Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6410 από kostas.b
Aκριβως την ιδια μηχανη την αγοαρασα πριν μια εβδομαδα 1890 ευρω απο τον gmi.gr με την διαφορα οτι ειναι βαμενη μπλε.Τα τεχνικα χαραχτηριστικα ειναι ιδια.

Εσυ Μαστορα που εψαξες και δεν την βρηκες πριν απο ενα μηνα με τα λεφτα στα χερια οπως λες.Εγω πηρα την τελευταια.Αλλες τετοιες και ποιο μικρες απ' οτι μου ειπε θα εχει την ανοιξη.

Η αποδοση της σε πρεσσαρισμα πυρηνοξυλου ειναι περιπου 220 κιλα την ωρα.Εχω φτιαξει μεχρι στιγμης 1200 κιλα σε πεντε ωρες περιπου.
Η παραγωγη ειναι παιχνιδι το τσουβαλιασμα μετα ειναι κουραστικο αφου πρεπει πρωτα να το απλωσεις να στεγνωσει και μετα να το τσουβαλιασεις.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6413 από antisakis

γιαννης έγραψε: αντισακις ο θρυματιστης σου ειναι αυτος? www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=295&cat=57 και εχει και μαχαιρια και σφυρια και και του εχεις προσθεσει εχτρα σφυρια και αλαξει κοσκινο? τι παραγογη εχει με ξερα κλαδεματα ελιας?


Ναι γιαννη αυτος ειναι
θα πρεπει να σου πω οτι αυτο το μηχανημα δεν εγινε για να μπει σε παραγωγη πελλετ αλλα για να
σπας το κλαδι στο χωραφι και να το αφηνεις μεσα για λιπασμα
γι αυτο και βγαζει το θρυμμα απο κατω, αυτο ειναι ενα σοβαρο μειονεκτημα .

Απο πανω ριχνουμε τα κλαδια εως 2,5-3 εκατοστα διαμετρου το πολυ
αν σου φυγει κανενα μεγαλυτερο θα δει την κατω λαμαρινα των 4 χιλιοστων να πεταει καρουμπαλακια και
να στραβωνουν τα σφυρια (λαμες).

Απο διπλα βαζεις τα χοντρα κλαδια μεχρι 9 εκατοστα
αυτα θα πρεπει να ειναι ισια γιατι αν δεν ειναι μεσα δεν μπαινουν με τιποτα
εκτος απο ισια θα πρεπει να ειναι και χλωρα γιατι αν ειναι ξερο γερο κλαδι το ενα
μαχαιρι που εχει θα σου παει 2-3 ωρες το πολυ.

Με λιγα λογια θελει πολυ μεγαλη προσοχη στην τροφοδοσια του ,ειναι δυσκολη η μεταφορα του
στους αγρους (στην ασφαλτο σιγα σιγα δεν εχεις προβλημα),
και τελος εκει που θα δουλευει πρεπει να εχεις μια λινατσα απο κατω για να πεφτει το θρυμμα
πανω της και να μην μπερδευεται με χωμα πετρες κλπ
το μονο που μενει τωρα ειναι να τσουβαλιαστει και να φορτωθει

οσο ανφορα την παραγωγη απο πανω για ψιλο κλαδι οσο ριχνεις βγαζει δεν κολωνει απο σενα αξαρταται ποσο γρηγορα το γεμιζεις.

απο διπλα εγω προβληματιστηκα πολυ

Αυτην την στιγμη δεν θα αγοραζα αυτο το μηχανημα αν υπηρχε καποιο αλλο καλυτερο με τα ιδια φραγκα

οταν το αγορασα σκεφτηκα πως θα το τροποποιησω οπως εγω θελω αν κατι δεν παει καλα
και δεν θα πηγαιναν χαμενα τα ευρω μου αφου θα μου εμεινε ο 13hp κινητηρας
και ο σφυρομυλος του.

η μονη αλαγη που εκανα μεχρι στιγμης ειναι το κοσκινο (δοκιμασα ενα 7 χιλιοστων)
τα μαχαιρια ειναι οκ δεν χρειαζεται προσθετα.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6415 από γιαννης
ok καταλαβα πως δουλευη ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6417 από antisakis
"terisds"
ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ????? ΑΠΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΣΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ?????

Οχι φιλε μου δεν καταλαβα λαθος
μαλον εσυ μπερδευτηκες .
Εγω μιλησα για τον τυπο που ριχνει το ξυλο στο βιντεο του δικου σου ποστ(εκτος αν εισαι εσυ αυτος)

Εγω εγραψα αυτο:


Γιαννη αυτο το μηχανημα που ποσταρε ο terisds μοιαζει με σφυρομυλο το κουτσουρο που ριχνει ο τυπος ειναι σαπιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6426 από terisds

antisakis έγραψε: "terisds"
ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ????? ΑΠΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΣΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ?????

Οχι φιλε μου δεν καταλαβα λαθος
μαλον εσυ μπερδευτηκες .
Εγω μιλησα για τον τυπο που ριχνει το ξυλο στο βιντεο του δικου σου ποστ(εκτος αν εισαι εσυ αυτος)

Εγω εγραψα αυτο:


Γιαννη αυτο το μηχανημα που ποσταρε ο terisds μοιαζει με σφυρομυλο το κουτσουρο που ριχνει ο τυπος ειναι σαπιο.

Και εγω εγραψα,οτι δεν εχω ακομη κανενα μηχανημα,τουλαχιστον για ξυλα,αν ηταν σπαστηρας για μαρμαρα,τοτε θα ελεγα οτι ειμαι γνώστης ,και το κατεχω το αθλημα,αλλα για ξυλα,εκτος απο αλυσοπριονο δεν ξερω,γιατι καποτε και εγω ειχα λεβητα με ξυλα.(Δεν ξερω πως βαζουν φωτο,να βαλω απο το νταμαρι)παρε μια γευση,
δεν μπαινει το video,

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6428 από terisds
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

mastoras έγραψε: Καλό και μεγάλο μηχάνημα φαίνεται. Πόσους ίππους είναι ο ηλεκτροκινητήρας ?

Αυτό νομίζω ότι παράγει πολύ πράγμα.

Αυτά τα χρήματα μπορώ να τα διαθέσω, αλλά πως μωρέ να κάνεις αγορά από το ιντερνετ ?
Εγω ότι αγόρασα από έξω, με βέσπα μου το έφεραν στο γραφείο μου.

Αυτό το "σίδερο" ποιος θα αναλάβει να το φέρει ......ο κουταλιανός :cheer:

mastoras,η μεταφορικη θα στο φερει μεχρι την πορτα σου,195 ευρω ειναι η μεταφορα,αν δεν κανω λαθος απο Ολανδια.Ειχα βρει και πιο φθηνη,παλι στα ιδια κυβικα ,αλλα απο 1099ε που εγγραφε,πιθανον εκανε λαθος και γραφει 10,099.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.248 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ