Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47659 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει μεταλλικος θερμοθαλαμος.Το τζακι δεν ακουμπα σε εξωτερικο τοιχο και ο εξωτερικος αερας ερχεται με φ100 περιπου 6 μετρων και ο μαστορας εβαλε μοτερ για να ειναι σιγουρος οτι θα ερχεται ο αερας.Το μοτερ ειναι τοποθετημενο κατω απο την εστια.Ο ιδιος μου ειπε οτι το τζακι ειναι φυσικης ροης ασχετα αν φερνει αερα εξωτερικο με μοτερ.Δεν υπαρχει μοτερ αλλο για να διωχνει τον αερα σε αλλο δωματιο η οτιδηποτε αλλο.

Κατι αλλο που εχει κανει και νομιζω οτι ειναι λαθος,εχει συνδεσει τον θερμοστατη fc810 με αυτο το μοτερ κατω απο την εστια,αλλα νομιζω οτι ειναι λαθος γιατι απο τι εχω καταλαβει αυτος ο θερμοστατης ειναι για να ελεγχει τον ζεστο αερα που θα φυγει,ετσι δεν ειναι?

τι προτεινετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47660 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Μια βοηθεια καπποιος?????????
Πριν 1 χρονο ειχε σκασει το τζακι( δλδ ακουστηκε δυνατος κροτος και επεσε μαυριλα απο πανω), τωρα που σκεφτομαι να το κανω ενεργειακο μηπως ειναι καλα την καμιναδα της κασετας να την παω οσο γινεται πιο ψηλα, γιατι σκεφτομαι και τον καθαρισμο, δλδ το κενο (1-2χιλ.) που θα δημιουργηθει οταν θα καθαριζω την καμιναδα θα ειναι προβλημα?


Μια απαντηση εδω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47663 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: υπαρχει μεταλλικος θερμοθαλαμος.Το τζακι δεν ακουμπα σε εξωτερικο τοιχο και ο εξωτερικος αερας ερχεται με φ100 περιπου 6 μετρων και ο μαστορας εβαλε μοτερ για να ειναι σιγουρος οτι θα ερχεται ο αερας.Το μοτερ ειναι τοποθετημενο κατω απο την εστια.Ο ιδιος μου ειπε οτι το τζακι ειναι φυσικης ροης ασχετα αν φερνει αερα εξωτερικο με μοτερ.Δεν υπαρχει μοτερ αλλο για να διωχνει τον αερα σε αλλο δωματιο η οτιδηποτε αλλο.

Κατι αλλο που εχει κανει και νομιζω οτι ειναι λαθος,εχει συνδεσει τον θερμοστατη fc810 με αυτο το μοτερ κατω απο την εστια,αλλα νομιζω οτι ειναι λαθος γιατι απο τι εχω καταλαβει αυτος ο θερμοστατης ειναι για να ελεγχει τον ζεστο αερα που θα φυγει,ετσι δεν ειναι?

τι προτεινετε?

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47668 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Το νουμερο 3 ειναι η εισαγωγη αερα του βεντιλατερ. Το νουμερο 2 ειναι εισαγωγη αερα(φυσικη ροη) στο θερμοθαλαμο που εχει ντυθει με πετροβαμβακα και απο την εξω μερια που ειναι το νουμερο 2 εχει κανει αλλη μια φυσικη ροη αερα την οποια την κλεινει οταν εχει κρυο. Αυτο το εχει κανει για να ανανεωνεται ο αερας του θερμοθαλαμου. Δεν ειναι σωστο? Μηχανολογος του ειπε να το κανει.
Μπορει καποιος να απαντησει σε αυτο?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47680 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γιατι οταν άναβω καμία φορά το τζάκι αισθάνομαι λίγο ξερό το λαιμό μου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #47690 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

vasilisgr έγραψε: υπαρχει μεταλλικος θερμοθαλαμος.Το τζακι δεν ακουμπα σε εξωτερικο τοιχο και ο εξωτερικος αερας ερχεται με φ100 περιπου 6 μετρων και ο μαστορας εβαλε μοτερ για να ειναι σιγουρος οτι θα ερχεται ο αερας.Το μοτερ ειναι τοποθετημενο κατω απο την εστια.Ο ιδιος μου ειπε οτι το τζακι ειναι φυσικης ροης ασχετα αν φερνει αερα εξωτερικο με μοτερ.Δεν υπαρχει μοτερ αλλο για να διωχνει τον αερα σε αλλο δωματιο η οτιδηποτε αλλο.

Κατι αλλο που εχει κανει και νομιζω οτι ειναι λαθος,εχει συνδεσει τον θερμοστατη fc810 με αυτο το μοτερ κατω απο την εστια,αλλα νομιζω οτι ειναι λαθος γιατι απο τι εχω καταλαβει αυτος ο θερμοστατης ειναι για να ελεγχει τον ζεστο αερα που θα φυγει,ετσι δεν ειναι?

τι προτεινετε?


Τι μοτέρ είναι αυτό ? Πόσα κυβικά αέρα φέρνει και σε ποιο σημείο το έχει τοποθετήσει ο μάστορας ?

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.584 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ