Εγκατάσταση θέρμανσης - αναζήτηση λύσης

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4258 από Asteris
Ούτε το τζάκι μου, ούτε η σόμπα του πεθερού καπνίζουν, γιατί είναι κλειστές ενεργειακές εστίες. Το συρταράκι της στάχτης αδειάζει κάθε 2 μέρες και δεν λερώνει καθόλου. Τα ξύλα έρχονται με το καρότσι στην εξώπορτα (1 καρότσι την μέρα), μετά μπροστά στο τζάκι σε σιδερένιο κουβά (2-3 κουβάδες την ημέρα) και όταν φορτώνω εγώ, λερώνω το κιλίμι μπροστά στο τζάκι. Η γυναίκα μου είναι πιό προσεκτική και δεν λερώνει τίποτα.

Το καλοκαίρι την σκεφτόμουνα την διαδικασία, τώρα μου φαίνεται πολύ εύκολη. Έχω γεμάτη δεξαμενή πετρέλαιο και 3 μήνες τώρα, δύό-τρεις φορές όλες και όλες βαρέθηκα το τζάκι και άναψα τον καυστήρα. Ούτε 50 λίτρα δεν έχω κάψει.

Αν η ξυλόσομπα μπει στον μεσαίο, θα ζεσταίνει και τον πάνω όροφο ασυζητητί. Ούτε αεραγωγούς ούτε σώματα θα θέλει. Αλλιώς η εύκολη λύση είναι υδρόθερμη σόμπα πέλλετ + σώματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4262 από mastoras
Εεεεε καλά τώρα :cheer: για ξυλόσομπες μιλούσαμε......στις ενεργειακές εστίες μου το γύρισες :P

Ετσι πάω πάσο !!!

drymos.olx.gr/pictures/e-sompes-iid-160658041

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4265 από Asteris
Έχει ξυλόσομπες που είναι ενεργειακές, με υαλοκόρδονα στις πόρτες, σφραγισμένες, με διαδρομές και κόφτρες πάνω από τον θάλαμο καύσης, με θερμοθάλαμο στο πλάι για ροή αέρα. Τέτοια είναι του πεθερού. Δεν εννοώ τις παλιές τις μαντεμένιες της Ένωσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4267 από mpap
Οπ οπ βλέπω ανάψανε τα αίματα :silly:

Asteri έχεις να μου προτείνεις καμία, κάποιο λινκ? βέβαια εγώ για μαντεμένια έλεγα που είναι και ρομαντική. μαντεμένιες δεν υπάρχουν ενεργειακες?

Α επίσης για την σόμπα ξύλου με απασχολεί και το ζήτημα ότι θα πρέπει να βάλω και δεύτερη καμινάδα ...:pinch: συν του ότι θα διασχίσει και όλο το ισόγειο (βεβαία θα ζεσταίνει καλά) για να βγει απο πίσω, γιατι από μπροστά δύσκολα..

τι λέτε γιαυτές?
www.morsoe.com/Classic-Stoves-1042.aspx
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mpap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ