Αγριαγκινάρα: το μέλλον στο οικονομικό καύσιμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99783 από stratis 1

giamale έγραψε: στο χe γραφει οτι το πελλετ εχει 10% σταχτη δεν θα μπουκωσουν τα παντα


Αναλογα με τον λεβητα.
Οποιος εχει παρει σωστο λεβητα (δεν ειπα ακριβο) μπορει να καψει τα παντα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99785 από xrysafis72

κοκκιναβα έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: οτι αγροτικο υπολειμα μπει στο πριονιδι εχει σοβαρα καταλειπα στην καυση!!!
να το προσεξης αυτο φιλε και συναδελφε (αγροτη)!!!
εγω δεν κατεβαζω το κοστος (τιμη)στο πελλετ με αναμειξης.να σκεφτης εγω που κατασκευαζω πελλετ για ιδιοχρησεια και καμια φορα που κανω μιξης για περισοτερα κιλα ,στο τελος βριζω τον εαυτο μου.
ενας μακεδονας απο δραμα!!!



Καλημερα Χρισαφη,

κατα αρχην ειμαι συναδερφισα Αγροτησα και λεγομε κιριακι.

Με αυτα που γραφης, πιστευω πως εκανες μια περιιγιση και γνωριζης το τι παραγουμε.(οχι σαν καπιουσ αλους) :sick:

Σπειραμε λοιπον μια αρκετα μεγαλη εκταση αγριαγκιναρας, για να παραγουμε φθηνο καυσημο.
Εχουμε προσβαση σε πριονιστηριο, απο το οποιο προμηθευομαστε μια α ποροτητα απο διαφορα πριονηδια .
Στην πορεια των τεστ που καναμε, εχουμε δοκιμασει και ρυγανη η οποια δρα πολυ καλά σαν συνγκολιτικο, (οι γειτονες πιστευουν πως τρωμε καθε μερα μπριζολες)μια και η λιγνήνη απο το πριονίδι δεν αρκεί.(μετα απο το ξυραντήρη στους 350-450 βαθμους, χανετε το μεγαλητερο ποσοστο).
Πιστεψεμε πως χρειάστηκε πανω απο 5 μηνες, πολες ωρες στο Internet και αμετρητα τεστ, για να βρουμε την αναλογια στην μιξη. :S
Να μοιώσουμε το κλινκερ στο βαθμο που διαχειριζεται ο λεβητας χωρις προβληματα, ηταν ενα αλλο χρονοβορο κομματι. :unsure:
Συμερα οσα παραγουμε ...τα πουλαμε. :lol:

μπραβο και σε ανωτερα .αντε να ξυπναει η αγροτια
Και εγω ξεκηνησα να βγαλω πελλετ για ζωοτροφη!εχω μια καλη εκταση απο τριφυλια και σογια και κριθαρια.
μπηκα και εγω στο τρυπακι να φτιαξω πελλετ για καυση, αλλα απο πολλες αποτυχειες καταλαβα οτι πελλετ βγαινη μονο απο ξυλο και μονο απο αυτο,οτι αλλο βαζουμε το βρισκουμε στο σκαφακι της καυσης!!!
θα ηθελα να σε συγχαρώ για την γραμμη παραγωγης που εχεται φτιαξη αν και πιστευω οτι εχεται πολλα περιτα εργαλια και καταναλωνεται τσαμπα ενεργεια,πιστευω οτι 90 αμπερ καταναλωση ειναι πολλα!!!
ποσα κιλα το 8ωρο μπορειται να βγαλεται?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99788 από κοκκιναβα

stratis 1 έγραψε:

giamale έγραψε: στο χe γραφει οτι το πελλετ εχει 10% σταχτη δεν θα μπουκωσουν τα παντα


Αναλογα με τον λεβητα.
Οποιος εχει παρει σωστο λεβητα (δεν ειπα ακριβο) μπορει να καψει τα παντα.


Υπαρχουν και ατομα διαβασμενα,.....και οπως ειπαμε,....Λεβητας Βιομαζας.ευχαριστω B)

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99790 από κοκκιναβα

xrysafis72 έγραψε:

κοκκιναβα έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: οτι αγροτικο υπολειμα μπει στο πριονιδι εχει σοβαρα καταλειπα στην καυση!!!
να το προσεξης αυτο φιλε και συναδελφε (αγροτη)!!!
εγω δεν κατεβαζω το κοστος (τιμη)στο πελλετ με αναμειξης.να σκεφτης εγω που κατασκευαζω πελλετ για ιδιοχρησεια και καμια φορα που κανω μιξης για περισοτερα κιλα ,στο τελος βριζω τον εαυτο μου.
ενας μακεδονας απο δραμα!!!



Καλημερα Χρισαφη,

κατα αρχην ειμαι συναδερφισα Αγροτησα και λεγομε κιριακι.

Με αυτα που γραφης, πιστευω πως εκανες μια περιιγιση και γνωριζης το τι παραγουμε.(οχι σαν καπιουσ αλους) :sick:

Σπειραμε λοιπον μια αρκετα μεγαλη εκταση αγριαγκιναρας, για να παραγουμε φθηνο καυσημο.
Εχουμε προσβαση σε πριονιστηριο, απο το οποιο προμηθευομαστε μια α ποροτητα απο διαφορα πριονηδια .
Στην πορεια των τεστ που καναμε, εχουμε δοκιμασει και ρυγανη η οποια δρα πολυ καλά σαν συνγκολιτικο, (οι γειτονες πιστευουν πως τρωμε καθε μερα μπριζολες)μια και η λιγνήνη απο το πριονίδι δεν αρκεί.(μετα απο το ξυραντήρη στους 350-450 βαθμους, χανετε το μεγαλητερο ποσοστο).
Πιστεψεμε πως χρειάστηκε πανω απο 5 μηνες, πολες ωρες στο Internet και αμετρητα τεστ, για να βρουμε την αναλογια στην μιξη. :S
Να μοιώσουμε το κλινκερ στο βαθμο που διαχειριζεται ο λεβητας χωρις προβληματα, ηταν ενα αλλο χρονοβορο κομματι. :unsure:
Συμερα οσα παραγουμε ...τα πουλαμε. :lol:

μπραβο και σε ανωτερα .αντε να ξυπναει η αγροτια
Και εγω ξεκηνησα να βγαλω πελλετ για ζωοτροφη!εχω μια καλη εκταση απο τριφυλια και σογια και κριθαρια.
μπηκα και εγω στο τρυπακι να φτιαξω πελλετ για καυση, αλλα απο πολλες αποτυχειες καταλαβα οτι πελλετ βγαινη μονο απο ξυλο και μονο απο αυτο,οτι αλλο βαζουμε το βρισκουμε στο σκαφακι της καυσης!!!
θα ηθελα να σε συγχαρώ για την γραμμη παραγωγης που εχεται φτιαξη αν και πιστευω οτι εχεται πολλα περιτα εργαλια και καταναλωνεται τσαμπα ενεργεια,πιστευω οτι 90 αμπερ καταναλωση ειναι πολλα!!!
ποσα κιλα το 8ωρο μπορειται να βγαλεται?


Καλημερα Χρισαφη,

αυτην την στιγμη δεν εχουμε καπιο παραπονο απο τους πελατες μας.Κοιταμε να κανουμε σωστα την δουλειαμας και να αποφευγουμε προβληματα. :P
Σε ολη την ευρωπη καινε αγροπελλετ. Δεν καταλαβαινω πως με τετοια ΚΡΙΣΗ, πολυ το παιζουν ακομα Πρινγκηπες και τους χαλαει εαν καθαρισουν τον Λεβητατους πιο συχνα. :(
Απο την αλλη μερια τους χαιρομαι, διοτη δειχνουν πως εχουν ακομα παραπανισια χρηματα για τον καπνοδοχο. :evil:

Δεν βλεπω πια μηχανηματα δουλευουν ασκοπα,....αλλα πολυ ευχαριστως να μου δωσεις ιδεες για καπια αλλαγη,..... θα την εξετασουμε. :dry:

Στα 80 αμπερ δουλευει σταδιακα οταν κανουμε τεστ για ποσοτητα παραγωγης. Το στανταρ ειναι 50-55 αμπερ που αντιστοιχη σε 500-550 kg/h(σε αλο βιντεακι το δειχνουμε) δηλαδη 1 αμπερ= 10 κιλα παραγωγη. παντα με την μιξη αγριαγκιναρας-πριονιδη και διαφορα συστατικα. Ολα παιζουν ρολο στην ποσοτητα. ;)

Αν σε φερει ο δρομοσου καπια στιγμη προς το κιλκις, θα χαρουμε με την επισκεψησου.Μηπως μπορουμε να σου δωσουμε καποια ιδεα για καυσημη υλη. :sick:

Κυριακη Παπαδοπουλου
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99803 από giamale
σε ολη την ευρωπη καινε αγροπελλετ με 10% σταχτη θα μας τρελανεις τωρα. εχεις δει τη βιομηχανιες εχουν
οχι πηραμε μια πελλετομηχανη και 3 ταινιες και βγαζουμε πελλετ τι υγρασια εχεις σε τελικο προοιον ξερεις η μας λες στο περιπου . εγω τον καυστηρα μου δεν τον εχω για πεταμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #99807 από κοκκιναβα

giamale έγραψε: σε ολη την ευρωπη καινε αγροπελλετ με 10% σταχτη θα μας τρελανεις τωρα. εχεις δει τη βιομηχανιες εχουν
οχι πηραμε μια πελλετομηχανη και 3 ταινιες και βγαζουμε πελλετ τι υγρασια εχεις σε τελικο προοιον ξερεις η μας λες στο περιπου . εγω τον καυστηρα μου δεν τον εχω για πεταμα


Δεν σου γεμιζουμε το ματι με τις 3 ταινιες μας ετσι?.....Δεν μπωρουμε να σε ικανοπιοισουμε. ...Λυπουμαστε καλεμου φιλε !!! :woohoo:

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ