Αλλαγή σε λέβητα ξύλου

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163556 από burnit40
περιπου 2 ωρες εκανα να τον τοποθετησω,δεν ειναι η δουλεια μου,περισοτερο με καθηστερησε να ανοιξω βολτες για τις βιδες.synergon energy πανταζος κωστας 6936880601
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163557 από louris1234

burnit40 έγραψε: περιπου 2 ωρες εκανα να τον τοποθετησω,δεν ειναι η δουλεια μου,περισοτερο με καθηστερησε να ανοιξω βολτες για τις βιδες.synergon energy πανταζος κωστας 6936880601

Ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163558 από Angelospara
Μερικες τελευταίες ερωτήσεις κ από μένα ( γτ νιώθω ότι σας πρηξαμε) 1.το δοχείο αδράνειας το καταργείς αφού βάλεις καυστηρα βιομάζας? 2 σκέφτομαι για την αγορά ενός wbs 40 (όχι το active) για αρχή μέχρι να τελειώσουν τα αποθέματα ξύλου και σε αυτό το διάστημα να ψαχτω για την αναβάθμιση του.παως σου φαίνεται σαν ιδέα? ( Λέω να μν πληρώσω άδικα αυτοματισμούς που με την αναβάθμιση θα καταργήσω) το σπίτι μου είναι μικρό 70 τμ ,3 λέω να μν βάλω Μπάφερ μιας και τα λίτρα που έχει άνετα θα ζεστάνουν 4 σώματα μια πετσετοστυλη κ ένα μποιλερ ζνχ 120 λίτρα.λεω να πάρω το 40kw γτ υπάρχει στο σχέδιο μια μελλοντική επέκταση με 2 δωμάτια από πάνω(μετά το τζόκερ μάλλον) :unsure: και τέλος από πού πήρες το λέβητα γτ από Ελλάδα βρίσκω μέχρι στιγμής αποκλίσεις το 350€ από κάθε έμπορο κ τα έχω παίξει. Αυτά τα 4 πράγματα αν δεν σε επριξα κ οπότε μπορείς να μου απαντήσεις με την ησυχία σου και το επόμενο ποστ που θα δεις από μένα θα είναι η παρουσίαση του λέβητα :P :P ευχαριστώ (είχα κ άλλες απορίες αλλά έχω διαβάσει όλα σου σχεδόν τα ποστ και τις κάλυψαν)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163561 από burnit40
ειχα δοχειο αδρα νειας 1000αρι το ξηλωσα,και καλα εκανα.εχω τον 40 αρη ζεσταινω 2 σπιτια 80τμ με τον καυστηρα τερμα χαμηλωμενο.εχω αρχικη καυση 3 τις 100 πληρη 8 τις 100 και μειωμενη 5 τις 100.να φανταστεις ο μηχανολογος μου ειχε ορισει πληρη καυση 21 τις 100 κ η φλογα χτυπουσε στον καθρεφτη κ γυριζε πισω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Angelospara

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163562 από louris1234

burnit40 έγραψε: ειχα δοχειο αδρα νειας 1000αρι το ξηλωσα,και καλα εκανα.εχω τον 40 αρη ζεσταινω 2 σπιτια 80τμ με τον καυστηρα τερμα χαμηλωμενο.εχω αρχικη καυση 3 τις 100 πληρη 8 τις 100 και μειωμενη 5 τις 100.να φανταστεις ο μηχανολογος μου ειχε ορισει πληρη καυση 21 τις 100 κ η φλογα χτυπουσε στον καθρεφτη κ γυριζε πισω.

Το σπίτι σου από μονοση τι λέει??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by louris1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163563 από etsa67
Αν είχες στρογγυλό θάλαμο καύσης και εναλλάκτη με τούμπα θα ανέβαζες τον ΒΑ κατά 10% και αυτό θα το έβλεπες στη ταχύτητα ανύψωσης της θερμοκρασίας πράγμα που δεν βλέπεις σε αυτό τον λέβητα, έτσι?
Βλέπει την φλόγα πόσο απέχει από τα τοιχώματα του λέβητα?
Γι αυτό ο τετράγωνος θάλαμος δεν ενδείκνυται για τα μέγιστα της ειδικής φόρτισης.
Μπορείς να βάλεις ανακτήρα συμπύκνωσης καυσαερίων στο λαιμό του λέβητα και να κατεβάσεις τα καυσαέρια στους 90c στο 50% του φορτίου. Θα πάρεις μεγάλη απόδοση.
Φτιάξε το μόνοσ σου σε έναν σιδερά και πέρνα το νερό της επιστροφής των σωμάτων μέσα του και μετά στη τρίοδη φορτίου κυκλοφορητή λέβητα.
Θα τον κάνεις τούρμπο.
Έτσι έκανα σε έναν πελάτη μου και εφέτος έκαψε 1 τόνο πέλλετ λιγότερο έως τώρα, από άλλες χρονιές.
Ο εναλλάκτης να είναι 40 εκ μήκος διάμετρο 30 εκ οι λαιμοί του όση η έξοδος του λαιμού του καζανιού και τα τούμπα 6-7 διαμέτρου 1 1/4 και αν θέλεις τούρμπο κατάσταση βάλε στροβιλιστές από σατούρν και βεντιλατέρ καυσαερίων στην έξοδο.
Η όλη κατάσταση θα κοστίσει 150 ο εναλλάκτης 80 το βεντιλατέρ και 15 ευρώ οι στροβιλιστές και η εργασία του υδραυλικού.
Μην ξεχάσεις τη τρίοδη φορτίου 45 c στην επιστροφή του λέβητα και θα πάθεις τη πλάκα σου.
που μένεις?

Πρέπει να είναι του Καφαντάρη ο καυστήρας.
Το Μαστερ κοντρόλλερ φοραέι?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ