Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53803 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: Το κλαπετάκι το βρηκα και το τράβηξα ως το τέρμα Fokion, πέλλετ θ' αλλαξω αλλα έχω ακομα 15 τσουβάλια και δεν έχω πολυ χώρο για να πάρω κι άλλα μέχρι να τελειώσουν.
Είναι alfa wood και αυτό γινεται κυριως αν ανεβάσω σκάλα, είναι πετρα που αν είδες πηρε και σχήμα απ το ποτηρι.
Σ' αυτό που ρώτησες thlanarass δεν ξέρω αυτή την ρύθμιση και αν τη κάνει, νομίζω δεν είδα κάτι τετοιο στο εγχειριδιο, εγω έχω την ΗΡ 22.


Το alfa wood το κλαπέτο πολύ λίγο άνοιγμα γιατί είναι μικρό στο μέγεθος και πετάει πολύ πράμα έξω από το ποτήρι. Βάλε ταχύτητα καυσαερίων 110volt. Πόσα μέτρα καπνοδόχο έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53804 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
δεν μου πετάει πολυ έξω απ το ποτήρι, μόνο μια μέρα έκανε ενα περιεργο θορυβο όπως όταν φυσανε σε μικροφωνο αλλά σταματησε.
εχω 1.5 μετρο καμιναδα. η ταχυτητα καυσαριων είναι το καθαρισμα που λένε τα παιδια πιο πάνω stoikon?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53806 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: Χμμ έλα που δεν βρήκα ακομα που είναι αυτή η ρυθμιση και αν υπαρχει για το καθάρισμα.
Το πιστεύεις ότι δεν βρήκα σε κανένα κατάστημα εδώ στις σερρες αυτά τα πέλλετ, απο αυριο θα παρω και καναδυο τελευταιους που δεν τους ρωτησα αν έχουν.

Καλέ ποια ρύθμιση για καθάρισμα μου λες; Εννοώ τη χειροκίνητη αφαίρεση της πέτρας από το ποτηράκι! Αν η στάχτη του πέλλετ λιώνει εύκολα και δημιουργεί πέτρωμα, κανένας ανεμιστήρας δεν τη φυσάει. Η μόνη σου λύση είναι άλλο πέλλετ. Εκτός αν θες να κάνεις παραχωρήσεις στη θερμοκρασία καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53807 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

DOOM_NX έγραψε:

dora-serres έγραψε: Χμμ έλα που δεν βρήκα ακομα που είναι αυτή η ρυθμιση και αν υπαρχει για το καθάρισμα.
Το πιστεύεις ότι δεν βρήκα σε κανένα κατάστημα εδώ στις σερρες αυτά τα πέλλετ, απο αυριο θα παρω και καναδυο τελευταιους που δεν τους ρωτησα αν έχουν.

Καλέ ποια ρύθμιση για καθάρισμα μου λες; Εννοώ τη χειροκίνητη αφαίρεση της πέτρας από το ποτηράκι! Αν η στάχτη του πέλλετ λιώνει εύκολα και δημιουργεί πέτρωμα, κανένας ανεμιστήρας δεν τη φυσάει. Η μόνη σου λύση είναι άλλο πέλλετ. Εκτός αν θες να κάνεις παραχωρήσεις στη θερμοκρασία καύσης.


Αχου δεν με προσέχεις..αυτό δεν λέω ότι κάνω κάθε 5 ώρες?
τη σβήνω περιμενω να κρυωσει και ξανα παλι απ την αρχή, κι αντε να ζεσταθείς μ' αυτο το τρόπο οταν έξω έχει 6 βαθμούς. :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53809 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: δεν μου πετάει πολυ έξω απ το ποτήρι, μόνο μια μέρα έκανε ενα περιεργο θορυβο όπως όταν φυσανε σε μικροφωνο αλλά σταματησε.
εχω 1.5 μετρο καμιναδα. η ταχυτητα καυσαριων είναι το καθαρισμα που λένε τα παιδια πιο πάνω stoikon?


Στην σκάλα 1 βάλε το κλαπέτο να απέχει η αρχή του ανοίγματος μισό πόντο περίπου από την βίδα. Ταχύτητα καυσαερίων 1 σκάλα 210volt. Τα άλλα όπως είναι εργοστασιακά.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #53810 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: Αχου δεν με προσέχεις..αυτό δεν λέω ότι κάνω κάθε 5 ώρες?
τη σβήνω περιμενω να κρυωσει και ξανα παλι απ την αρχή, κι αντε να ζεσταθείς μ' αυτο το τρόπο οταν έξω έχει 6 βαθμούς. :blink:

Εγώ σε προσέχω. Γιαυτό λέω ότι αν δεν αλλάξεις πέλλετ, για να ζεσταίνεσαι θα πρέπει να καθαρίζεις κάθε τόσο. Εσύ θεώρησες κάτι άλλο μάλλον! :)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ