Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17102 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Δεν μπορεί να βγάζεις off όλα τα μηχανήματα, με την εμπειρία μιας και μόνο μικρούλας μηχανής που δούλεψες. ;)


Ξεκίνησα από το κλαδί και έφτασα στο πέλλετ.
Εσύ ξεκίνησες από το κλαδί και έμεινες στο θρύμμα.
Έβγαλα κοστολόγια με μετρήσεις ακριβείας και δεν έβγαλες τίποτα παρά μόνο υποθετικά και αυθαίρετα συμπεράσματα.
Πως βγάζεις όλα τα μηχανήματα on;

Παρόλα αυτά θα ξαναγράψω πως "test drive" έκανα στις δικές μου μηχανές και για τις δικές μου μηχανές εξήγαγα αποτελέσματα. Όμως με βάση αυτών των αποτελεσμάτων και δεδομένου ότι οι φτηνοκινεζομηχανές που κυκλοφορούν είναι περίπου του ίδιου είδους, τα αποτελέσματα δεν μπορούν να διαφοροποιούνται και πολύ στις άλλες.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17105 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Οσο για τον κλαδοτεμαχιστή σου το ξαναλέω ότι εσφαλμένα την χρησιμοποιειτε σαν σφυρόμυλο. Δεν είναι αυτή η δουλειά του. Δουλειά αυτής την μηχανής είναι να μειώσεις τον όγκο των κλαδεμάτων απο τον τόπο περισυλλογής, για τα πας στην συνέχεια να τα φτιάξεις "ρίγανη" σε ένα ηλεκτρικό σφυρόμυλο.


Αυτά τα είπαμε και σου απάντησα. ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. Κοινώς δεν ζορίστηκε καθόλου λόγω του κόσκινου.
Την δουλειά του την ξέρω πολύ καλά ποια είναι. Αυτό που δεν θέλεις εσύ να παραδεχθείς είναι πως δεν κάνει για την συγκεκριμένη δουλειά που τον χρησιμοποιούμε όλοι εμείς λόγω δυσβάσταχτου λειτουργικού κόστους.
Τώρα εσύ θέλεις να επιμένεις.
Ε, επέμενε.
Εγώ τα γράφω για τους άλλους που με διαβάζουν για να ξέρουν τι θα συναντήσουν στο μέλλον σαν κατασκευαστές πέλλετς με τέτοιου είδους μηχανήματα.
Όποιος θέλει τα διαβάζει, όποιος δεν θέλει τα προσπερνά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17106 από mastoras

Βιομαζιστής έγραψε:

mastoras έγραψε:
Δεν μπορεί να βγάζεις off όλα τα μηχανήματα, με την εμπειρία μιας και μόνο μικρούλας μηχανής που δούλεψες. ;)


Ξεκίνησα από το κλαδί και έφτασα στο πέλλετ.
Εσύ ξεκίνησες από το κλαδί και έμεινες στο θρύμμα.
Έβγαλα κοστολόγια με μετρήσεις ακριβείας και δεν έβγαλες τίποτα παρά μόνο υποθετικά και αυθαίρετα συμπεράσματα.
Πως βγάζεις όλα τα μηχανήματα on;


Στο θρύμμα είμαι ακόμα.......και στο θρύμμα μπορεί να μείνω. :lol:

Εγώ ωραίο χόμπι βρήκα, και παράλληλα εκμεταλλεύομαι τα δικά μου λίγα κλαδέματα που έκαιγα κάθε χρόνο. Στο τέλος θα τα κάψω και στην σόμπα μου, οπότε όσο και να μου κοστίσει......είμαι φουλ κερδισμένος.

Τώρα αξιοποιώ και τα αγριόχορτα που κουρεύω συνεχώς, και με έχει πιάσει τέτοια μανία που ενδέχεται να αξιοποιήσω και την πεθερά μου ακόμα. :evil:

Και διορθώνω ......δεν έβγαλα ποτέ όλα τα μηχανήματα on ;)
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17107 από Βιομαζιστής
Στο τελευταίο μήνυμα σου δεν διαφωνώ.



Έβγαλα εγώ όλα τα μηχανήματα off;;;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17108 από mastoras

Βιομαζιστής έγραψε: Στο τελευταίο μήνυμα σου δεν διαφωνώ.



Έβγαλα εγώ όλα τα μηχανήματα off;;;


Επ !!!!! Οταν λέμε όλα....εννοούμε όλα.

Δες παρακάτω ένα μοντέλο μιας κινέζικης σαβουρομηχανής που λες.

Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17109 από stratis 1

^silent_power^ έγραψε:

Πάντως το να πάρεις μόνο λέβητα πυρηνόξυλου δεν είναι και τόσο λογικό γιατί και δεν θα μπορείς να καις ότι σου έρθει στο χέρι και η τιμή του προβλέπεται να αυξηθεί στα επόμενα χρόνια...
.


ο λεβητας πυρηνοξυλου ειναι ενας λεβητας βιομαζας. δεν καιει μονο πυρηνοξυλο.
δεν σκεφτομαι σε καμια περιπτωση να αγορασω λεβητα βιομαζας(χειροποιητος απο σιδερα και οχι απο εργοστασιο,δυλαδη σαν αυτους που καινε πυρηνοξυλο) για να καιω πυρηνοξυλο. αυτο που θελω να κανω ειναι να καιω 100% τριμμα ελιας, το οποιο θα παραγω εγω μονος μου με εναν καταστροφεα και εναν σφυρομυλο.
πες μου γιατι τα κανουν μιξ? ουτως ή αλλος και το τριμμα ελιας ειναι εξισου δυνατο.γιατι δεν το πουλανε σκετο? υπαρχει καποιος λογος που δεν τον ξερουμε?

Τα μαζευω και χειμωνα.Πρεπει να τα βαλεις σε μια αποθηκη να ειναι σκεπασμενα απο βροχη. Σε δυο τρεις μερες η θερμοκρασια του σωρου παει στους 40 κελσιου αυτο κραταει για καμια βδομαδα.Μετα κατεβαινει στα κανονικα για την εποχη επιπεδα. Γίνετε μια ελαφρια χουμοποιηση στα φυλα.Μην φοβασαι δεν θα σαπισει.Σε λιγους μηνες θα ξεραθει ο σωρος μεχρι κατω, αρκει η υγρασια του αερα να ειναι χαμηλη,και να υπαρχει ρευμα αερος στην αποθηκη-στεγαστρο. Μιλάω για ελια και κομενα απο θρυματιστη.

Οσο για τη δοκιμη στους πυρηνολεβητες.
ΛΙΓΟ αερα . Μην βαλεις πανω απο ενα κουβα στο σιλο,για να δης αν ο κοχλιας μπορει να το προωθησει.
Να ειναι τυπου volcano.

ΟΣΟ για τα 20 ευρο ,ο υπολογισμος σου ειναι προχειρος.(μεροκαματα φθορες αποσβεση κλ
π)


εχω σκευτη αλλο τροπο για ξυρανση. μετα την συλλογη των κλαδεματων σε ημερα οπου θα εχει καλοκαιρια, το ιδιο και τις επομενες μερες. απλωνεις το τριμμα πανω σε tσιμεντο(που τυχαινει να εχω και ειναι αρκετα μεγαλο για να ριξω πολυ πραμα εκει). θα ειναι σε πολυ χαμηλο υψος και μετα απο μερικες μερες οπου το τριμμα θα εχει πεσει αρκετα η υγρασια θα το μαζευω κουβαρα και θα το αφησω να συνεχισει την ξυρανση μονο του. το ιδιο σκεφτηκα ακριβως αλλα σε θερμοκηπιο. τοτε μιλαμε για στεγνωμα σε χρονο ρεκορ!

ο πυρηνολεβητας εχει καμια διαφορα με τους βιομαζας? εγω τους θεωρω το ιδιο ακριβως πραγμα. δεν ειναι ετσι?
volcano ειπαμε οτι ειναι αυτη με τους δυο κοχλιες σωστα? σε αυτον που θα δοκιμασω θα ειναι μονος. οταν θα αγορασω δικο μου θα κοιταξω να ειναι διπλος για ασφαλεια!
επειδη εκει που θα δοκιμασω ειναι παλιο μηχανημα που καιει πυρηνοξυλο ας ελπισουμε οτι θα εχει να κανουμε καποιες ρυθμισεις και δεν θα ειναι εντελως σπαρτιατικος!
ο δικο σου απο οτι ειδα στο youtube ειναι με πατεντα να πρεσαρει τριμμα πανω στον κοχλια για να μην δημιουργει...κενα και δεν μπορει να πεσει το τριμμα.
ας ελπισουμε οτι θα το καψει κανονικα, χωρις να δημιουργησει προβληματα ο λεβητας πυρηνοξυλου!

ειναι προχειρος ο υπολογισμος μου το ξερω.
αλλα εχω υπολογισει με τα δικα μου δεδομενα. δυλαδη:
για το κοστος κτησεις των μηχανηματων θα πρεπει να δωσω 1500 ευρω για ενα μεταχειρισμενο καταστροφεα, τον οποιο θα κανω μετατροπη(την ουρα για να φορτωνει πισω και την ελξη) μονος μου χωρις να πληρωσω σιδερα.τα εξοδα για να παρεις την λαμαρινα και οτι αλλο θα χρειαστη ειναι πολυ λιγα.
σφυρομυλο εχω εναν παλιο που κανει καλα την δουλεια του ακομη.τωρα τον ανακατασκευαζω(εχω σταματησει προσωρηνα λογω δουλειας). δυναμικοτητας:ενα τονο απο σιταρι σε αλευρι την ωρα.επισης 3μιση τονους την ωρα καλαμποκι(ολοκληρο κοτσανι) σε αλευρι.
ο λεβητας θα γινει σε σιδερά ιδιοκατασκευη και θα προσαρμοστη στα δικα μου δεδομενα.υπολογιζω σε μια χρονια αποσβεση.

οι φθορες ειναι παρα πολυ μικρες με τετοια μχανηματα μιας και με τετοιο εξοπλισμο στην ουσια θα παιζω.μονο τα σφυρια του καταστροφεα θα μπορουσαν να εχουν φθορα,αλλα οταν θα ειναι στον αερα για να μην εχει επαφη με το χωμα, τοτε η φθορα μηδενιζεται μιας και τα σφυρια χαλανε με την επαφη τους με πετρες και οχι με το κοψιμο των κλαδιων.ετσι η φθορα ειναι σχεδον μηδενικη εκει.

μεροκαματα δεν θα υπαρχουν μιας και ολα θα γινονται αυτοματα. μονο το αδειασμα απο την τετρατροχη θα ειναι μπελας μιας και δεν εχω ανατροπη και επισης με την τροφοδοσια του μυλου που μεχρι στιγμης δεν εχει αυτοματη τροφοδοσια..αλλα οχι για πολυ!!! δεν προκειται να κατσω να τυρανιεμαι. θα φτιαξω κατι και εκει.
μονο το δικο μου μεροκαμματο να βαλεις που θα οδηγω το τρακτερ...αν και εμενα αυτες οι δουλειες στα χωραφια με ευχαριστουν παρα με κουραζουν!


Και εγω το ιδιο πιστευω. Με λιγα χρηματα παραπανω εχεις εναλακτικη λυση


δυλαδη ο λεβητας πυρηνοξυλου δεν καιει οτι θελω?
ποιες εναλακτικες λυσεις εχω?




ΑΛΛΟ ο λεβητας βιομαζας wood chip και αλλο ο λεβητας βιομαζας πυρηνοξυλου.
Ο WOOD CHIP παιρνει και πυρηνοξυλο ενω ο 2ος μονο πυρηνοξυλο. Γιαυτο το κανουν μιξ αλλιως δεν προχωραει,σκετο κανει σπηλια και γκρεμους.
Το πριονιδι θελει το σιλο να εχει καθετα τοιχωματα.Το μοτερακι που ειδες στο βιντεο ΔΕΝ πρεσαρει,ΑΠΛΩΣ <ξυνει> το πατο του βαρελιου και αναγκάζει το πριονιδι να γκρεμιζεται και να μπαινει στο κοχλια.
Ο κοχλιας δεν ειναι σαν του πυρηνοξυλου ,ειναι διαφορετικος για να <χαλαρωνει> το υλικο ,αλλιως
κολαει και δεν μπορει να γυρισει.
η πρωτη εικονα ειναι λεβητας πυρηνοξυλου Η δευτερη ειναι λεβητας πριονιδιου ας πουμε wood chip και η τριτη δειχνει το λογο που υπαρχει αυτη η διαφορα.
Οταν η τροφοδοσια του υλικου στον θαλαμο καυσης γινεται απο κατω προς τα πανω λεγεται volcano,ηφαιστειο δηλαδη.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ