Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4794 από OANNHSEA

Αυτα τα κομματακια ξυλου που κανει αυτο το μηχανημα τι τα κανουν ?
που τα καινε?
σε ξυλοσομπες?

Έχω την χαλαρή υποψία ότι είναι για αεριοποιητή...
Στον αεριοποιητή δεν μπορείς να βάλεις μέσα chips ξύλου, γιατί δεν θα έχει απόδοση...
Βάζεις πέλετ, μπριγκέτες ή ολόκληρα κομμάτια ξύλου...

Αν είναι αυτό "ευκαιρία" τότε το μεγαλύτερο μοντέλο της ίδιας εταιρίας, είναι "κελεπούρι".
Ονειρο ζω, μη με ξυπνάτε!!!

55.000 έχει το μεγάλο!!!
Δεν πάνε καλά ρε!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4795 από antisakis

OANNHSEA έγραψε: Τρίτη φορά που μπαίνει το εν λόγω μηχάνημα... :P
Δείτε το εδώ:
pellet-mill.de/shop/article_PM%25203.0E/...aid%3DPM%25203.0E%26

Τριφασικό και "μόνο" 5.400 ευρώ...
Ευκαιρία βρε παιδί μου...

Όσο για τα άλλα:
Η ταχύτητα του είναι πάρα πολύ μικρή, για αυτό και δεν κάνει και σκόνη...
Βέβαια βλέπουμε και το βίντεο - κράχτη...
Επίσης ο κεντρικός άξονας, ουσιαστικά αρπάζει γδέρνει τα ξύλα για να τα κάνει πριονίδι και άρα πέλετ.
Οπότε μπορεί να πιάσει κάθε ξερό ξύλο που θα του ρίξεις...
Δεν ξέρω τι λένε, αλλά τα 50 κιλά την ώρα σε 6mm πέλετ δεν πρέπει να τα πιάνει.
Μάλλον εννοεί 50 κιλά την ώρα το μέγιστο...


Με τον ρυθμο αυτον που φαινεται στο κοντινο πλανο ουτε το 8ωρο
μπορει να πιασει τα 50 κιλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4796 από antisakis

mastoras έγραψε: Και που να δεις Πλανά, Μ.Παναγία πόσο κοντά είναι. :lol: της πεθεράς μου το χωριό !

Δεν είμαι στον Πολύγυρο, σε αυτόν τον Δήμο ανήκει όμως ο Γαλαρινός.

Θα προσπαθήσω να έρθω σύντομα κατα εκεί ;)



Αντε και ψαχνω για συνεργατη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4797 από mastoras
antisakis καλημέρα.

Τον κλαδοτεμαχιστή σου εσύ τον δουλεύεις τώρα ? Γιατί νομίζω έφτιαξες έναν σφυρόμυλο. :)

Και τα ροκανίδια, τρίματα κτλ, πως σκέφτεσαι να τα αποθήκευσης προς ξήρανση ? Εννοω χύμα στην αποθήκη η σε τσουβάλια ?

Αντε και ψαχνω για συνεργατη

Εννοείς για αγριοαγκινάρα, η πάμε να χτυπήσουμε την alfa-wood B)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4799 από antisakis

mastoras έγραψε: antisakis καλημέρα.

Τον κλαδοτεμαχιστή σου εσύ τον δουλεύεις τώρα ? Γιατί νομίζω έφτιαξες έναν σφυρόμυλο. :)

Και τα ροκανίδια, τρίματα κτλ, πως σκέφτεσαι να τα αποθήκευσης προς ξήρανση ? Εννοω χύμα στην αποθήκη η σε τσουβάλια ?


χύμα στην αποθήκη τα θρυμματα
οσο για τον κλαδοτεμαχιστη ξεκουραζεται τωρα εφοσον ειναι νωρις για κλαδεματα στην παναγια.
Αυτους τι να τους χτυπησουμε εγω εχω πιο πολυ πελλετ στην αποθηκη μου απο αυτους.
παντος εμεις πελλετ θα κανουμε εστω και απο αγριοαγκιναρα
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4859 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: "^silent_power^"

ελα σακη...τι κανεις? ακουσα οτι χιονιζε σε εσας.!ισχυει?
ενα κινητηρα θες για ολα αυτα?πως ακριβως θες να το λειτουργεισης? θες μια μηχανη που να την τοποθετεις απο το ενα στο αλλο?αναλογος πιο χρειαζεσαι? μπορεις να ξαναγραψεις τι ακριβως ζητας?

Γεια σου Στρατο μας χιονιζε χθες σχεδον μεχρι το μεσημερι αλλα δεν επιασε τιποτα.
Εναν πετρελαιοκινητηρα θελω να μπορει να τα δουλεψει και τα 3 μαζι η και μεμονομενα οπως ακριβως το καταλαβες.
Σταθερα ολα σε σασι
τον τροπο τον εχω με ιμαντες και τα 3 και θα δινω κινηση σε οσα χρειαζομαι ,
εσυ που βρισκεσαι με το θεμα εκανες τιποτα;


Σακη εχεις ακουστα τις μηχανες μαλκοτσης? τις χρησημοποιουσαν για να τραβανε νερα οι αγροτες πολλα χρονια πριν..αξιοπιστη,απλη,οικονομοικη οσο δεν παει και τιμη αγορας...συμβολικη!!!παρα πολυ εχουν τετοιους κινητηρες!!κανε αν μπορεις μια ερωτηση αυτον που πειρες τον καλαμποκά στις σερρες, ισως εχει ή πολυ πιθανον να εχει υποψειν του καποια. ελπιζω να βοηθυσα!!!


δεν εχω κανει τιποτα ακομη σακη.εξοδα που δεν ηταν στο προγραμμα δεν με αφησαν περιθωρεια για να παρω κανενα μηχανημα.
παντως σακη πιστευω οτι,αν οχι απο του χρονου αλλα απο τον μεθεπομενο χειμωνα,η καυση βιομαζας θα ειναι μονοδρομος! δεδομενου οτι αυτο που εγινε φετος με τα ξυλα ηταν ανευ προηγουμενου. δεν αφησαν τιποτα ορθιο.για ποσο ακομη θα βρισκουν ξυλα?η τιμη του ξυλου θα εκτοξευτη του χρονου και σιγα σιγα ολοι θα ακολουθησουν τον δικο μας δρομο!
αυτο που εχει μπει ομως στο μυαλο μου ειναι το εξης: για να ξεκινησω να καιω πελλετ πρεπει να παρω και εναν λεβητα πελλετ του οποιου η τιμη δεν ειναι ιδωλου ευκαταφρονητη.
σκεφτομουν πως αντι για πελλετ αν εφτιαχνα μπρικεττες, τοτε θα μπορουσα να τις καιω οπου εγω θελω.τζακι σομπα κλπ. φυσικα και ξερω οτι το πελλετ, δεν χρειαζεται να το τροφοδοτεις ολη την ωρα.αυτο ειναι και το προτερημα του!
σκεφτομαι για σομπα-καλοριφερ στην οποια να καιω τις μπρικεττες.
το μεγαλο μειονεκτημα τις μπρικεττας ειναι η τροφοδοσια.τα πλεονεκτηματα τις:μπορεις να την παραγεις ευκολοτερα κατα την γνωμη μου.Σακη θυμασαι τον καταστροφεα με την ανατρεπομενη καροτσα που ειχα ανεβασει πριν καπου δυο εβδομαδες?(σελ. 21)το τριμμα αυτου του καταστροφεα δεν μπορουμε να το κανουμε πελλετ λογω χωματος,αλλα για μπρικεττα δεν θα ειχαμε προβλημα.σκεφτομαι εναν καταστροφεα σαν και αυτον για την συλλογη των κλαδεματων.για καποιον που εχει τρακτερ βολευει πολυ η παραγωγη του τριμματος με αυτον τον τροπο!φυσικα για καποιον που εχει λεβητα πελλετ δεν ειπαρχει λογος να στραφει στην μπιρικεττα μιας και η αυτοματη τροφοδοσια ειναι και θα ειναι το μεγαλο ατου του πελλετ σε αντιθεση με την μπρικεττα που πρεπει να τροφοδοτεις συνεχεια.

Υ.Γ: ειμαι οδηγος σε δημο.σημερα το πρωι,περασαμε απο τις γειτονιες για να μαζεψουμε τα κλαδια διπλα στους καδους.το αποτελεσμα τρια φορτηγα με κλαδεματα τα οποια καψαμε! ΤΑ ΕΚΛΕΓΑ....!!! [/b]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ