Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22603 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε:
Τακη εσυ που ξερεις 10 πραγματα παραπανω ... η μελετη δεν πρεπει να γινει κρυα μερα για να δει η θερμοκαμερα τις ζεστες ζωνες και τις κρυες ?? Δε μπορω να κανω τωρα μελετη ... Δε θα ειναι σωστες οι ενδειξεις !! Σωστα τα λεω ?


Ποιος σου είπε ότι ξέρω 10 πράγματα παραπάνω; Η μελέτη των απωλειών του κτιρίου γίνεται και στη φάση της οικοδομικής άδειας, που δεν υπάρχει ακόμη κτίριο και καθορίζεται από τη θέση, προσανατολισμό του κτιρίου και τα χρησιμοποιηθέντα δομικά υλικά. Με τη θερμοκάμερα μπορείς να επιθεωρήσεις το κτίριο με μεγαλύτερη ακρίβεια, σε περίπτωση που υπάρχει αναντιστοιχία μελέτης και κατασκευής, και να εντοπίσεις τυχόν αστοχίες, θερμογέφυρες κλπ, κυρίως για να επέμβεις και να τα διορθώσεις και βέβαια να βγάλεις ασφαλέστερα συμπεράσματα για τη θερμική συμπεριφορά του.
Νομίζω ότι μια απλή μελέτη θερμικών απωλειών αρκεί και περισσεύει για το σκοπό που τη θέλεις.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22604 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Τάκης έγραψε:

Sp4wN έγραψε:
Ποιος σου είπε ότι ξέρω 10 πράγματα παραπάνω; Η μελέτη των απωλειών του κτιρίου γίνεται και στη φάση της οικοδομικής άδειας, που δεν υπάρχει ακόμη κτίριο και καθορίζεται από τη θέση, προσανατολισμό του κτιρίου και τα χρησιμοποιηθέντα δομικά υλικά. Με τη θερμοκάμερα μπορείς να επιθεωρήσεις το κτίριο με μεγαλύτερη ακρίβεια, σε περίπτωση που υπάρχει αναντιστοιχία μελέτης και κατασκευής, και να εντοπίσεις τυχόν αστοχίες, θερμογέφυρες κλπ, κυρίως για να επέμβεις και να τα διορθώσεις και βέβαια να βγάλεις ασφαλέστερα συμπεράσματα για τη θερμική συμπεριφορά του.
Νομίζω ότι μια απλή μελέτη θερμικών απωλειών αρκεί για το σκοπό που τη θέλεις.


Εχω διαβασει 5-10 γραπτα σου και ξερω πως σιγουρα ξερεις 10 πραγματα παραπανω,τουλαχιστον απο μενα .Τελος παντων μη μακρυγορω .Μιλησα με μηχανολογο και μου ειπε απο βδομαδα ραντεβου να δουμε μερικα πραγματα και περιμενουμε μετα τα κρυα για να δουλεψουν και λιγο τα σωματα να δουμε στην πραξη τις απωλειες .Παντως μην το νομιζετε για κατοσταρικο ολο αυτο . Τουλαχιστον 200 ευρω και βλεπουμε !!
Οτι θα ειναι χρησιμο δεν το συζητω . Κυριως για να μην υπαρχουν λαθη στην διαστασιολογηση .

Αν εχω δικιο ομως για τις διαστασεις Αστερη και Τακη και Ecoenergy και δε συμμαζευεται ... ετοιμαστειτε να σας καρφωσω με καρφια ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ !!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22605 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: ....
Τουλαχιστον 200 ευρω και βλεπουμε !!
Οτι θα ειναι χρησιμο δεν το συζητω . Κυριως για να μην υπαρχουν λαθη στην διαστασιολογηση .


Θα είναι χρήσιμο αν θελήσεις μελλοντικά να επέμβεις για να βελτιώσεις τη μόνωση του σπιτιού. Για την επιλογή των kw του λέβητα είναι υπερβολικό.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22606 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Τάκης έγραψε:

Sp4wN έγραψε: ....


Θα είναι χρήσιμο αν θελήσεις μελλοντικά να επέμβεις για να βελτιώσεις τη μόνωση του σπιτιού. Για την επιλογή των kw του λέβητα είναι υπερβολικό.


Και γω γι αυτο θα το κανω τοσο αναλυτικα ουτως η αλλως . Θελω να ξερω που ''ποναει'' το σπιτι ετσι ωστε να εστιασω αργοτερα για ενεργειακη βελτιωση του !! Με πιανεις !! :blush:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22607 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε:

Τάκης έγραψε:

Sp4wN έγραψε: ....


Θα είναι χρήσιμο αν θελήσεις μελλοντικά να επέμβεις για να βελτιώσεις τη μόνωση του σπιτιού. Για την επιλογή των kw του λέβητα είναι υπερβολικό.


Και γω γι αυτο θα το κανω τοσο αναλυτικα ουτως η αλλως . Θελω να ξερω που ''ποναει'' το σπιτι ετσι ωστε να εστιασω αργοτερα για ενεργειακη βελτιωση του !! Με πιανεις !! :blush:


Αφού τόχεις στο πρόγραμμα πολύ καλά θα κάνεις. Ούτως ή άλλως αφού θάρθει ο μηχανολόγος το κατοστάρικο θα το έδινες. Ας δώσεις λοιπόν και κάτι παραπάνω.


Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22608 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Αααα Δε σας ειπα ... θα ανεβω για την ΔΕΘ προς τα πανω ... Λογικα θα ειμαι Σαββατο και Κυριακη χωμενος καπου εκει στους λεβητες . Οποιος γουσταρει να βρεθουμε για καφεδαρα στελνει Mail να συνεννοηθουμε μετα τηλεφωνικα .Εννοειται με παρεα ειναι καλυτερα !! Ειδικα αν υπαρχει κοινο ενδιαφερον :woohoo:

Ερημιτη για σενα χτυπαει η καμπανα αν βρεις χρονο παρε και τον Κοσμιδη το βαρυ πυροβολικο και παμε για λεβητοτσαρκα !! Θα κραταω μαζι και το σεντουκι με τα φλουρια :silly:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ