Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35922 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι ότι υπάρχει ένα κλιματιστικό 18αρι νομίζω αλλά δεν ξερω κατα πόσο συμφερει από οικονομικής άποψης να το χρησιμοποιούν για θερμανση.

Παρέλειψα να γράψω ότι θελουν να δαπανήσουν στη χειρότερη 1200€ πάνω κάτω. Επειδή απο πελλετ ειμαι άσχετος λέτε να υπάρχουν πελλετολεβητες που με εργασια και υλικα θα φθάσουν αυτό το ποσο;

(Προς admin: επειδη βλέπω παει να ξεφύγει το θέμα μήπως να ανοιχτεί νέο;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35925 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.
κι ομως Γιωργο κατα την - ασχετη - ταπεινη μου γνωμη το γκρεμισμα ειναι ισως Η λυση συμεπικουρουμενο απο μια σομπα...

τα οποια ειναι ΣΑΦΩΣ φτυνοτερα απο το οποιοδηποτε με το δευτερο συνθετικό "λεβητα"...
εκτος αν αρχισουμε να κοιταμε προς prity μερια με οτι αυτο συνεπαγεται....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35931 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.
Με 1200 ευρώ το μόνο που παίρνεις για να καλύψεις και το υπόλοιπο σπίτι είναι δύο ακόμη κλιματιστικά. Εγώ θα έβαζα στο χωλ ένα δυνατό 12άρι inverter (στη θέρμανση αυτά φτάνουν εύκολα τις 15000 btu/h), για να καλύπτει σε ένα ανεκτό βαθμό τα δωμάτια και στο σαλόνι ή στην κουζίνα, ανάλογα με το πού είναι το άλλο 18άρι ένα ακόμη 18άρι το οποίο να "κοιτάει" και προς το δωμάτιο Δ1. Ίσως πάνω από την κεντρική είσοδο για να φυσάει και προς το διάδρομο που οδηγεί προς τα μπάνια αλλά και προς το Δ1.
Χωρίς να διαφημίζω μάρκες, ίσως βρεις σε inverter επιλογές τύπου μάρκας inventor (λένε ότι είναι καλά ανάμεσα στα φθηνά), ίσως και τίποτα LG ή Samsung που κατά περίπτωση έχουν καλές τιμές. Βέβαια με την εγκατάσταση δε βλέπω να φτάνει το 12άρι.
Όσο για κατανάλωση ρεύματος, εγώ πέρσι με ένα 18άρι LG στο σαλόνι να δουλεύει αρκετά (ενεργειακή κλάση C στη θέρμανση), ένα Carier 12άρι στο χωλ να δουλεύει κι αυτό αρκετά (inverter ενεργειακής κλάσης Β στη θέρμανση) και ένα LG 12άρι στο ένα δωμάτιο να δουλεύει λιγότερο (inverter Α), δεν πλήρωσα τίποτα εξωφρενικό σε λογαριασμούς. Το "κρύο" τετράμηνο του χειμώνα πλήρωσα ΔΕΗ περί τα 700 ευρώ, με τη λοιπή κατανάλωση ρεύματος μέσα, ΕΡΤ, δημοτικά τέλη κλπ. Βέβαια εμείς είμαστε στο σπίτι μετά το μεσημέρι τις καθημερινές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35944 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.
Δε ξερω ρε παιδια....
τη φοβαμαι τη ΔΕΗ.....
απο 1/1 μιλανε για αυξησεις παλι.....
και το νυχτερινό 02.00 με 08.00....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35949 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.

Fokion έγραψε: Δε ξερω ρε παιδια....
τη φοβαμαι τη ΔΕΗ.....
απο 1/1 μιλανε για αυξησεις παλι.....
και το νυχτερινό 02.00 με 08.00....

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά αν είναι πιθανή μία ανατίμηση της τιμής της kw/h κατά 15% ας πούμε, πόσο πιο απίθανο είναι να ακριβύνει το Pellet κατά 15%+;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35951 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θέρμανση για μονοκατοικία 120τ.μ.
Tαπεινη μου αποψη.
Μην μπλεξεις με κλιματιστικα.
Με αυτο το μπατζετ εισαι η για σομπα πελλετ(την μεγαλη με 13kw αφου εθεσες το ερωτημα στις κινeζικες)
η για το τζακι που ειπε ο Αsteris.
Bεβαια λογω διαρυθμισης εχω σοβαρους ενδοιασμους οτι στα μακρινα δωματια η ζεστη δεν θα φτανει.
Οπως ειπες η μονωση ειναι ανεπαρκης(παραξενο για ουσιαστικα καινουργιο σπιτι)κ αυτο παιζει τεραστιο ρολο.
Σκεψου λιγο κ την λυση του να παρεις 2 ξυλοσομπες.
Θα βρεις πολυ καλες με αυτα τα χρηματα κ το σπιτι θα ειναι φουρνος. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ