Εγκατάσταση Επιφανειακής Γεωθερμίας

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7269 από graxm
Φωτογραφίες της εγκατάστασης θα βρείτε στο www.geothermia.gr/photo_gallery.php?group=0&subcategory=13.
Είναι το site του μηχανικού που έκανε την εγκατάσταση.

Σε ότι αφορά στον χρόνο εγκατάστασης, νομίζω ότι μια εβδομάδα είναι αρκετή. Σιγουρα καλό είναι να γίνει στη διάρκεια του καλοκαιριού γιατί τον χειμώνα τα χωματουργικά είναι δύσκολα.

Αν στην περιοχή σας υπάρχει γεωθερμικό πεδίο και έχετε υψηλή θερμοκρασία εδάφους, τότε σίγουρα χρειάζεται μικρότερη έκταση αλλά αυτό θα το πει με σιγουριά ο μηχανικός που θα κάνει την μελέτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35001 από brainwash
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν την έχεις λειτουργήσει ή είναι καινούρια εγκατάσταση. Έχω την εντύπωση απο την εμπειρία μου, οτι η στρώση του γεωεναλλάκτη πρέπει να είναι οριζόντια για να μην εγκλωβίζεται αέρας (έχει την ίδια λογική με την ενδοδαπέδια). Επίσης, απο εφαρμογές στη Β. Ελλάδα οι περισσότερες έχουν πρόβλημα με τον γεωεναλλάκτη ο οποίος παγώνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66833 από jnet

brainwash έγραψε: Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν την έχεις λειτουργήσει ή είναι καινούρια εγκατάσταση. Έχω την εντύπωση απο την εμπειρία μου, οτι η στρώση του γεωεναλλάκτη πρέπει να είναι οριζόντια για να μην εγκλωβίζεται αέρας (έχει την ίδια λογική με την ενδοδαπέδια). Επίσης, απο εφαρμογές στη Β. Ελλάδα οι περισσότερες έχουν πρόβλημα με τον γεωεναλλάκτη ο οποίος παγώνει.


Την λειτουργεί εδώ και 4 χρόνια από οσο ξερω χωρίς προβλήματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66858 από sak
Εδώ και 2 χρόνια έχω εγκαταστήσεις στο σπίτι μου εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση επιφανειακής γεωθερμίας. Στην περιοχή μου (Κατερίνη Πιερίας δεν υπάρχει γεωθερμικό πεδίο.
Το σύστημα περιλαμβάνει 3 τμήματα:
1. Γεωεναλλάκτης - Έχουν εγκατασταθεί περίπου 2.000 μέτρα σωλήνα σε συνολική έκταση περίπου 700 τ.μ. στον χώρο του οικοπέδου μου και σε βάθος περίπου 2 μέτρων.
2. Αντλία θερμότητας
3. Ενδοδαπέδια θέρμανση και fan coils
Το σύστημα εκμεταλλέυεται την σταθερή θερμοκρασία του υπεδάφους προκειμένου να φέρει νερό στην αντλία θερμότητας. Στη συνέχεια η αντλία θερμότητας ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού στους 40-45 βαθμούς προκειμένου να κυκλοφορήσει στο δίκτυο της ενδοδαπέδιας ή των fan coils. Αντίστοιχα, το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα δροσισμού μέσω της ενδοδαπέδιας ή ψύξης μέσω των fan coils.
Με τον τρόπο αυτώ θερμαίνεται και ψύχεται ένας χώρος της τάξης των 300 τ.μ. καταναλώνοντας μόνο ηλεκτρική ενέργεια.
Στην δική μου εγκατάσταση χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ (νυχτερινό) και το κόστος λειτουργίας είναι κατά πολύ μικρότερο (κάτω του 60%) από αυτό που θα είχα αν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου (δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή).


Εδώ και 2 χρόνια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67010 από dalai

N1k0s έγραψε: η διάρκεια της εγκατάστασης , πχ άμα κρατάει 20 μέρες , τότε είναι πιο βολικό να γίνεται καλοκαίρι ... επίσης γεωθερμία σε περιοχές με ζεστό έδαφος , από 60 βαθμούς και πάνω , χρειάζεται μικρότερη έκταση ;

Αμα εχεις ζεστα νερα πανω απο 40 βαθμους τι να την κανεις την αντλια θερμοτητας ? Ζεστενεσε απευθειας απο το νερο του υπεδαφους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67015 από APNEAS30

graxm έγραψε: Εδώ και 2 χρόνια έχω εγκαταστήσεις στο σπίτι μου εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση επιφανειακής γεωθερμίας. Στην περιοχή μου (Κατερίνη Πιερίας δεν υπάρχει γεωθερμικό πεδίο.
Το σύστημα περιλαμβάνει 3 τμήματα:
1. Γεωεναλλάκτης - Έχουν εγκατασταθεί περίπου 2.000 μέτρα σωλήνα σε συνολική έκταση περίπου 700 τ.μ. στον χώρο του οικοπέδου μου και σε βάθος περίπου 2 μέτρων.
2. Αντλία θερμότητας
3. Ενδοδαπέδια θέρμανση και fan coils
Το σύστημα εκμεταλλέυεται την σταθερή θερμοκρασία του υπεδάφους προκειμένου να φέρει νερό στην αντλία θερμότητας. Στη συνέχεια η αντλία θερμότητας ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού στους 40-45 βαθμούς προκειμένου να κυκλοφορήσει στο δίκτυο της ενδοδαπέδιας ή των fan coils. Αντίστοιχα, το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα δροσισμού μέσω της ενδοδαπέδιας ή ψύξης μέσω των fan coils.
Με τον τρόπο αυτώ θερμαίνεται και ψύχεται ένας χώρος της τάξης των 300 τ.μ. καταναλώνοντας μόνο ηλεκτρική ενέργεια.
Στην δική μου εγκατάσταση χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ (νυχτερινό) και το κόστος λειτουργίας είναι κατά πολύ μικρότερο (κάτω του 60%) από αυτό που θα είχα αν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου (δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή).


:) Αυτό είναι ...Αψογος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ