Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47477 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofia75 έγραψε: Αστερη ο μαστορας που εφερα μαλλον δεν εχει κανει σωστη δουλεια.Να φανταστεις δεν ηθελε να ντυσει το θερμοθαλαμο και τη γυψοσανιδα με πετροβαμβακα γιατι ελεγε οτι δεν υπηρχε λογος.Τελικα πηγα αγορασα εγω τον πληρωσα εξτρα λεφτα απο το συμφωνηθεν ποσο και τον περασε.Εχω σκοπο να τον φωναξω ξανα γι αυτο σε παρακαλω πες μου τι ακριβως να του πω γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα μου πει πως φταιει η εστια.Οσο για τις διατομες δεν νομιζω να εχει κανει κατι τετοιο.Αυτες τι εμβαδο πρεπει να εχουν?Μηπως την εστια δεν επρεπε να την τοποθετησει κατευθειαν πανω στην κτιστη αλλα να την βαλει να πατησει καπου?Εχω δωσει τοσα λεφτα με χιλια ζορια και τελικα δεν εκανα τιποτα.Απελπισια και απογοητευση και τα παιδια μου να παραπονιουνται οτι δεν ζεσταινονται κατω που ειναι τα δωματια.

Δηλαδη ρε σοφακι πως ακριβος να παει η ζεσστη κατω ??? για σορρυ πες λιγο πως ειναι το σπιτι ????
καμια τρυπα στο πατωμα κανατε?

κανονας η ζεστη παει πανω , εκτος αν τον σπρώξουμε εμεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47489 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

ark έγραψε: Λοιπόν ψάχνοντας και διαβάζοντας βρήκα το πιο κάτω τζάκι το οποίο ναι μεν ξεφεύγει στα λεφτά αλλά πιστεύω οτι θα αξίζει και τον κόπο..αρχίζω και κάνω δεύτερες σκέψεις..εσείς τι λέτε;
www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1552&Itemid=0


th να πουμε και μεις , ειπαμε ολα τα ινβικτα καλα, αλλα εχουμε και γουστα .
Να φανταστω δεν το εχεις δει απο κοντα
Φιλος αμα τα πατας , παρε οτι σαρεσει στο ματι .

mk86 ti tzaki eipame peirame ????



απο caminodesign μονομπλοκο 13kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47492 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε:

GT έγραψε:
Κάτω από την εστία τελικά δε θα "σκάψεις"?

Πρόσεχε, τώρα είναι πιο σημαντικό να έχεις τον απαιτούμενο όγκο εισερχόμενου αέρα, αλλιώς δε θα ζεσταίνεσαι.

Να σκάψω? κάτω από την εστία πόσο κενό θέλω για να κυκλοφορεί ο αέρας?
με το υπάρχον "σταχτοδοχείο" να δέχεται 2 αέραγωγούς (φ125 εξωτ και 20χ20 εσωτ) + τα ποδαράκια που θα πατήσει η εστία δεν είμαι οκ? θέλω "τραπεζάκι" όπως και να έχει?


Πάνο ταξίδευα, εξ 'ου και η καθυστέρηση. ;)

Το ξανασυζητήσαμε, αλλά για κασέτα.
Πας για foyer πια, άρα νομίζω πρέπει να κοιτάξεις να υλοποιήσεις ευλαβικά το σκαρίφημα.
Θα ζεσταίνεσαι με φυσική ροή.
Ούτε βεντιλατέρ ούτε τίποτα. Αν δεν το κάνεις σωστά, πολύ απλά δε θα ζεσταίνεσαι.

Αυτό το σχέδιο που λες, δεν ξέρω αν θα πιάσει.
Μπορεί και να πηγαίνει τέλεια, αλλά...
Το ρισκάρεις? Αν δε δουλέψει, πάλι γκαζμά?

Ειδικά εφόσον πας για κατεδάφιση εως τη βάση ούτως ή άλλως, πραγματικά δε βλέπω το λόγο να το αποφύγεις, χώνοντας 2 παροχές αέρα σε ένα συρτάρι στάχτης.
Μην το ισοπεδώσεις μέχρι το πάτωμα όλο, "σκάψε" όπως σου λέω. Το περίγραμμα της βάσης άστο αν θες.


Βρε γιατί δε θες να σκάψεις, έχεις τίποτα λίρες κρυμμένες? :woohoo:
Αστέρη πάμε για επιτόπια αυτοψία? :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47546 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
pduke σοφή η απόφασή σου, όμως για να γίνει ακόμα ποιο σοφή γκρέμισε και την βάση του τζακιού.
Θα παιδευτείς λίγο παραπάνω αλλά δεν θα το μετανιώσεις όταν τελειώσεις.
Πάρ’το από την αρχή και η εγκατάσταση θα γίνει τέλεια. ;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47551 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε: Καλημερα.Στη κασετα nordica τα βεντιλατερ ειναι ευκολο να τα αλλαξεις αν χαλασουν,ξερει κανεις πως βγαινει?

Υποθέτω ότι εφ'όσον η κασέτα είναι τοποθετημένη, αν σου χαλάσουν τα μοτέρ και χρειάζονται αλλαγή, θα πρέπει ξεβιδώνοντας τις βίδες που υπάρχουν στα δικτυωτά δεξιά και αριστερά στο κάτω μέρος της κασέτας, να βγαίνουν και να αλλάζουν. Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να βγάλεις την κασέτα από την θέση της, για να αλλάξεις το ένα 'η και τα δύο μοτέρ. Κάποια άλλη γνώμη;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47552 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όχι, βγαίνουν χωρίς να χρειάζεται να βγει η κασέτα. Αλίμονο αν κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξεις βεντιλατέρ να πρέπει να βγάζεις την κασέτα έξω.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.598 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ