invicta minos 14kw αποριες αποδοσης-εγκαταστασης

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155903 από anka1976pa

Stavrax έγραψε: @anka
Στις εξόδους έχεις μετρήσει θερμοκρασίες?
Έχεις μήπως μυρωδιές?


Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με υγεια .Τελικα καταφερα χθες να βαλω δυο θερμομετρα.Ενα εβαλα στην μια απο τις δυο περσιδες του θερμοθαλαμου και το αλλο στην περσιδα του σαλονιου (στα 6 μετρα).Εχθες το ζορισα μυρισε και λιγο (μαλλον το μαντεμι?) και αυτο που ειδα ηταν θερμοκρασια εξοδου στην περσιδα του θερμοθαλαμου 190-200C και αντιστοιχα στα 160C περιπου στην περσιδα του σαλονιου. Αυτες οι μετρησεις εγιναν με κλειστες τις εξοδους του θερμοθαλαμου και ανοιχτη του σαλονιου.Στη συνεχεια με νορμαλ χρηση δουλευε στους 130C. Ποια η γνωμη σας? Μεχρι τι θερμοκρασια μπορω να το δουλευω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156672 από liakjim
130 είναι οριακή. Ο πετροβαμβακας είναι μέχρι 120 αν θυμάμαι καλά.
Αν δεν έχεις μυρωδιές είσαι οκ πάντως.
Αν έχεις, μάλλον θες μεγαλύτερα ανοίγματα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #168923 από anka1976pa


Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι και τι πρεπει να κανω για να μην μαυριζει το τζαμι σε εκεινο το σημειο? Εισερχεται καπου αερας μεταξυ τζαμιου και κασας πορτας?
Ευχαριστω για τη οποια βοηθεια
Συνημμένα:
Last edit: 4 Χρόνια 4 Μήνες πριν by anka1976pa. Αιτία: προσθηκη φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #168926 από anka1976pa

anka1976pa έγραψε:



Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι και τι πρεπει να κανω για να μην μαυριζει το τζαμι σε εκεινο το σημειο? Εισερχεται καπου αερας μεταξυ τζαμιου και κασας πορτας?
Ευχαριστω για τη οποια βοηθεια

ή μήπως είναι σφιγμένο το τζαμί παραπάνω απ' ότι πρέπει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172327 από Panoulidios
Καλησπέρα,
έχω προμηθευτεί την ίδια εστία και σε λίγο καιρό θα γίνει η εγκατάσταση της. Θα ήθελα να μου πείτε ποια από τις παρακάτω επιλογές είναι πιο σωστή και αποδοτική. Να αναφέρω ότι θα μπει σε σαλόνι περίπου 75τμ .

1) Να ντυθεί η εστία με πυρότουβλο γύρω γύρω και στο πάνω μέρος αναμεσα στα πυροτουβλα να μπουνε 2 περσίδες. Η καμινάδα θα είναι διπλού τοιχόματος και θα κλειστεί με γυψοσανίδα σε διαστάσεις 30 χ 30 , ίσα να μη φαίνεται. Τα πυρότουβλα θα πηγαίνουν μέχρι το σημείο που ξεκινάει η καμινάδα και θα καλύπτουν την εστία.

2) Να μπεί όλή η εστία σε γυψοσανίδα με τις απαραίτητες μονώσεις και να βγουν περσίδες ψηλά , ώστε όλη η ζέστη από το μαντέμη να βγαίνει από κει.

Άποψή μου ότι η πρώτη επιλογή θα είναι πιο καλή ενεργειακά μιας και θα εκπέμπει τη ζέστη του μαντεμιού το πυρότουβλο συν ότι ζέστη θα βγαίνει από τις περσίδες. Θα είναι σωστό έτσι;

Ευχαριστώ
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Panoulidios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172338 από dimlyk
η εστια εχει κι ενα μανιουαλ ,,,καλο θα ειναι να το διαβασεις πριν και να το κατανοησεις και φυσικα να το εφαρμοσεις ....απαρταιτητο για να λειτουργησει μια εστια φυσικης ροης ειναι η κυκλοφορια αερα γυρω απο την εστια και η ψυξη της απ αυτον .... αυτο σημαινει οτι τα πυροτουβλα δεν θα προσφερουν κατι περα; απο διακοσμηση .... επιπλεον ο θερμοθαλαμος πρεπει να ανεβαινει ψηλα ωστε να εκμεταλευεται κι ενα μερος απο την θερμοτητα της καμιναδας και προσοχη θελει και περσιδα χαμηλα ,,,, η γυψοσανιδα για πολλους λογους ειναι η πιο προσφορη λυση μια και επιδεχεται και ευκολα διορθωσεις ... μετα μπορεις να την ντυσεις με πετρες πυροτουβλα κι οτι σ αρεσει ,,,, μονο που καλο θα ηταν αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις βαρρεια υλικα επενδυσης ,,,,να μπει διπλη γυψοσανιδα με ενιχυμενο σκελετο ,,,και να μην βιαστεις την επενδυση μεχρι να σιγουρευτεις οτι το τζακι δουλευει σωστα 

ριξε μια ματια στα τζακια των μελων ,,,ειδικα για το τζακι σου θα βρεις πολλες σωστες κατασκευες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ