Συζήτηση επί του άρθρου: "Πότε θ' αρχίσει η οικονομική ανάκαμψη;"

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83892 από stratis 1
mastoras εγραψε
Ανάκαμψη δεν μπορεί να γίνει ξανα ανοίγοντας οι κάνουλες των τραπεζών.....αυτό περιμένουν οι περισσότεροι.


Το παιχνιδι δυστυχως ετσι παιζεται.
Μακαρι να μην υπηρχε η αναγκη της τραπεζας.
Αλλα εγω οσο χρημα και να τυπωσω στον εκτυπωτη μου,δεν το εμπιστευεται κανεις.
Το χρημα δεν ειναι προιον,ειναι μεσο για την παραγωγη προιοντος.
Το μεγαλυτερο 'λαθος' ειναι οτι δεν εχουμε το εθνικο μας νομισμα ωστε να επανακινησουμε την οικονομια μας.
Θα ειχαμε γλυτωσει απο πολλα.
Θα μπορουσαμε να εχουμε διπλη κυκλοφορια,(δραχμης-ευρω).
Με αυτον τον τροπο θα γλυτωναμε την καταστροφη.
Τωρα απλως ζητιανευουμε. Περιμενουμε να αποφασισουν για το καλο μας αυτοι που μας εκτελουσαν πριν 70 χρονια.
Αναγκες για προιοντα υπαρχουν.
Προσφορα εργασιας υπαρχει.
Τι λειπει ?? χρημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83901 από stratis 1

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
Νομίζω πως πραγματικά είναι απλά τα πράγματα Στρατή.
Μιά επιχείρηση που χρωστάει σήμερα παντού, έχει μονάχα ένα τρόπο να επιβιώσει.
Αν αποκτήσει χρήματα ο κόσμος, ο καταναλωτής. Που σημαίνει ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ, όχι να δοθούν δανεικά.
Ακούσαμε όμως έστω και έναν από αυτούς που πάιρνουν τις αποφάσεις να μιλάει για αυξήσεις μισθ'ων?? :woohoo: Όχι..
Τον χρεωμένο (οχι μονάχα στις τράπεζες, αλλά και στο ληστρο -δημόσιο) δε τον βοηθάς δανείζοντας του κι άλλα. Απλα΄του αυξάνεις το χρέος, ώστε τελικά να παρατείνει την αγωνία του και να κλείσει τεικά με περισσότερα χρέη). Δεν είναι λύση, δε νομίζω να γίνει


Μα αν αυξηθεί ετσι απλα ο μισθός,χωρις να αυξηθει η παραγωγη προιοντος τοτε θα γινει πληθωρισμός .
Αν αυξηθει η παραγωγη προιοντος τοτε θα μπορει να ανεβει ο μισθός.
Πρεπει να μεγαλωσει η παραγωμενη πιτα για να παρουμε μεγαλυτερο κοματι.
Η πιτα εδω και πολλα χρονια ειχε μικρυνει.
Τα κοματια της πιτας παρεμεναν μεγαλα γιατι ηταν φτηνα εισαγωμενα απο τις γειτονικες χωρες και την κινα.
Το προβλημα ειναι οτι οταν αντικαθίσταται ενα κοματι εγγχωριας πιτας με ενα εισαγωμενο,καποιοι μενουν ανεργοι.
Το σοφο κρατος λοιπον, φροντιζε με καταληλα ανταλαγματα,να διοχετευει το παραγωγικο εργατικο δυναμικο στο δημοσιο ετσι ωστε να το αδρανοποιεί παραγωγικα και να το εχει του χεριου του ωστε να παραμενει στην εξουσια.
Ετσι καταφερε να χρεωκοπησει τις ΔΕΚΟ για να τις ξεπουλησει.
Εβαζε τεραστιους φορους στις εναπομεινουσες ιδιωτικες παραγωγικες επιχειρησεις ωσπου τις εκανε μη ανταγωνιστικες.
Πρεπει επιτελους να γινει παραγωγικο το ιδιο το δημοσιο (οχι αναγκαστικα απολυοντας)και να αφησει ήσυχο τον ιδιωτη.
Το να κλείνεις ιδιωτικες επιχειρησεις(που σε πληρωνουν) λογω υψηλης φορολογιας και να μην προσπαθεις να ενεργοποιησης τους υπαλληλους που πληρωνεις σαν κρατος,αν μη τι αλλο ειναι υποπτο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83905 από mastoras
Στρατή σε ποιόν να δώσουν χρήμα οι τράπεζες, ανοίγοντας ξανά τις "κάνουλες" :huh:

Ας πούμε ότι δίνουν σε εμένα και σε εσένα.....υποθετικά πάντα.

Εσύ θα επενδύσεις το χρήμα στην δουλειά σου, αγοράζοντας μεγαλύτερα μηχανήματα, μέσα μεταφοράς, αυξάνοντας την παραγωγή και έτσι θα βρίσκεσαι σε μια φάση έτοιμος, οργανωμένος περιμένοντας εμένα για να πουλήσεις.

Εγώ μόλις πάρω το χρήμα, έτσι λυσιασμένος που είμαι, για αρχή θα πλακώσω 2κιλά γαρίδες στην πρώτη ψαροταβέρνα που βρω μπροστά μου. :lol:
Στην συνέχεια θα καλύψω όλες μου τις ανάγκες, και ελλείψεις που είχα όλο αυτά τα χρόνια. Επισκευές στο σπίτι, αλλαγή αυτοκίνητο γιατί έχει χαλάσει και δεν πάει άλλο, ρούχα.....τόσα χρόνια στην πείνα τρύπησαν. Αναβάθμιση στον υπολογιστή, και τέλος ένα σούπερ ντουπερ μηχάνημα βιομάζας για να μην ταλαιπωρούμαι με τον παλιοξυλολέβητα που έχω.

Και ήρθε η ώρα να αγοράσω από εσένα το καύσιμο για τον επερχόμενο χειμώνα. Ψάχνοντας το πορτοφόλι θα διαπιστώσω όμως ότι το χρήμα "σώθηκε" ........και δεν έχω πλέον άλλο, οπότε δεν μπορώ να αγοράσω το ωραίο και καλό καύσιμο που με κόπο έχεις συλλέξει και επεξεργαστεί περιμένοντας να πουλήσεις για να αποπληρώσεις, και εσύ το χρήμα που έχουμε πάρει και οι δύο από την τράπεζα.

Στο τέλος και οι δύο θα βρεθούμε χρεωμένοι, κάνοντας εσύ την σωστή και εγώ την λάθος επένδυση, των χρημάτων που πήραμε από την τράπεζα.

Εαν πούμε ότι εγώ αντιπροσωπεύω το 90% των δανειοληπτών, και εσύ μόνο το 10% τότε μπορούμε να αντιληφθούμε γιατί πλέον οι τράπεζες δεν δίνουν άλλο χρήμα, η σε τελική ανάλυση που οφείλετε αυτή μας η αυτοκαταστροφή.

Εάν το χρήμα που τσακώναμε τόσα χρόνια απο τράπεζες, επιδοτήσεις, πακέτα Ντελόρ, και όλα τα συναφή, το είχαμε διαχειριστεί και αξιοποιήσει σωστά, τώρα το κολοκύθι θα ήταν μπάμια στον κώλο μας, και ας είχε η κρίση επηρεάσει όλο τον πλανήτη.

Αλλά ποιόν τον αρέσει να ακούει τέτοια πράγματα :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83906 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

stratis 1 έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
Νομίζω πως πραγματικά είναι απλά τα πράγματα Στρατή.
Μιά επιχείρηση που χρωστάει σήμερα παντού, έχει μονάχα ένα τρόπο να επιβιώσει.
Αν αποκτήσει χρήματα ο κόσμος, ο καταναλωτής. Που σημαίνει ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ, όχι να δοθούν δανεικά.
Ακούσαμε όμως έστω και έναν από αυτούς που πάιρνουν τις αποφάσεις να μιλάει για αυξήσεις μισθ'ων?? :woohoo: Όχι..
Τον χρεωμένο (οχι μονάχα στις τράπεζες, αλλά και στο ληστρο -δημόσιο) δε τον βοηθάς δανείζοντας του κι άλλα. Απλα΄του αυξάνεις το χρέος, ώστε τελικά να παρατείνει την αγωνία του και να κλείσει τεικά με περισσότερα χρέη). Δεν είναι λύση, δε νομίζω να γίνει


Μα αν αυξηθεί ετσι απλα ο μισθός,χωρις να αυξηθει η παραγωγη προιοντος τοτε θα γινει πληθωρισμός .
Αν αυξηθει η παραγωγη προιοντος τοτε θα μπορει να ανεβει ο μισθός.
Πρεπει να μεγαλωσει η παραγωμενη πιτα για να παρουμε μεγαλυτερο κοματι.
Η πιτα εδω και πολλα χρονια ειχε μικρυνει.
Τα κοματια της πιτας παρεμεναν μεγαλα γιατι ηταν φτηνα εισαγωμενα απο τις γειτονικες χωρες και την κινα.
Το προβλημα ειναι οτι οταν αντικαθίσταται ενα κοματι εγγχωριας πιτας με ενα εισαγωμενο,καποιοι μενουν ανεργοι.
Το σοφο κρατος λοιπον, φροντιζε με καταληλα ανταλαγματα,να διοχετευει το παραγωγικο εργατικο δυναμικο στο δημοσιο ετσι ωστε να το αδρανοποιεί παραγωγικα και να το εχει του χεριου του ωστε να παραμενει στην εξουσια.
Ετσι καταφερε να χρεωκοπησει τις ΔΕΚΟ για να τις ξεπουλησει.
Εβαζε τεραστιους φορους στις εναπομεινουσες ιδιωτικες παραγωγικες επιχειρησεις ωσπου τις εκανε μη ανταγωνιστικες.
Πρεπει επιτελους να γινει παραγωγικο το ιδιο το δημοσιο (οχι αναγκαστικα απολυοντας)και να αφησει ήσυχο τον ιδιωτη.
Το να κλείνεις ιδιωτικες επιχειρησεις(που σε πληρωνουν) λογω υψηλης φορολογιας και να μην προσπαθεις να ενεργοποιησης τους υπαλληλους που πληρωνεις σαν κρατος,αν μη τι αλλο ειναι υποπτο.


Συμφωνούμε απόλυτα και συμφωνούμε (αν καταλαβαίνω σωστά) και στα βασικά με τους Δημητράδες.
Προσωπικά πιστεύω πως θ αναγκαστεί το κράτος να διώξει δημ υπαλλήλους (και τραπεζικούς .. που είμαι.... οι τράπεζες). Δε με συμφέρει να ψάχνω στα 53 μέλλον, αλλά το βλέπω να ρχεται.
Άρα συμφωνούμε πως θα οδηγηθεί πολύς κόσμος στη παραγωγή, στη πρωτογενή (αγροτική ασχολία) και στη δευτερογενή (τουρισμός).. Κάποιοι θα φύγουν στα χωριά κατ αναγκη, (αυτό είπε και ο mastoras) κάποιοι όπου θα βρουν δουλειά.
Μακάρι να βρούμε όλοι μαζί το Κράτος που θα φροντίσει να οργανώσει όλα αυτά τα νέα δεδομένα.
Όπως και να χει όμως.. νέα θα είναι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83911 από velanas
"ανακαμψη"" με μισθούς πεινας δεν έρχεται.στην βουλγαρία που έχει μικρούς μισθούς τι έγινε φτώχεια παντού βλεπεις.Αν νομίζουν ότι άμα πουλήσουν την Δ.E.Η αυτό λέγεται επένδυση μάλλον ονειρεύονται.επένδυση είναι να mini η Δ.E.Η και να φτιάξουν ακόμα μια Δ.E.Η.όταν πουλάς δεν επενδύεις φτωχότερος γίνεσαι.πρέπει ο ίδιος ο κόσμος να σκεφτεί τι θα κάνει μην περιμένει από το κράτος.αυτά για τώρα"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #83920 από stratis 1
μαστορας ειπε
Εγώ μόλις πάρω το χρήμα, έτσι λυσιασμένος που είμαι, για αρχή θα πλακώσω 2κιλά γαρίδες στην πρώτη ψαροταβέρναθα δωσης δουλεια στον πρωτο πελατη μου που βρω μπροστά μου.
Στην συνέχεια θα καλύψω όλες μου τις ανάγκες, και ελλείψεις που είχα όλο αυτά τα χρόνια. Επισκευές στο σπίτι,δινεις δουλεια σε οικοδομους που θα κρυωνουν του χρονου και θα γινουν και αυτοι πελατες μου αλλαγή αυτοκίνητο και αυτοι θα μου αφησουν το χρημα που θα τους δωσεις γιατί έχει χαλάσει και δεν πάει άλλο, ρούχα.....τόσα χρόνια στην πείνα τρύπησαν. Αναβάθμιση στον υπολογιστή, και τέλος ένα σούπερ ντουπερ μηχάνημα βιομάζαςπαλι θα γυρισει ο κυκλος του χρηματος και σε μενα για να μην ταλαιπωρούμαι με τον παλιοξυλολέβητα που έχω.

και ολοι αυτοι θα γυρεψουν απο σενα υπηρεσιες και προιοντα οποτε θα σου δωσουν δουλεια και θα γινεις και εσυ πελατης μου.
Το χρημα ειναι μεσο .Αν συμφωνουσαμε ολοι οτι το μεσο συναλλαγης ειναι τα καστανα,παλι την ιδια αξια με το ευρω θα ειχαν.Να μη σου πω οτι θα αξιζαν περισσοτερο γιατι τρωγονται!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ