Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6169 από γιαννης
καλησπερα αυτο το σφυρομυλο το εχει κανεις η το εχει δει να δουλευη ? τι λεει, www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%CF%C9&pid=789&ord=1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6198 από kostas.b

γιαννης έγραψε: καλησπερα αυτο το σφυρομυλο το εχει κανεις η το εχει δει να δουλευη ? τι λεει, www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%CF%C9&pid=789&ord=1



Γιαννη καλος φαινεται κι εγω μαλλον αυτον θα παρω λιγο αργοτερα με τον πετρελαιοκινητηρα για να τον πηγαινω εκει που θα εχω στοιβαγμενα τα κληματα και θα τα κανω απευθειας πριονιδι.Εχει καλη τιμη και ο αμεσως επομενος και μεγαλυτερος του Θεοχαριδη εχει περιπου 2500 χιλ ευρω.


@sugarboy
Φτιαχνω πελλετ απο πηρυνα στην πελλετιερα μου ο οποιος επειδη το φορτηγο που μας τον εφερε πρηγουμενος ειχε μεταφερει χαλικι εχουν μεινει μεσα στον πυρηνα ελαχιστα πετραδακια στο μεγεθος του σπορου του σταριου ενω υπαρχουν και μερικες μεγαλυτερες πετρες στο μεγεθος απο ενα σοκολατακι αρκετα μεγαλες δηλαδη.
Τις μικρες τις κανει και αυτες πελλετ ενω τις μεγαλες δεν μπορει να τις σπασει και ή θα μπλοκαρουν το ενα απο τα δυο ρολερ ετσι ωστε να μην γυρναει ή θα φρακαρουν εντελως και το ρολερ και την μητρα οποτε πεφτει η γενικη ασφαλεια και σβυνει εντελως η πελλετιερα.
Με ενα κομματακι ξυλο που ισως ξεφυγει και πεσει μεσα δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6211 από γιαννης
τι? κανει τα κληματα πριονιδι χωρις θρυματηστη? σιγουρα? τοτε να τον παρω και εγω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6237 από OANNHSEA

γιαννης έγραψε: τι? κανει τα κληματα πριονιδι χωρις θρυματηστη? σιγουρα? τοτε να τον παρω και εγω


Θα πρέπει να ξεραθούν πρώτα τα κλίματα...
Αλλιώς δεν θα πάρεις πριονίδι, αλλά λάσπη...

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί έχεις απόλυτο δίκαιο για το ρετσίνι, αλλά ο φίλος είπε για ξερά κλαδιά που είναι κάτω

Ακόμα και τα ξερά κλαδιά κάτω έχουν ρετσίνι, το οποίο ενεργοποιήται με την θερμοκρασία.
Εάν θέλει τώρα να πληρώσει και να βάλει καλαμπόκι, ας βάλει.
Εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται - απλά θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και θα καθαρίζει κάθε ημέρα καυστήρα και λέβητα...

Ο άνθρωπος τώρα πρωτοξεκινάει, τι να του πεις για σφυρόμυλο, για screen, για μαλακη και σκληρή πρέσσα κλπ κλπ?

Έτσι και αλλιώς ο κάθε ιδιώτης δεν μπορεί να σώσει πολλά χρήματα για να φτιάξει μία γραμμή παραγωγής.
Με 2000 ευρώ παίρνει στην αρχή τα δύο πιο ουσιαστικά μηχανήματα - σφυρόμυλο και μικρή πρέσα και κάνει παιχνίδι... Εάν παίξει σωστά τα χαρτιά του με 10 τόνους αγκροπέλετ έχει κάνει απόσβεση!!!
Τον επόμενο χρόνο μπορεί να προχωρήσει πιο πολύ π.χ. ξηραντήριο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6243 από γιαννης
καλημερα τι ειναι το screen και δε εχω ακουσει ξανα για μαλακη και σκληρη πρεσσα βασικα σκεφτομαι να παρω καυστηρα τυπου vulcano και να καιω πυρηνα για αρχη και αργοτερα να τον κανω πελλετ τον πυρηνα για λογους ευκολης αποθηκευσης και μετα με συνεργασια με αλλον να παρουμε και θρυματιστη και σφυρομυλο αλλα αν ο μικρος σφυρομυλος κανει τα ξερα κληματα κατευθηαν πελλετ τοτε με δυο μηχανηματα καθαρισαμε παντα μιλαω για δυο ατομα με καταναλωση πετρελαιο 1500 και 2000 λιτρα το χρονο δηλαδη μαλλον περιπου 8 τονους πελλετ θα τα καταφερουμε? www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...mp;pid=789&ord=1 και πρεσσα www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%C5%D4&pid=823&ord=1 τρακτερ εχουμε δυο ενα εγω kubota 27 hp και ενα αλλο ο φιλος μου 40hp και κλαδεματα ελιας και απελια απο ολο το χωριο προς το παρον .πολυ καλη λυση ειναι δυο σε ενα αλλα θελουμε με pto και δεν εχει προς το παρον ο θεωχαριδης. www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=298&cat=57

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6245 από michalisgr
Φτιαχτε ΜΟΝΟΙ σας πελλετ...ΕΤΣΙ!!!! Η αγοραστε απο το εξωτερικο!! τους καναμε μαγκες τους Ελληναραδες εμπορους!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.235 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ