Αχόρταγο τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123643 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι
Όχι ήταν απλο ανοιχτό τζάκι, το έβγαλαν και έβαλαν το υδραυλικό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123660 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι

GeoTa έγραψε: Θεωρώ πώς αν βάλω ταμπερ θα δωθεί μια λύση. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η θέση που θα βάλω το ταμπερ επηρεάσει το αποτέλεσμα.

στην κατανάλωση θα δωθεί λύση σίγουρα (αν η φ125 κουμπώνει στο τζάκι και είναι η μόνη πηγή αέρα καύσης)
Και πιστεύω πως όπου και να βάλεις το τάμπερ το ίδιο είναι.

Να σου γράψω τι εννοώ με το να κουμπώνει καλά και γιατί πιστεύω πως σίγουρα η κατανάλωση θα μειωθεί από το δικό μου τζάκι (που είναι diy αερόθερμο ουσιαστικά...).
Μέχρι πριν κανά μήνα είχα απλώς άνοιγμα κάτω από το κέντρο του τζακιού και θεωρούσα ότι αν φέρω αέρα κοντα σε αυτήν την τρύπα με έναν αγωγό τότε όταν κλείνω τον αγωγό θα πέφτει ο αέρας και η κατανάλωση.
έλα όμως που δεν γίνονταν αυτό γιατί όταν έκλεινα τον αγωγό τραβούσε αέρα από το σαλόνι...
Όταν έκανα μία κατασκευή και κούμπωσα την σωλήνα στο άνοιγμα του τζακιού τότε είδα τεράστια διαφορά.
Και στις θερμοκρασίες της καμινάδας και στην κατανάλωση.
με το που κλείνει τώρα ο αγωγός πέφτουν και οι φλόγες και τα ξύλα καίγονται πιο αργά και οι θερμοκρασίες στην καμινάδα έχουν πέσει και η ποσότητα των καπναερίων έχει μειωθεί.
Τα ανωτέρο μαζί με την μονωμένη κόφτρα πλέον αφήνουν και περισσότερη θερμόητα στον χώρο καύσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123661 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Γιατί όμως Γιώργο, όλοι λένε πριν ανοίξεις την πόρτα, να την έχεις κάμποση ώρα στα 5cm ανοιχτή ώστε να εξισωθεί η πίεση και μετά άνοιγμα τέρμα και γέμισμα ξύλων?

Ο παραπάνω συλλογισμός σου έχει λογική, μήπως όμως με την απότομη εισροή αέρα, και με ένα κακό σχεδιασμό κώνου, δημιουργηθούν στροβιλισμοί και αντί να τραβήξει προς την καμινάδα, σου βγάλει καπνό έξω?

Εκτιμώ ότι ο καλύτερος τρόπος για τροφοδοσία ξύλων είναι αφού πετύχουμε εξίσωση πίεσης. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η καμινάδα.

Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα
:)
Όπως έγραψα έχω πολύ λίγη εμπειρία από επανατροφοδότηση τζακιού...
Πολύ σπάνια επαναγεμίζω ξύλα.
Έχω βολευτεί με την ανάποδη φωτιά και το 5ώρο χωρίς να κάνω τίποτα.
Τις σπάνιες φορές που έχω ξαναγεμίσει έχω δεί ότι βολεύει να ανοίξω το τζάκι, να ρίξω λίγα προσανάμματα, να το κλείσω, να αρπάξουν, να το ξαναανοίξω και να ρίξω όσα ξύλα θέλω.
προσωπικά όταν το κάνω έτσι ούτε περιμένω με λίγο ανοιχτή την πόρτα ούτε καπνίζει.

Αυτό με το λίγο ανοιχτή πόρτα και το περίμενε για τις πιέσεις να σου πώ την αλήθεια δε το πολυκατανοώ.
Σίγουρα το να ανοίξεις την πόρτα απότομα δημιουργεί ένα ρευμα προς τα έξω,
σίγουρα το ζεστό τζάμι έχει κάποια επίδραση στο να τραβάει τον καπνό προς τα έξω,
σίγουρα το να κλείσεις τον αέρα για αρκετή ώρα πριν να ανοίξεις την πόρτα θα δημιουργήσει συνθήκες για πτώση του ελκυσμού,
αλλά νομίζω πως κλείνοντας τον αέρα από κάτω και μετά από λίγο να αφήσεις λίγο ανοιχτή την πόρτα θα δημιουργήσει πάλι και ελκυσμό και ρεύμα από το σαλόνι προς την καμινάδα και όχι το ανάποδο


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123669 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Αχόρταγο τζάκι
παιδια οταν βαζουμε ξυλα στο τζακι κλεινετε αμεσως τη πορτα ή αφηνετε ν αρπαξουν κ μετα.διαβαζω το προβλημα του φιλου αλλα εδω καπνιζει οταν την ανοιγει την πορτα ,σ εμενα οταν την κλεινω κ μαλιστα σιγα σιγα οχι αποτομο κλεισιμο.επισης η φ100 που εχω τραβα αερα απο τη κατω εσωτερικη περσιδα του δωματιου κ κουμπωνει στο θερμοθαλαμο της εστιας πισω χαμηλα στη πλατη.μια τρυπα με μαχαιρι που ειχε η σπιραλ στο σημειο που περνουσε κατω απο το σταχτοδοχειο την εκλεισα με ταινια γιατι το βεντιλατερ το χρησιμοποιω σχεδον παντα κ αυξανε τη καταναλωση.η εξωτερικη περσιδα μενει ελευθερη.δεν αρκει αυτο για να παει ο αερας κατω απο τη σχαρα πρεπει να τον οδηγω με ορμη;και το λεω γιατι πλεον το τζακι μου το εχω σφραγισει απο παντου αερα παιρνει μονο απο κατω κ ειδικα κατα την αναφλεξη των ξυλων που απαιτειται η μεγιστη ποσοτητα οξυγονου το τασακι μου χορευει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123706 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους !!!

geota αν κοιτάξεις απο μέσα προς την καμινάδα έχει κάποιο κόφτη ή τουμποσωλήνες??? πόσα μέτρα καμινάδας έχει???

gdevil το σκεπτικό σου σα κίνηση θα δουλέψει αλλά όχι για το λόγο που λες ........αν βρεθούμε ποτέ απο κοντά θα στο πω !!!αν και με τόσο ψάξιμο που κάνεις πιστεύω θα το βρεις και μόνος σου !!είσαι πολύ καλος !!
όσο αφορά αυτό που σου λέει ο φουσκιοτάκης έχει δίκιο οτι πρακτικά βοηθάει 4-5 δευτερόλεπτα λίγο ανοικτή η πόρτα για να τραβήξει καλύτερα τα καπναέρια !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123707 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι
Δημήτρη Χρόνια Πολλά. Νομίζω έχει τουμποσωληνες, άλλα για σίγουρα θα κοιτάξω αύριο και θα σου πω. Η καμινάδα είναι γύρω στα 5 μέτρα
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ