Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19146 από mastoras
valsam όπως είπα μπορείς να λες ότι θέλεις.........οχι όμως να διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.

Τον ψυκτικό τον ζήτησα για να τον προωθήσω σε ένα κοινωφελές ίδρυμα.....που εκεί υπάρχει πραγματική ανάγκη για εθελοντισμό και προσφορά.

Οσο για τον λέβητα.......μήπως νομίζεις ότι θέλεις να αγοράσεις εσύ ? :lol:

Τέλος πάντων........στέλεχος του ΔΝΤ δεν είσαι, αλλά διευθυντής νευρολογικής κλινικής είσαι σίγουρα, και βάλθηκες να μας κάνεις τα νεύρα "τσατάλια" :P

Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά, και πραγματικά να συνεργαστούμε. Απέναντι από τον δημάκη είμαι, όποτε είναι ο δρόμος σου έλα για καφέ...... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19150 από Βιομαζιστής

aithio έγραψε: Φίλε Βιομαζιστή....

Πολύ ωραία. Παρ' τον κοντά σου, δείξε του τι ακριβώς πρέπει να κάνει για να το κάνει σωστά και μοιραστείτε τα έσοδα.

Εσύ γατί δεν παίρνεις έναν πιτσιρικά να του μάθεις την δουλειά και τα μοιράζεσαι όπως πρότεινες σε μένα;

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι σημαίνει να είναι κάποιος επαγγελματίας υδραυλικός γνωρίζω όμως πολύ καλά τι σημαίνει να είναι κάποιος επαγγελματίας.

Αφού δεν ξέρεις γιατί μιλάς φίλε μου;
Σου είπα εγώ ποτέ τι να κάνεις στην δικιά σου δουλειά και πόσα να παίρνεις;
Εσύ με ποιο δικαίωμα μου λες στην δουλειά μου;
Που ξέρεις τις τιμές μου;
Σου είπα εγώ ποτέ τι να κάνεις εσύ με τις δικές σου δουλιές και στις δικές σου τιμές;

Ρητορικά τα ερωτήματα.

Valsan όσο έχεις το στιλάκι τον κριτή των πάντων μου είσαι αδιάφορος.
Δεν έχεις καταλάβει τις στοιχειώδη απαιτήσεις ενός λεβητοστασίου.
Διάβαζε πριν μιλήσεις.









Συζήτηση κάνουμε αγαπητέ αλλά εσύ δεν δέχεσαι συζήτηση, απλά σου λείπουν τόσα και λες τόσα χρεώνω.
Εν πάση περιπτώσει δεν θα ξοδέψω άλλο χρόνο μαζί σου γιατί εσύ είσαι ικανός να μας τον χρεώσεις κιόλας.
Όταν στο άμεσο μέλλον η πραγματικότητα σε προσγειώσει ανώμαλα, θυμήσου τα λόγια του Βιομαζιστή.-




ΥΓ.

Αν δεν έχεις ψαροντούφεκο, ίσως είναι ώρα να ψάχνεις για να το προμηθευτείς.
Θα σου χρειαστεί προς άγραν πελατών.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19171 από aithio

Συζήτηση κάνουμε αγαπητέ αλλά εσύ δεν δέχεσαι συζήτηση, απλά σου λείπουν τόσα και λες τόσα χρεώνω.
Εν πάση περιπτώσει δεν θα ξοδέψω άλλο χρόνο μαζί σου γιατί εσύ είσαι ικανός να μας τον χρεώσεις κιόλας.
Όταν στο άμεσο μέλλον η πραγματικότητα σε προσγειώσει ανώμαλα, θυμήσου τα λόγια του Βιομαζιστή.


Λές μπούρδες δεν διάβασε τα πόστ μου.
Σου ξαναπαραθέτω τι έχω γράψει μήπως και φιλοτιμηθείς και τα διαβάσεις πριν πατήσεις τα κουμπάκια του πληκτρολογίου σου.
Έχουν δίκαιο όσοι φωνάζουν για τις υψηλές απαιτήσεις μεγάλης μερίδας του τεχνικού κόσμου όταν η ζήτηση ήταν μεγάλη.... Όλοι γνωρίζουμε ότι οι νόμοι τις ελεύθερης αγοράς προσφοράς και ζήτησης σε ένα κράτος που δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και κανένας κανόνας που να εφαρμόζεται οδηγάει στην κερδοσκοπία.
Οι φίλοι της ελεύθερης οικονομίας λένε ότι τελικά αυτά κάπου ισορροπούν.
Εγώ πιστεύω ότι πολλές φορές ισορροπούν άδικα....
Είναι καθαρά πολιτικό-ιδεολογικό το θέμα.

Τώρα με την κρίση τα πράγματα ήρθαν τούμπα...
Πρόσεχε...Μειώθηκε η ζήτηση και αυξήθηκε η προσφορά.
Αυτό σημαίνει αυτόματα αυτή την φορά το θύμα θα είναι ο τεχνίτης.
Και οι μεν και οι δεν πάντα θα βρίσκουν επιχειρήματα ανάλογα με το συμφέροντα τους αγνοώντας την ρεαλιστική πραγματικότητα που βιώνει ο άλλος.


Μην μου λες λοιπόν εμένα ότι δεν επιχειρηματολογώ....
Εσύ δήλωσες ότι ασχολείσαι στο χρηματοοικονομικό χώρο.
Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό και παρά την τσαντίλα μου με τα χρηματοοικονομικά απο σεβασμό στο πρόσωπο σου δεν έθιξα το επάγγελμα σου ούτε σου έκανα υποδείξεις προφυλάσσοντας ταυτόχρονα και τον εαυτό μου από το να γράψω μπαρόλες σε ένα θέμα που δεν το γνωρίζω.

Εσύ τώρα τι είπες για μένα...
Μου είπες ότι θα μείνω άνεργος και να πάρω ψαροντούφεκο. Λες έ;
Μου είπες να κατεβάσω τις τιμές μου λες και τις ξέρεις.
Μου είπες να προσλάβω τον νεαρό να τον μάθω την τέχνη και να μοιράζομαι τα κέρδη. Έτσι κάνεις εσύ;
Mου ζήτησες να κατεβάσουμε τις τιμές για να εξοστρακίσουμε τους αλλοδαπούς από τον χώρο; Ετσι απλά λύνεται αυτό ε;
Και στο τέλος μου λες ότι κάνουμε συζήτηση...
Ωραία συζήτηση είναι αυτή. Εσύ να κάνεις υποδείξεις και εμείς να εκτελούμε.
Ωραίος είσαι...
Είναι άδικο φίλε στο βωμό της αντιπαράθεσης να παρουσιάζεις τους μαστόρους ως μη πληγωμένους απο την κρίση.
Και άδικος και ανημέρωτος.

Μπορεί πολλοί να έχουν συμφέρον να απαξιωθεί ο τεχνίτης για δικού τους λόγους αλλά λεβητοστάσια με 200 ευρώ δεν είναι λεβητοστάσια...

Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να τσακωθώ με κανέναν αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ θέμα που επιτίθεται στον τεχνικό κόσμο μονόπλευρα και απαξιώνει την εργασία την ποιότητα και τον μόχθο του αλλουνού.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19199 από valsam

mastoras έγραψε: valsam όπως είπα μπορείς να λες ότι θέλεις.........οχι όμως να διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.

Τον ψυκτικό τον ζήτησα για να τον προωθήσω σε ένα κοινωφελές ίδρυμα.....που εκεί υπάρχει πραγματική ανάγκη για εθελοντισμό και προσφορά.

Οσο για τον λέβητα.......μήπως νομίζεις ότι θέλεις να αγοράσεις εσύ ? :lol:

Τέλος πάντων........στέλεχος του ΔΝΤ δεν είσαι, αλλά διευθυντής νευρολογικής κλινικής είσαι σίγουρα, και βάλθηκες να μας κάνεις τα νεύρα "τσατάλια" :P

Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά, και πραγματικά να συνεργαστούμε. Απέναντι από τον δημάκη είμαι, όποτε είναι ο δρόμος σου έλα για καφέ...... :)

Φτανει πια κουραστικοι καταντησαμε,ζητηστε οσα θελετε,αν υπαρχουν πελατες που τα δινουν τοτε καλος!
Τον λεβητα τον εχω κλεισει ηδη απλα μετα τον 15αυγουστο θα τον παραλαβω ,μου ειπε ο ανθρωπος μου τον στελνει την επομενη μερα που θα τον τηλ. και τον πληρωνω στην πσαραλαβη!
Αφου εισε απεναντι απο τον δημακη(κων/πολεως η νεα εγνατια?)τοτε ξερεις πολυ καλα οτι με το που ρωτουν τον Νικο για καναν μαστορα εχει στην τσεπη μπολικους που θελουν να δουλεψουν για το περιφημο κατοσταρικο μεροκαματο ακομη και 10ωρο που αναφερω!
Ο ψυκτικος φιλε κυνηγαει το 40-80ρη μεροκαματο αφου σχολασει το απογευμα απο την δουλεια του που δεν πληρωνετε,τον πηρα τηλ.για την περιπτωση σου και μου ειπε μην με μπλεκεις με τετοια μην βρω και τον μπελα μου,βλεπεις η ανωνυμια του ιντερνετ φοβιζει αρκετο κοσμο,στο ιντερνετ μπορει καποιος να λεει μεχρι οτι ειναι μελος του ΔΝΤ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19218 από spyroskosmas

valsam έγραψε: Οσο για σενα φιλε aithio και'συ μου είσαι παντελος αδιάφορος και δεν έχεις καταλάβει(η μαλλον την εχεις καταλαβει μια χαρα αλλα το παιζεις τρελιτσα) σε τι οικονομικη κατασταση βρισκετε ο Ελληνας !
Επειδη χονδρινε πολυ το θεμα και εχουμε ξεφυγ δεν ασχολουμε αλλο με τους φιλους "επαγγελματιες"!


Φίλε μου, κακώς τα έχουμε βάλει με τον υδραυλικό που υποτίθεται κρατάει το κασέ του στα ύψη. Δεν υπάρχουν άλλες κατηγορίες επαγγελματιών που δεν σκέφτονται την οικονομική κατάσταση του Έλληνα; Μόνο ο υδραυλικός πρέπει να τη σκεφτεί;
Αν όμως κι αυτός βλέπει γύρω του σε άλλους κλάδους ακόμα και τώρα να ζητάει ο καθένας ότι του λείπει κι αν κάτσει καλώς, το ίδιο θα κάνει κι αυτός.
Γενικά ένα πολύ καλό - πλουσιοπάροχο ημερομίσθιο τεχνίτη (8ώρης απασχόλησης) είναι 100€ με την ασφάλειά του κλπ. Βοηθού πολύ λιγότερο κι εργάτη ακόμη λιγότερο. Με βάση αυτό, υπολογίστε τι σας λένε και αναλόγως πράξτε.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #19267 από valsam

spyroskosmas έγραψε:

valsam έγραψε: Οσο για σενα φιλε aithio και'συ μου είσαι παντελος αδιάφορος και δεν έχεις καταλάβει(η μαλλον την εχεις καταλαβει μια χαρα αλλα το παιζεις τρελιτσα) σε τι οικονομικη κατασταση βρισκετε ο Ελληνας !
Επειδη χονδρινε πολυ το θεμα και εχουμε ξεφυγ δεν ασχολουμε αλλο με τους φιλους "επαγγελματιες"!


Φίλε μου, κακώς τα έχουμε βάλει με τον υδραυλικό που υποτίθεται κρατάει το κασέ του στα ύψη. Δεν υπάρχουν άλλες κατηγορίες επαγγελματιών που δεν σκέφτονται την οικονομική κατάσταση του Έλληνα; Μόνο ο υδραυλικός πρέπει να τη σκεφτεί;
Αν όμως κι αυτός βλέπει γύρω του σε άλλους κλάδους ακόμα και τώρα να ζητάει ο καθένας ότι του λείπει κι αν κάτσει καλώς, το ίδιο θα κάνει κι αυτός.
Γενικά ένα πολύ καλό - πλουσιοπάροχο ημερομίσθιο τεχνίτη (8ώρης απασχόλησης) είναι 100€ με την ασφάλειά του κλπ. Βοηθού πολύ λιγότερο κι εργάτη ακόμη λιγότερο. Με βάση αυτό, υπολογίστε τι σας λένε και αναλόγως πράξτε.

Αστο ρε φιλε ακρη δεν βγαζουμε,το κατοσταρικο που ανεφερα και συμφωνεις και'συ ηταν που χαλασε ορισμενους επαγγελματιες εδω μεσα, γιατι τους φανηκε υπερβολικα λιγο!

Φυσικα και υπαρχουν ακομη άλλες κατηγορίες επαγγελματιών που δεν σκέφτονται την οικονομική κατάσταση του Έλληνα οπως φιλος μου οδοντιατρος και μου λεει οτι τις τιμες του τις ερηξε πολυ λιγο γιατι ακομη εχει δουλεια πολυ,εαν πεσει η δουλεια μου λεει τοτε θα τις ρηξω,υπσαρχει και αλλος γνωστος μου οδοντιατρος ομως που μου ειπε οτι το σφραγισμα απο 50 ευρω το εριξε στα 35!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ