Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20378 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

Sp4wN έγραψε: Ας μου πει καποιος πραγματικα ... ειναι λυση να καιμε τα δαση μας ? Βλεπω τους γυρω μου αγοραζουν 10-15 τονους ξυλα και στιβαζουν ολο το καλοκαιρι για να καψουν το χειμωνα . Ολα αυτα ειναι απο τη Βουλγαρια ? Αν εξαιρεσει τωρα καποιος τον συναισθηματικο και οικολογικο παραγοντα ποιος εχει να διαθεσει 2-3 χιλιαρικα για να κανει ενεργειακη αλλαγη στην κατοικια του ? Γιατι εγω ουτε εχω ουτε σκοπευω να χρεωθω για να το κανω . Πειτε μου λοιπον γιατι το πελλετ ειναι φθηνο οταν για λεβητα-καυστηρα θελεις 2-3 χιλιαρικα και μετα χρειαζεσαι 1000-1200 ευρω σε πελλετ.Ειλικρινα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω για τον χειμωνα αλλα το πετρελαιο πεθανε το ξυλο ειναι λυση της δεκαετιας του 60 ,το φυσικο αεριο ειναι τσαμπα πορος και τον πουλανε για χρυσαφι και το πελλετ βασιλευει ως μονοφθαλμος γιατι οι πραγματικα ολοκληρωμενες και τεχνολογικα εξελιγμενες λυσεις της ηλιοθερμιας(αφθονος ηλιος στη χωρα μας ) και της γεωθερμιας φανταζουν απροσιτες οικονομικα ακομη . Ετσι βλεπω την πραγματικοτητα μεχρι σημερα 19.08.2012 . Ελπιζω σε ενα καλυτερο αυριο γιατι το χτες και το σημερα μονο απεχθεια προκαλουν


Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή αναζητούμε το λιγότερο κακό, για να επιβιώσουμε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20380 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

Sp4wN έγραψε: Πειτε μου λοιπον γιατι το πελλετ ειναι φθηνο οταν για λεβητα-καυστηρα θελεις 2-3 χιλιαρικα και μετα χρειαζεσαι 1000-1200 ευρω σε πελλετ.


Γιατί αντίστοιχη θέρμανση θα έχεις με 4500€ σε πετρέλαιο και τον λέβητα δεν θα το πετάξεις του χρόνου.

Δυστυχώς επειδή δεν είναι και τόσο απλό χρειάζεται μια έρευνα αγοράς η οποία κοστίζει σε χρόνο και ο Χειμώνας έρχετε. Εγώ ξεκίνησα αρχές Σεπτεμβρίου να ψάχνω και κατέληξα 10 Φεβρουαρίου καίγοντας δυστυχώς 2400Lt πετρελαίου έχασα περίπου 1200€ από την απόσβεση.
Ελπίζουμε το energ να βοηθάει σε αυτή την έρευνα αγοράς οπότε να γίνεται πιο γρήγορα η επιλογή και να κερδίζει ο καταναλωτής.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20421 από valsam
Η αποσβεση μεχρι περισυ θα ηταν πολυ μακροχρονη για μια επενδυση σε εναλακτικη θερμανση με πελλετ που το πετρελαιο κοστιζε στην αρχη με 90 λεπτα το λιτρο και το πελετ ειχε μεχρι και 300ευρω ο τονος και με αντιστοιχεια 2,2 κιλα πελλετ προς ενα λιτρο πετρελαιο το πελετ εβγαινε στα 60+ λεπτα δηλ. αντι για τα 90 του λιτρου πετελαιου,δηλ. για καποιον που εκαιγε 2 τονους σε πετρελαιο την σαιζον το συνολικο του κερδος με πελετ ηταν κοντα στο 500σαρικο,απο φετος ομως το κερδος ειναι αρκετα σημαντικο και η αποσβεση σηντομοτερη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20426 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Απ: Χαιρετισμός από νέα μέλη

jnet έγραψε:

Sp4wN έγραψε: Πειτε μου λοιπον γιατι το πελλετ ειναι φθηνο οταν για λεβητα-καυστηρα θελεις 2-3 χιλιαρικα και μετα χρειαζεσαι 1000-1200 ευρω σε πελλετ.


Γιατί αντίστοιχη θέρμανση θα έχεις με 4500€ σε πετρέλαιο και τον λέβητα δεν θα το πετάξεις του χρόνου.

Δυστυχώς επειδή δεν είναι και τόσο απλό χρειάζεται μια έρευνα αγοράς η οποία κοστίζει σε χρόνο και ο Χειμώνας έρχετε. Εγώ ξεκίνησα αρχές Σεπτεμβρίου να ψάχνω και κατέληξα 10 Φεβρουαρίου καίγοντας δυστυχώς 2400Lt πετρελαίου έχασα περίπου 1200€ από την απόσβεση.
Ελπίζουμε το energ να βοηθάει σε αυτή την έρευνα αγοράς οπότε να γίνεται πιο γρήγορα η επιλογή και να κερδίζει ο καταναλωτής.


Εγω παντως μ αυτες τις τιμες στην αγορα δεν επενδυω σε τιποτε . Οταν σοβαρευτουν ολοι και αρχιζουν να ζητουν νορμαλ τιμες τοτε μπορει να το σκεφτω σοβαρα !! Καλυτερα να βγαλω τη χρονια με a/c και με καλοριφερ λαδιου και να δωσω ενα χιλιαρικο σε 2 δοσεις της ΔΕΗ παρα να επενδυσω σε κατι που μπορει την επομενη μερα να μου το βγαλει ο καθε αναπηρος νομοθετης αχρηστο !! Γιατι αν παει αυριο το πετρελαιο 1.5 μην περιμενετε πως πελλετ του χρονου θα αγορασουμε στα 250-300 ευρω .Τελος παντων αυτα ειναι ρισκα και οσοι εχουν ευχερεια τα παιρνουν εμενα που δε με παιρνει να πεσω εξω πρεπει να περιμενω !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20428 από michalisgr
στο πελλετ ομως ρε φιλος..και να ανεβει η τιμη του αγοραζεις μια πρεσα και εισαι τζετ..αντε βγαλε εσυ πετρελαιο απο το εδαφος του σπιτιου σου...αν τα καταφερεις... :woohoo: :woohoo: :woohoo: θα σου ερθουν και επενδυτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20432 από Sp4wN

michalisgr έγραψε: στο πελλετ ομως ρε φιλος..και να ανεβει η τιμη του αγοραζεις μια πρεσα και εισαι τζετ..αντε βγαλε εσυ πετρελαιο απο το εδαφος του σπιτιου σου...αν τα καταφερεις... :woohoo: :woohoo: :woohoo: θα σου ερθουν και επενδυτες


Και ποσο ευκολο και οικονομικο ειναι να φτιαξεις πελλετ ? Δεν εχω ιδεα περι του θεματος !! Η πρεσα ας πουμε ποσο κοστιζει ? Και τι πρεσαρεις για να το φτιαξεις ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ