Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46877 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε: ναι εσένα εννοούσα(moderator ήσουν από πάντα..? :blink: ).. δεν έχεις και άδικο εδώ που τα λέμε
Θα αρχίσω να κάνω μια λίστα σιγά σιγά και θα χρειαστώ επικυρώσεις/αλλαγές/παρατηρήσεις

φοβάμαι ότι μπορεί να χρειαστώ βοήθεια κατά την τοποθέτηση, αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του και μετά την τοποθέτηση τσάι πάρτυ!

έχω και μερικές πρόωρες:
1. η inox μπαίνει από πάνω προς τα κάτω(από τα κεραμίδια δλδ) ή τη χώνεις και την ανεβάζεις προς σκεπή?
2. το πυρότουβλο το ντύνω πετροβάμβακα τώρα με το foyer ή όχι?
3. να κάνω τετραγωνισμένο θερμοθάλαμο μέχρι πάνω ή να κρατήσω ότι σχήμα βγεί ο καινούργιος κώνος

ξαναμαναευχαριστώ!


1. Από κάτω προς τα πάνω, σηκώνοντας σιγά σιγά, είναι το πιο σωστό και εύκολο νομίζω.
2. Ναι.
3. Όπως σε βολεύει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46895 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

pduke έγραψε: ...2. το πυρότουβλο το ντύνω πετροβάμβακα τώρα με το foyer ή όχι?


Να ρωτηξω κατι άσχετο;;

αφου ειπες θα τα γρεμισεις ολα να βαλεις φογιερ, τα πυρότουβλα θα τ'αφήσεις;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46904 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε:

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


Ευχαριστω πολυ αστερη...








καλησπερα
εχω κανει ακριβωσ το ιδιο
παρατηρω ομωσ οτι το βεντυλατερ κοβει πολυ συχνα ιδιωσ οταν η θερμοκρασια ειναι μεταξυ 70 και πανω βαθμων
πωσ μπορω να το κανω να δουλευει συνεχεια ?
σχεδον τα 3/4 τησ λειτουργιασ το βεντυλατερ ειναι κλειστο?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46905 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κατ' αρχήν γειά σε όλους!νεο μέλος... :)
Τώρα πάμε στο δια ταύτα:
Ανακαινίζουμε ενα σπίτι με συνολικό εμβαδό 80 μέτρα στην Θεσσαλονίκη.Σαλόνι-κουζίνα 25 μέτρα περίπου+2 μπάνια+2 υ/δ.Οι 2 εξωτερικοί τοίχοι γίνονται με ytong 20άρι και οι άλλοι 2 ως έχουν,διπλό τούβλο δηλαδή.Θα γίνει θερμομόνωση με 8άρι φελιζόλ στους 3 εξωτερικούς,ο τέταρτος είναι κολλημένος στο γειτονικό σπίτι.
Όντας εντελώς άσχετος απο ενεργεικά τζάκια,ξεκινάω μια μίνι έρευνα απο έλληνα κατασκευαστή,ο οποίος μου δίνει 14 kw τζάκι,με μοτέρ,μόνωση με πυριτικό άλας (δεν παίρνω όρκο για το όνομα :lol: κάτι που εμφανισιακά μοιάζει με φελιζόλ),καμινάδα inox διπλή με μόνωση,μοτέρ 10 ταχυτήτων και διακόσμηση με 90% γυψοσανίδα+10% μάρμαρο φθηνό,2700€+το όποιο ΦΠΑ :S
Βρίσκω κάποιον άλλο τεχνίτη ο οποίος μου δίνει άλλο ελληνικό ενεργειακό με όλα τα προηγούμενα στα 2000€.Η διαφορά είναι οτι με τον πρώτο αισθάνομαι πιο ασφαλής γιατί θα αναλάβει και την πώληση και την τοποθέτηση,οπότε αν κάτι δεν παει καλά,θα έχει εξ' ολοκλήρου την ευθύνη,ενω στην 2η περίπτωση θα γίνω μπαλάκι μεταξύ κατασκευαστή και τεχνικού με τα γνωστά αποτελέσματα...
Τίποτα συμβουλές;
Ή τέλος πάντων αν επιλέξω τη 2η περίπτωση τι θα πρέπει να προσέξω ή τι θα πρέπει να ζητήσω απ' τον τεχνίτη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46913 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ark έγραψε: Κατ' αρχήν γειά σε όλους!νεο μέλος... :)
Τώρα πάμε στο δια ταύτα:
Ανακαινίζουμε ενα σπίτι με συνολικό εμβαδό 80 μέτρα στην Θεσσαλονίκη.Σαλόνι-κουζίνα 25 μέτρα περίπου+2 μπάνια+2 υ/δ.Οι 2 εξωτερικοί τοίχοι γίνονται με ytong 20άρι και οι άλλοι 2 ως έχουν,διπλό τούβλο δηλαδή.Θα γίνει θερμομόνωση με 8άρι φελιζόλ στους 3 εξωτερικούς,ο τέταρτος είναι κολλημένος στο γειτονικό σπίτι.
Όντας εντελώς άσχετος απο ενεργεικά τζάκια,ξεκινάω μια μίνι έρευνα απο έλληνα κατασκευαστή,ο οποίος μου δίνει 14 kw τζάκι,με μοτέρ,μόνωση με πυριτικό άλας (δεν παίρνω όρκο για το όνομα :lol: κάτι που εμφανισιακά μοιάζει με φελιζόλ),καμινάδα inox διπλή με μόνωση,μοτέρ 10 ταχυτήτων και διακόσμηση με 90% γυψοσανίδα+10% μάρμαρο φθηνό,2700€+το όποιο ΦΠΑ :S
Βρίσκω κάποιον άλλο τεχνίτη ο οποίος μου δίνει άλλο ελληνικό ενεργειακό με όλα τα προηγούμενα στα 2000€.Η διαφορά είναι οτι με τον πρώτο αισθάνομαι πιο ασφαλής γιατί θα αναλάβει και την πώληση και την τοποθέτηση,οπότε αν κάτι δεν παει καλά,θα έχει εξ' ολοκλήρου την ευθύνη,ενω στην 2η περίπτωση θα γίνω μπαλάκι μεταξύ κατασκευαστή και τεχνικού με τα γνωστά αποτελέσματα...
Τίποτα συμβουλές;
Ή τέλος πάντων αν επιλέξω τη 2η περίπτωση τι θα πρέπει να προσέξω ή τι θα πρέπει να ζητήσω απ' τον τεχνίτη;

Καλώς ήρθες. Και εγώ όντος άπειρος από τζάκια άρχισα να διαβάζω από την αρχή όλα τα μηνύματα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα. Έμαθα αρκετά πράγματα και οδηγήθηκα σε αγορά εστίας που έχει αποδεδειγμένα τα πιστοποιητικά της. Από το διάβασμα εδώ, κατάλαβα ότι ελάχιστοι από τα άτομα που αγόρασαν Ελληνικής κατασκευής είναι ευχαριστημένοι. Θα σου πουν και άλλοι, ότι πρέπει να ΖΗΤΗΣΕΙΣ έγγραφα που αποδεικνύουν όσα λένε οι πωλητές/κατασκευαστές των Ελληνικών τζακιών. Βέβαια να προωθήσουμε την Ελληνική κατασκευή, αλλά είναι δύσκολοι οι καιροί για πειραματισμούς με την τσέπη μας. Το ότι ο πρώτος αναλαμβάνει την πώληση και τη τοποθέτηση δεν λέει τίποτε. Σ'εμένα όταν πήγα να αγοράσω από έναν αντιπρόσωπο (περιοχής) την συγκεκριμένη κασέτα που αγόρασα και ήλθε στο σπίτι, βλέποντας ότι δεν θα έβγαζε όσα ήθελε για κέρδος, στην προσφορά που μου έστειλε, ανάγραφε μεγαλύτερη τιμή κασέτας, ενώ στο μαγαζί μου είπε χαμηλότερη τιμή περ.100Ε. Εκτός αυτού μου είχε βάλει 7 μέτρα καμινάδα, ενώ χρειαζόμουν 4 μέτρα. Επίσης είχε βάλει και άλλα πράγματα. Περίπου 350Ε παραπάνω. Όταν του το είπα η απάντηση του ήταν ΣΥΓΝΩΜΗ το έγραψα και δεν το έλεγξα. Μην στεναχωριέσαι θα το διορθώσω. Βέβαια δεν πήρε την δουλειά. Δεν ήταν όμως ο μοναδικός. Από κάποιον άλλον περιμένω ακόμα την προσφορά. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46914 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

COSTASTREE έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


Ευχαριστω πολυ αστερη...








καλησπερα
εχω κανει ακριβωσ το ιδιο
παρατηρω ομωσ οτι το βεντυλατερ κοβει πολυ συχνα ιδιωσ οταν η θερμοκρασια ειναι μεταξυ 70 και πανω βαθμων
πωσ μπορω να το κανω να δουλευει συνεχεια ?
σχεδον τα 3/4 τησ λειτουργιασ το βεντυλατερ ειναι κλειστο?
ευχαριστω


Διάβασε το manual του FC810 και κατέβασε την αρχική θερμοκρασία στους 60 βαθμούς και την αλλαγή σκάλας ανά 5 βαθμούς. Έτσι συνήθως το βεντιλατέρ θα κινείται ανάμεσα στην 3 και 4 σκάλα (70-80 βαθμούς).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": COSTASTREE

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.547 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ