Πως να ρυθμισω τον Λεβητα

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179825 από Georgeserres
Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι καινουργιος στην σελιδα και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Εχω εναν λεβητα βιομαζας mavil 420000 θερμιδες στα θερμοκηπια. Μεχρι περσυ εκαιγα pellet και δεν ειχα κανενα προβλημα. Φετος λογο κοστους εβαλα πυρηνα ελιας και δεν μπορω να τον ρυθμισω σωστα. Αποτελεσμα να  εχω πολλες υγροποιησεις σε απιστευτο βαθμο, να μην μπορει να μου ανεβασει ο λεβητας θερμοκρασια. Να φανταστειτε οτι σε μια ωρα χρησης ο λεβητας με απενεργοποιημενους κυκλοφορητες μου ανεβασε 10 βαθμους θερμοκρασια μετα βιας. Αμα δουλευουν και οι κυκλοφορητες δεν μπορει να ανεβασει πανω απο 2-3 βαθμους θερμοκρασια. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179842 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Πως να ρυθμισω τον Λεβητα
Λοιπον θα προσπαθησω να σε βοηθησω παντα σε κλιμακα γιατι ο λεβητας ειναι πολυ μεγαλος αλλα η αρχη ειναι ιδια.Πρωτον ταΐζεις σχεδον το διπλασιο απο οτι το πελλετ μπορει και παραπανω η εστια να ειναι γεματη να κανει και καρουμπαλο.Δευτερον πυρηνοξυλο με πυρηνοξυλο εχει μεγαλη διαφορα αν εχει πολυ σκονη και υγρασια θελει αερα δηλαδη παντα σε σχεση με το πελλετ πολυ περισσότερο.Ξεχνας αυτα που ηξερες η φλογα στο κεντρο της θα εχει καπνα και οχι την καθαροτητα του πελλετ θελει ταισμα και αερα μεχρι να βρεις τη χρυση τομη.Οταν θα ταΐζεις τι ποσοτητα που πρεπει θσ πεξεις με τον αερα και θα καταλαβεις και απο την φλογα τη σωστη ποσοτητα αερα.Θα σου πεταει λιγο υλικο αλλα ειναι ιδίωμα το πυρηνοξυλου.Η υγροποιησης ειναι γιατι δεν δουλευει σωστα και σου γυρναει τα επιστεφομενα κρυα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179843 από Georgeserres
Απαντήθηκε από Georgeserres στο θέμα Πως να ρυθμισω τον Λεβητα
Ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι ανεβαζοντας τον χρονο ταισματος ανεβαζω και στο διπλασιο τον χρονο αναμονης. Πχ στο πελλετ το ειχα τροφοδοσια 12 δευτερα και παυση 50 δευτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179844 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πως να ρυθμισω τον Λεβητα
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ Η ΑΥΤΟΣ  ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179846 από Georgeserres
Απαντήθηκε από Georgeserres στο θέμα Πως να ρυθμισω τον Λεβητα
Εδω στος Σερρες δεν το χρησημοποιουν το υλικο αυτο και δυστηχως μας αφησε αμανατι ο τεχνικος που τον τοποθετησε λεγοντας οτι εγω δεν ασχολουμε με πυρηνες και ολα αυτα. Εχω μπλεξει και παιζω την χρονια μου και την παραγωγη μου καταλαβαινεις τωρα τι εχω παθει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179847 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Πως να ρυθμισω τον Λεβητα
Οχι φιλε μου εχεις π.χ 12 ταισμα και 50 αναμονη θα ηθελα να αφήσεις το ταισμα οπως εχει και να κατεβεις 30 μπορει και 25 αναμονη.Δεν εχει καμοια σχεση το πελλετ με αυτο που δουλευεις τωρα.Ναι ειναι πολυ πιο οικονομικο αλλα θα καθαριζεις το λεβητα πολυ πιο συχνα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα ετσι ειναι καθαρος λεβητας=καλη αποδοση.Αν καπνιζεις παρε τσιγαρα καφε και παιξε με το λεβητα ενας λογος παραπανω αφου ειναι και επαγγελματικος 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ