Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47283 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
διίστανται οι αποψεις , ειναι αναλογα το σπιτι φαίνεται !
Εχω δοκιμάσει ολα τα μοτερ και εχω άποψη ,
λοιπον εχω 2 μοτερ στο σπιτι , Ενα απ την μανα του το τζακι , που κουμπώνει κατω απ την εστία 400κυβικα ---Και ακομα ενα τυπου ομοαξονικό 450 κυβικα !
Το πρωτο στο τζακι , οτι και να κανω , ακούγετε πανω απ το 25% !
Το δεύτερο που παει στον εναλακτη , το εχω κατεβάσει στο υπογειο ! Αυτο εδω και στο 50% να το βαλω , δεν το ακουω , μονο την ροη του αερα στις περσιδες ακουω !
Ολα τα μοτερ ετσι τα λειτουργω , εκτος αν το μπουμπουνισω παρα πολυ και το φυσαω μετα να κρυωσει !

Εσυ δεν εχεις παρα να δοκιμάσεις ! Ετσι και αλλιως την τρυπα θα την κανεις ! Πριν κλείσεις , καν το μια ετσι μια απέξω και οτι σε βολευει κουκλε , αυτα ειμαι απο τσίπουρα
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47297 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Σήμερα το ανοίξαμε και αύριο πρόκειται να το κλείσουμε αφού:
1. Τοποθετήσουμε κεντρική περσίδα με τους 2 Φ125 αεραγωγούς της κασέτας και ενσωματωμένη περσίδα εκτόνωσης 40Χ15 βλέπε φώτο
2. Αφήσουμε περιμετρικά 2cm από την κασέτα και τη σηκώσουμε 1cm από κάτω

Είσοδο Φ120 εξωτερικού αέρα στο πλάι, 2Χ170cm περιμετρικά και 1cm απο κάτω. Συνολικά 410cm2 + Φ120
Έξοδος εκτόνωσης 600cm2 + Φ120 πάνω δεξιά.
Πιστεύεις ότι θα έχω καλή φυσική ροή? και δε θα έχω ξανά πρόβλημα υψηλών θερμοκρασιών στο θερμοθάλαμο.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47327 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λογικά θα πρέπει να είναι οκ. Αν όχι, άνοιξε ακόμα λίγο την πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47361 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν ψάχνοντας και διαβάζοντας βρήκα το πιο κάτω τζάκι το οποίο ναι μεν ξεφεύγει στα λεφτά αλλά πιστεύω οτι θα αξίζει και τον κόπο..αρχίζω και κάνω δεύτερες σκέψεις..εσείς τι λέτε;
www.soba.gr/index.php?option=com_virtuem...uct_id=1552&Itemid=0

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47367 από sofia75
Απαντήθηκε από sofia75 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη ο μαστορας που εφερα μαλλον δεν εχει κανει σωστη δουλεια.Να φανταστεις δεν ηθελε να ντυσει το θερμοθαλαμο και τη γυψοσανιδα με πετροβαμβακα γιατι ελεγε οτι δεν υπηρχε λογος.Τελικα πηγα αγορασα εγω τον πληρωσα εξτρα λεφτα απο το συμφωνηθεν ποσο και τον περασε.Εχω σκοπο να τον φωναξω ξανα γι αυτο σε παρακαλω πες μου τι ακριβως να του πω γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα μου πει πως φταιει η εστια.Οσο για τις διατομες δεν νομιζω να εχει κανει κατι τετοιο.Αυτες τι εμβαδο πρεπει να εχουν?Μηπως την εστια δεν επρεπε να την τοποθετησει κατευθειαν πανω στην κτιστη αλλα να την βαλει να πατησει καπου?Εχω δωσει τοσα λεφτα με χιλια ζορια και τελικα δεν εκανα τιποτα.Απελπισια και απογοητευση και τα παιδια μου να παραπονιουνται οτι δεν ζεσταινονται κατω που ειναι τα δωματια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47372 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εισαγωγή 500cm2 και εξαγωγή 1200-1500cm2, τα έχουμε πει 1000 φορές, διαβάστε και λίγο το forum, όχι μόνο να μπαίνετε και να πετάτε μιά ξεκάρφωτη ερώτηση. Λίγο προσοχή να έδινες, δεν θα είχες τέτοια τώρα, κυριολεκτικά τα έχουμε πει 100 φορές, μέχρι και οι μάστορες τα έχουν μάθει, τους κράζουν οι πελάτες λέγοντάς τους πως να τα βάλουν.

Είπαμε, το foyer είναι απλό τζάκι, αλλά απαιτεί συγκεκριμένη εγκατάσταση, που δεν την έχουν οι έλληνες μάστορες. Οι περισσότεροι είχαν μάθει στα ανεπαρκή ελληνικά, που μόνο με βεντιλατέρ βγάζαν μιά υποτυπώδη ζέστη και από τις περσίδες τίποτα. Ενώ στο foyer βγάζει την μάνα του και τον πατέρα του, αλλά πρέπει να του φτιάξεις τρύπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.640 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ