Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47192 από sofia75
Απαντήθηκε από sofia75 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
πριν λιγες μερες εγινε η εγκατασταση του invicta 700gv θα σας πω με λιγα λογια πως εγινε η εγκατασταση γιατι δεν εχω την αναμενομενη ζεστη γκρεμιστηκε η προσοψη του τζακιου και η εστια τοποθετηθηκε στην βαση του παλιου τζακιου εγινε επενδυση με πετροβαμβακα και συνδεθηκε ο εναλλακτης με ευκαμπτο σωληνα με την καμιναδα ο αερας ερχεται απο εξω και απο τον εναλλακτη το μοτερ στελνει αερα στον κατω οροφο ο επανω οροφος ζεσταινεται με την φυσικη ροη αυτα που εχει βαλει για την εξαγωγη του αερα ειναι γρυλιες και οχι περσιδες το προβλημα ειναι οτι με την υπαρχουσα εξωτερικη θερμοκρασια δεν εχει και την τρελη ζεστη στον επανω οροφο ενω στον κατω οροφο ενω στον κατω οροφο δραμα η κατασταση τι μπορει να συμβαινει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47196 από sofia75
Απαντήθηκε από sofia75 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη τι εννοεις οταν λες τι διατομες βαλανε για την φυσικη ροη?
και στον κατω οροφο γιατι δν εχει καθολου ζεστη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47214 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:
Κάτω από την εστία τελικά δε θα "σκάψεις"?

Πρόσεχε, τώρα είναι πιο σημαντικό να έχεις τον απαιτούμενο όγκο εισερχόμενου αέρα, αλλιώς δε θα ζεσταίνεσαι.

Να σκάψω? κάτω από την εστία πόσο κενό θέλω για να κυκλοφορεί ο αέρας?
με το υπάρχον "σταχτοδοχείο" να δέχεται 2 αέραγωγούς (φ125 εξωτ και 20χ20 εσωτ) + τα ποδαράκια που θα πατήσει η εστία δεν είμαι οκ? θέλω "τραπεζάκι" όπως και να έχει?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47271 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofia75 έγραψε: Αστερη τι εννοεις οταν λες τι διατομες βαλανε για την φυσικη ροη?
και στον κατω οροφο γιατι δν εχει καθολου ζεστη?


Εννοώ ότι η εστία θέλει εισαγωγή κάτω και εξαγωγή επάνω για να δουλέψει η φυσική ροή. Τα κάνατε? Τι εμβαδό είναι η κάθε μία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47278 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε: Δηλαδή βγάζοντας το βεντιλατέρ έξω ησυχάζω;Η ροή του αέρα μέσα στους αεραγωγούς και στις περσίδες δεν ακούγεται ιδιαίτερα;Πιστεύεις ότι με κάτι τέτοιο(www.kaffe.gr/product.asp?catid=210) θα βελτιωθεί κι άλλο η κατάσταση;ΑΣΤΕΡΙΣ και HOUSE και όποιος άλλος τα φώτα σας please!!!


NAI αμα το βγαλεις εξω ησυχάζεις , γιατι περισσότερο ακούγετε το μοτερ που ειναι βιδωμένο πανω στο τζακι ! Κανει καποιον ηχο μαζι με ολο το τζακι ! Αν βαλεις ηχοπαγιδα και δεν κανεις πολλες γωνιες , τοτε γλυτωνεις και αλλον φορηβο ! Αν δεν μπορεις να κανεις αυτο , τοτε ειναι μια λύση αυτο που δείχνεις απ τον καφε !Αν ειναι να ζεσταθεί να παρεις αυτο που αντέχει στους 140 !
Εγω οταν τους εψαχνα , ο καφες δεν τους ειχε ! Τωρα αν τους βρεις και σε βολευει το 5 ευρο το μετρο , τοτε παρτους !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47281 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofia75 έγραψε: πριν λιγες μερες εγινε η εγκατασταση του invicta 700gv θα σας πω με λιγα λογια πως εγινε η εγκατασταση γιατι δεν εχω την αναμενομενη ζεστη γκρεμιστηκε η προσοψη του τζακιου και η εστια τοποθετηθηκε στην βαση του παλιου τζακιου εγινε επενδυση με πετροβαμβακα και συνδεθηκε ο εναλλακτης με ευκαμπτο σωληνα με την καμιναδα ο αερας ερχεται απο εξω και απο τον εναλλακτη το μοτερ στελνει αερα στον κατω οροφο ο επανω οροφος ζεσταινεται με την φυσικη ροη αυτα που εχει βαλει για την εξαγωγη του αερα ειναι γρυλιες και οχι περσιδες το προβλημα ειναι οτι με την υπαρχουσα εξωτερικη θερμοκρασια δεν εχει και την τρελη ζεστη στον επανω οροφο ενω στον κατω οροφο ενω στον κατω οροφο δραμα η κατασταση τι μπορει να συμβαινει?

ανέβασε και καμιά φωτό αν μπορείς.. να φανούν και οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες, να το δούμε και εμείς που πάμε για 700gv... ;)

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.748 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ