Λεβητας burnit wbs active 40

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159633 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Λεβητας burnit wbs active 40

burnit40 έγραψε: φυσικα και τα αξιζει,φετος οδευουμε στον πεμτο χρονο χωρις προβληματα,δυο σπιτια 90τμ με θερμοστατη αυτονομο.εγω το συνδεσα απο τον λεβητα τα ζεστα νερα να πανε στο δοχειο αδρανειας πρωτα και μολις φορτισει το δοχειο στελνει στα σπιτια.την εντολη του κυκλοφορητη για το δοχειο τον δινω απο τον ελεκτη του λεβητα κ εχω χωρια πινακακι αυτονομιας.τοτε τον ειχα παρει 1200 ευρω περιπου 200 οι βαλβιδες ασφαλειας 80 η τριοδη 350 2 κυκλοφορητες για τα σπιτια 130 ο κυκλοφορητης του δοχειου και το δοχειο το εκανα μονος μου.τορα περιπου τη εκτιμιση κοστους εκανες?

Μαζί με τα σώματα που θέλω στο σπίτι δοχείο διαστολής κυκλοφοριτης γύρω στα 2200 στο σύνολο μαζί με τα εργατικά και το λεβητοστάσιο πάνω από 3000 σίγουρα αν όχι πολύ πάνω...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159634 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Λεβητας burnit wbs active 40

louris1234 έγραψε:

burnit40 έγραψε: φυσικα και τα αξιζει,φετος οδευουμε στον πεμτο χρονο χωρις προβληματα,δυο σπιτια 90τμ με θερμοστατη αυτονομο.εγω το συνδεσα απο τον λεβητα τα ζεστα νερα να πανε στο δοχειο αδρανειας πρωτα και μολις φορτισει το δοχειο στελνει στα σπιτια.την εντολη του κυκλοφορητη για το δοχειο τον δινω απο τον ελεκτη του λεβητα κ εχω χωρια πινακακι αυτονομιας.τοτε τον ειχα παρει 1200 ευρω περιπου 200 οι βαλβιδες ασφαλειας 80 η τριοδη 350 2 κυκλοφορητες για τα σπιτια 130 ο κυκλοφορητης του δοχειου και το δοχειο το εκανα μονος μου.τορα περιπου τη εκτιμιση κοστους εκανες?

Μαζί με τα σώματα που θέλω στο σπίτι δοχείο διαστολής κυκλοφοριτης γύρω στα 2200 στο σύνολο μαζί με τα εργατικά και το λεβητοστάσιο πάνω από 3000 σίγουρα αν όχι πολύ πάνω...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για 100 τετραγωνικά αλλά χωρίς μονοση το σπίτι να πάρω τον 30 kw??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159660 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Λεβητας burnit wbs active 40
καλυτερα να συμβουλευτης μηχανολογο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159661 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Λεβητας burnit wbs active 40

burnit40 έγραψε: καλυτερα να συμβουλευτης μηχανολογο.

Τελικά θα παρω τον 40αρη από κατανάλωση ο δικός σου τι λεει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159689 από Vaggelisd66
Απαντήθηκε από Vaggelisd66 στο θέμα Re:Λεβητας burnit wbs active 40
Το γράφω και εδώ γιατί στο άλλο νήμα η τελευταία απάντηση ήταν πριν 2 χρόνια και μάλλον δεν θα το δει κανένας.

Έχω εδώ και 3 χρόνια των λέβητα burnit active 40 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του.
Φέτος το καλοκαίρι πειραματιζόμενος με τις ρυθμίσεις του service menu άλλαξα κάποια και δεν θυμάμαι την αρχική τιμή ώστε να το επαναφέρω.
Μιλάω για το μενού που εμφανίζεται κρατώντας πατημένο το exit οταν ανοίγεις τον κεντρικό διακόπτη.
Η πρώτη επιλογή (fan boundary) είναι για το σταμάτημα του ανεμιστήρα και την άλλαξα ώστε να σταματάει ο ανεμιστήρας όταν τελειώνουν τα ξύλα στην θερμοκρασία που θα το ορίσω εγώ.
Άλλαξα επίσης κατά λάθος και την τιμή στο MIN CH SET (δεύτερη επιλογή στο κρυφό μενού).
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς κάνει αυτή η ή έστω την default τιμή ώστε να την επαναφέρω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159690 από Vaggelisd66
Απαντήθηκε από Vaggelisd66 στο θέμα Re:Λεβητας burnit wbs active 40
Η δική μου κατανάλωση στα 3 προηγούμενα χρόνια.
1η χρόνια ως άπειρος με ξυλολέβητα 22 τόνους.
Θερμοκρασία στο σπίτι 26+
Βγάλαμε τον χειμώνα με ανοιχτά παράθυρα.
2η χρόνια 16 τόνους.
3η χρόνια (περσινός χειμώνας) 12 τόνους ξύλα 1 τόνος κάρβουνο.
Πάντα τον πρώτο χρόνο έχεις μεγάλη κατανάλωση.
Μετά με πειραματισμούς στις ρυθμίσεις βρίσκεις το βέλτιστο για το σπίτι σου.
Στο δικο μου, μονοκατοικία 140 μέτρα σε χωριό της Θεσσαλονίκης με όχι πολύ καλή μόνωση χωρίς σκέπη έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις.
Δοχείο αδράνειας δεν έχω.
Ο κυκλοφορητής ανοίγει μετά τους 50 βαθμούς και αφού πάρει εντολή από τον θερμοστάτη του σπιτιού.
Μέγιστη θερμοκρασία νερών 65 βαθμοί στους οποίους σταματάει ο ανεμιστήρας.
Αν δεν ζητάει άλλη θέρμανση το σπίτι συνεχίζει να ανεβάζει σιγά σιγά και μόλις φτάσει 75 παρακάμπτει τον θερμοστάτη χώρου και ανοίγει τον κυκλοφορητή για πέσει η θερμοκρασία.
Ξεχωριστός κυκλοφορητής για μποιλερ ζεστών νερών 80 λίτρα.
Ταχύτητα ανεμιστήρα 1 ή 2 για ξερά ξύλα και 5 με 6 για υγρά ξύλα ή πολύ γρήγορο έναυση.
Όταν έχει πολύ κρύο αύξηση των νερών από τους 65 έως και 75.
Γεμίσματα από 3 ως 6 ανάλογα με τον καιρό, πάντως όχι όλα πλήρη γεμίσματα παρά μόνο 2.
Καθημερινή αφαίρεση στάχτης από το δοχείο στο κάτω μέρος και ένα καλό καθαρισμό στις διαδρομές 2 με 3 φορές το χρόνο.
Έχει αρκετή δουλειά το ξύλο αλλά έχει πολύ ζέστη και οικονομία.
Με το πετρέλαιο ήθελα 3.000 λίτρα χωρίς όμως να έχω την ίδια ζέστη.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ