εγγύηση .

Με καλούς επιλεκτικούς συλλέκτες και όχι κενού (πάλι δεν βλέπω τον λόγο για τους κενού-με την υπάρχουσα τεχνολογία) που να έχουν καλά τζάμια (security class). Κάπου διάβασα (αλλά δεν μπορώ να βρω το πού...) ότι μια καλή αναλογία η οποία να αποδίδει και τον χειμώνα (γιατί στο ελληνικό καλοκαίρι όλα αποδίδουν super) είναι 2m² συλλέκτη ανά 100 λίτρα. Οπότε κοιτάω να είναι οι συλλέκτες μου 3m² για τα 160 λίτρα ή 4m² αν τελικά πάω στα 200 λίτρα.

Τώρα εκεί που κολλάω είναι η αξιοπιστία της κάθε εταιρίας. Αυτό δεν μπορώ να το κρίνω και νομίζω ότι δεν είναι εύκολο και να αποδειχθεί. (γενικώς)

Έχω ακούσει καλά λόγια (ως προς τη σχέση τιμής/απόδοσης) για τις Skyland, Ηλιόθερμο, Helioakmi και Nobel κυρίως. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες εξίσου καλές (ή και καλύτερες) και να μην τις γνωρίζω. Κι εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θα βάλω 2 μοντέλα με τιμές (σημερινές-Αύγουστος 2015) από κάθε εταιρία και θέλω την γνώμη σας. Αν κάποιος δυσκολεύεται να γράψει δημόσια (υπάρχουν και οι επαγγελματίες του χώρου που δε θέλουν να εκθέσουν-εκτεθούν) και το καταλαβαίνω απόλυτα. Ας στείλουν προσωπικό μήνυμα.

Skyland EGL (160 λίτρα / 3.1 m² συλλέκτες) από 803 ευρώ το βγάζει το Skroutz .
Skyland EGL (200 λίτρα / 4.1 m² συλλέκτες) από 927 ευρώ το βγάζει το Skroutz .

Sole Ηλιόθερμο Eco 150-2-S150 (150 λίτρα / 3m² συλλέκτες) από 715 ευρώ το βγάζει το Skroutz .
Sole Ηλιόθερμο Eco 200-2-S200 (200 λίτρα / 4m² συλλέκτες) από 799 ευρώ το βγάζει το Skroutz .

Helioakmi Megasun Glass (160 λίτρα / 2.62m² συλλέκτες) από 723 ευρώ το βγάζει το Skroutz .
Helioakmi Megasun Glass (200 λίτρα / 4.2m² συλλέκτες) από 892 ευρώ το βγάζει το Skroutz .

Nobel Aelios 160/3 ALS (160 λίτρα / 3m² συλλέκτες) από 640 ευρώ το βγάζει το Skroutz .
Nobel Aelios 200/4 ALS (200 λίτρα / 4m² συλλέκτες) από 812 ευρώ το βγάζει το Skroutz .

Με τις εγγυήσεις είναι ένα θέμα διότι στα site των εταιριών αποφεύγουν(???) να γράψουν αναλυτικά. Χρειάζομαι κι εδώ βοήθεια γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Είναι ισοδύναμοι (εντάξει σχετικά ισοδύναμοι-ακριβώς δεν μπορεί να είναι!) μεταξύ τους; Σαν πρώτη σκέψη να πω ότι (λόγω τιμής κυρίως) προσανατολίζομαι στον 200αρι της Ηλιόθερμο ή στον 160 της Skyland. Αλλά ακούω και την δική σας γνώμη.

Επίσης δέχομαι διαφορετικές προτάσεις από τις 4 εταιρίες που έχω κοιτάξει. Ευχαριστώ!

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ