Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134866 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Καλησπέρα στην ομάδα φέτος τη βγάλαμε καθαρή γιατι μας είχαν τρομάξει πως θα εχουμε βαρυ χειμώνα κλπ..κλπ..
ΠΕΡΙΟΧΉ:Αγ.Στέφανο Αττικής
110 τ.μ.με χωρίσματα (3 Δωμάτια)με μόνωση.(ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ ΚΙ ΕΜΠΑΖΕ ΠΟΛΥ) Caftis!!!!! κάτι πρέπει να κάνουμε......
ΕΙΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ: τζάκι φυσικής ροής
ΜΗΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: ΑΠΟ 20 ΟΚΤΩΒΡΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 5-6 ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20 ΝΟΕΜΒΡΗ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΜΑΡΤΙΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ...όταν λέω συνέχεια εννοώ πως πάντα υπήρχε η κατάλληλη καρβουνιά και δεν άναβα εξ αρχης την εστία κάθε πρωί..
ΚΑΥΣΙΜΗ ΥΛΗ:2 κυβικα ελια με 15%υγρασια
3.5 κυβικα οξυα με 15-17%
1/2 κυβικο πουρναρι με 25%υγρασια
1κυβικο πευκο με 23%υγρασια
και 500 κιλα περιπου μπρικετες
και 3-4 τσουβαλακια διαφορα που επερνα κατα καιρους για δειγματολειπτικους ελεγχους..για τις μπρικετες περιπου εδωσα 200 ευρω γιατι τις επερνα λιγες λιγες και απο διαφορους εμπόρους τα ξυλα μου κοστισαν 600 ευρω (τη πατησα αλλα σιγα σιγα μαθαινω)εκτος απο τη 1 παλετα πευκο που την ειχα απο πιο παλια απο κομμένο πεύκο..
Απο θερμοκρασίες δεν ήταν άσχημα 20 με 23 βαθμούς είχα στον εννιαίο χώρο με εξωτερικη 8-12 βαθμους αναλογα και στα δωμάτια 18-19 εκτος απο μερικές μέρες που είχε εξωτερική 5 βαθμούς και τα 2 υπνοδωματια είχαν 17 βαθμους,πιστεύω πως εφευγε αρκετη ζεστη απο την σιδερενια πορτα που ανεφερα πιο πανω....
Πάντως ΖΕΣΤΑΘΗΚΑΜΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134910 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Χθες έκλεισα τους διακόπτες του λέβητα, επιτέλους. Ο φετινός χειμώνας ήταν ήπιος μεν, αλλά υπέρ του δέοντος μακρύς δε! Άναψα πρώτη φορά, για τη φετινή σεζόν, στις 5/10/2013 και σταμάτησα χθες 10/5/2014. Συνολικά 218 μέρες συνεχούς λειτουργίας σε 24ωρη βάση. Για την ήπια και μακρυά αυτή σεζόν, λοιπόν, έκαψα συνολικά 6.300 κιλά πέλλετ (1.500 κιλά Golden Nuggets, που είχαν μείνει απ' την περασμένη σεζόν και 4.800 κιλά βουλγάρικο Progetto Ecologia - Pirin). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κι απ' το βουλγάρικο πέλλετ και φυσικά κι απ' το λέβητά μου Starfire - Biodom, που για τρίτη συνεχή χρονιά έκαιγε ασταμάτητα, χωρίς να χρειαστεί κάτι (φτου φτου σκόρδα)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134917 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Τέλος για φέτος ο λέβητας έκλεισε προχτές , σήμερα έγινε η ετήσια συντήρηση του , και κάψαμε 3 τόνους Σβαι από 11/11/2013 - 9/5/2014 (6 μήνες) με θερμοκρασίες 22c - 23c και ζεστά νερά χρήσης , για 120τμ σπίτι αμόνωτο εκτεθειμένο από παντού,

και ΝΑΙ ο OPOP Biopel 30kw για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση έσκισε !!!
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134951 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Να λέτε ρε παιδιά και σε ποια περιοχή αναφέρεστε ώστε να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης κατανάλωσης.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134969 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Να λέτε ρε παιδιά και σε ποια περιοχή αναφέρεστε ώστε να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης κατανάλωσης.

Τα έχω πει πολλές φορές, άλλη μια δεν βλάπτει. Σπίτι διώροφο περίπου 180 τμ (αλλά σε κυβ. μέτρα ισούται με σπίτι πάνω από 200 τμ)κατασκευής 1965 στα Λαγκαδίκια Θεσ/νίκης με υπερβολική υγρασία στην περιοχή μας και κρύο ...βόρειας Ελλάδας! Ένας θερμοστάτης για όλο το σπίτι, κι όλοι οι χώροι (πάνω και κάτω) συνεχώς ζεστοί στους 22-23 β. και στους 20 β. το βράδυ που πάμε για ύπνο (12-7πμ). Μονοκατοικία εκτεθειμένη από όλες τις πλευρές, κεραμοσκεπή χωρίς πλάκα, μόνο σουβάς με νευρομετάλ στα ταβάνια. Επίσης ζεσταίνω και μπόιλερ 80 λίτρων διαρκώς. Επί 218 μέρες δεν έσβησε ούτε ώρα...
Αυτά...

Sent from my iPad using Tapatalk

Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135021 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Φέτος κάψαμε ότι βρήκαμε εύκαιρο την ώρα που το χρειαζόμασταν. 10-12 κυβικά ξύλα σε ξυλολέβητα δαχτυλίδρα, ένα τόνο πέλλετ από κλαδέματα σε Κινέζικη σόμπα , και μερικές κιλοβατώρες ρεύμα στο κλιματιστικό, μερικά σπαρματσέτα, και λίγα ρεζό στην γλάστρα.

Δεν μπορώ να πω, ότι ευχαριστηθήκαμε ζέστη......την "ακούσαμε" μερικές φορές. Μπορεί να ήταν ήπιος ο χειμώνας, αλλά δεν παύει το σπίτι να χρειάζεται θέρμανση, ακόμα και σήμερα που μιλάμε καλά θα ήταν να έχω λίγο πέλλετ ακόμα να κάψω.

Αυτά από μια μονοκατοικία εκτεθειμένη από παντού σε περιοχή με πολύ υγρασία, χωρίς μόνωση, με παλιά ξύλινα κουφώματα που μπάζουν από παντού. Η μούχλα της υγρασίας παντού σε κάθε γωνιά των τοίχων....με την χλωρίνη στο χέρι συνέχεια, και βάφε κάθε καλοκαίρι.

Καταραμένη φτώχια :lol: .....και δεν είμαι ο μόνος.

Υ.Γ Αν καταφέρω και ξεβουλώσω την καμινάδα, του χρόνου θα έχω βάλει το ενεργειακό τζάκι kratki 10kw που κέρδισα εδώ στο energ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ