Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6145 από androutso
Κοντα στο σπιτι μου εχω ενα πευκοδασος και ειναι γεματο με ξερα κλαρια.
Δεν ειναι δησκολο να τα παρω και σκεφτωμε να τα κανω πελετ για του χρονου.
Το θεμα μου ειναι ειναι καλο το πελετ απο πευκο???

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6148 από sugarboy

androutso έγραψε: Κοντα στο σπιτι μου εχω ενα πευκοδασος και ειναι γεματο με ξερα κλαρια.
Δεν ειναι δησκολο να τα παρω και σκεφτωμε να τα κανω πελετ για του χρονου.
Το θεμα μου ειναι ειναι καλο το πελετ απο πευκο???


Είναι αρκετά καλό, και βάλε και τα κουκουνάρια μέσα. Επίσης, για να ανεβάσεις την θερμογόνο δύναμη, ρίξε και λίγο καλαμπόκι. Πρόσεξε μόνο αν η πελλετιέρα σου είναι για σκληρά ή μαλακά υλικά διαφορετικά θα πάρεις τα ράουλα στο χέρι αν χαρείς και βάλεις κανένα πολύ χοντρό κομμάτι ξύλου μέσα.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6156 από androutso
Δεν εχω ακομα πελλετιερα.Το πευκο ειναι μαλακο η σκληρο?
Δουλευει καλα στους λεβητες η εχει προβληματα?
Σκεφτωμε να παρω εναν κλαδοτεμαχηστη και μετα να το περναω απο σφηρομηλο.
Οποτε δεν θα εχω μεγαλα κοματια ετσι. ;) ;) ;) ;) ;)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6157 από OANNHSEA

sugarboy έγραψε:

androutso έγραψε: Κοντα στο σπιτι μου εχω ενα πευκοδασος και ειναι γεματο με ξερα κλαρια.
Δεν ειναι δησκολο να τα παρω και σκεφτωμε να τα κανω πελετ για του χρονου.
Το θεμα μου ειναι ειναι καλο το πελετ απο πευκο???


Είναι αρκετά καλό, και βάλε και τα κουκουνάρια μέσα. Επίσης, για να ανεβάσεις την θερμογόνο δύναμη, ρίξε και λίγο καλαμπόκι. Πρόσεξε μόνο αν η πελλετιέρα σου είναι για σκληρά ή μαλακά υλικά διαφορετικά θα πάρεις τα ράουλα στο χέρι αν χαρείς και βάλεις κανένα πολύ χοντρό κομμάτι ξύλου μέσα.


Δεν ισχύουν πλήρως αυτά που γράφεις sugarboy...
Το πεύκο κάνει όντως καλό πέλετ - βάλε και το κουκουνάρι και τις πευκοβελόνες...
Το πρόβλημα είναι στην καύση τους - η ρητίνη του πεύκου μπορεί μεν να βοηθάει τα μάλα να γίνει καλό το πέλετ, αλλά στην καύση σκληραίνει και δημιουργεί μαζί με την στάχτη μικρά μαύρα μπαλάκια...
Απλά θα πρέπει να καθαρίζεις κάθε ημέρα.

Επίσης δεν είναι τίποτα σκληρό εάν έχεις ένα καλό σφυρόμυλο και όλα γίνουν σκόνη...
Το πεύκο δεν έχει σκληρό ξύλο.
Απλά οι κοινές φτηνές πρέσες που πουλάνε οι έμποροι είναι για ζωοτροφές και λογικά θα έχεις μείωση στην διάρκεια της ζωής της μήτρας και του ρόλερ. Μπορούν όμως να αντέξουν κάπου 300 ώρες λειτουργίας με ξύλο όπως το πεύκο...

Προσωπική γνώμη: είναι σκέψη μόνο για προβληματικούς να καίς τροφή, όταν άλλοι πεθαίνουν της πείνας...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6163 από sugarboy

OANNHSEA έγραψε:

sugarboy έγραψε:

androutso έγραψε: Κοντα στο σπιτι μου εχω ενα πευκοδασος και ειναι γεματο με ξερα κλαρια.
Δεν ειναι δησκολο να τα παρω και σκεφτωμε να τα κανω πελετ για του χρονου.
Το θεμα μου ειναι ειναι καλο το πελετ απο πευκο???


Είναι αρκετά καλό, και βάλε και τα κουκουνάρια μέσα. Επίσης, για να ανεβάσεις την θερμογόνο δύναμη, ρίξε και λίγο καλαμπόκι. Πρόσεξε μόνο αν η πελλετιέρα σου είναι για σκληρά ή μαλακά υλικά διαφορετικά θα πάρεις τα ράουλα στο χέρι αν χαρείς και βάλεις κανένα πολύ χοντρό κομμάτι ξύλου μέσα.


Δεν ισχύουν πλήρως αυτά που γράφεις sugarboy...
Το πεύκο κάνει όντως καλό πέλετ - βάλε και το κουκουνάρι και τις πευκοβελόνες...
Το πρόβλημα είναι στην καύση τους - η ρητίνη του πεύκου μπορεί μεν να βοηθάει τα μάλα να γίνει καλό το πέλετ, αλλά στην καύση σκληραίνει και δημιουργεί μαζί με την στάχτη μικρά μαύρα μπαλάκια...
Απλά θα πρέπει να καθαρίζεις κάθε ημέρα.

Επίσης δεν είναι τίποτα σκληρό εάν έχεις ένα καλό σφυρόμυλο και όλα γίνουν σκόνη...
Το πεύκο δεν έχει σκληρό ξύλο.
Απλά οι κοινές φτηνές πρέσες που πουλάνε οι έμποροι είναι για ζωοτροφές και λογικά θα έχεις μείωση στην διάρκεια της ζωής της μήτρας και του ρόλερ. Μπορούν όμως να αντέξουν κάπου 300 ώρες λειτουργίας με ξύλο όπως το πεύκο...

Προσωπική γνώμη: είναι σκέψη μόνο για προβληματικούς να καίς τροφή, όταν άλλοι πεθαίνουν της πείνας...


Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί έχεις απόλυτο δίκαιο για το ρετσίνι, αλλά ο φίλος είπε για ξερά κλαδιά που είναι κάτω. Επίσης, το καλαμπόκι του το πρότεινα για να έχει καλύτερη ποιότητα καύσης μιας και το πεύκο αυτούσιο δημιουργεί αρκετή καρβουνίλα/στάχτη.
Ο άνθρωπος τώρα πρωτοξεκινάει, τι να του πεις για σφυρόμυλο, για screen, για μαλακη και σκληρή πρέσσα κλπ κλπ? Του δίνεις κάποιες οδηγίες και μετά θα πειραματιστεί. Αυτή είναι και η αξία του χειροποίητου πέλλετ. Πιστεύεις οτι με τα 20-50 κιλά καλαμπόκι που (ΑΝ) θα χρησιμοποιήσει, θα λύσουμε το πρόβλημα της πείνας? Τότε κι εσυ κι εγώ, θα τα κάναμε δώρο!!!

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #6167 από γιαννης
καλησπερα αυτο το σφυρομυλο το εχει κανεις η το εχει δει να δουλευη ? τι λεει www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%CF%C9&pid=789&ord=1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.254 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ