Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45850 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: συνολικη εξαγωγη αερα(πανω περσιδες) 3 φορες μεγαλυτερη της συνολικης εισαγωγης(περσιδα κατω,εξωτερικη παροχη+γριλιες και κενα εστιας)
οι περισσοτεροι ειμαστε στο 450-500cm2 κατω και 1400-1500cm2 πανω..
εγω εξαγωγης πανω τις ζητησα με κινητα πτερυγια,ωστε να κλεινω κατα βουληση τις 2 πλαινες και να ρυθμιζω το εμβαδον εξοδου, για να πειραματιστω..


Sofix από που πήρες τις περσίδες; Μπορείς να μου πεις πόσο σου κόστισαν; Αν δεν μπορείς να αναφέρεις κατάστημα το mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45874 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Οι γάλλοι το ξέρουν ότι μόλις εφαρμόσουν το ενιαίο μισθολόγιο στην ΔΕΗ, το ρεύμα θα πέφτει 5-6 φορές την μέρα? Γιατί άμα το μάθουν, θα σου πουν να μην βάλεις ούτε κεραμοβάμβακα, ούτε λαμαρίνα.

Και αν είναι να κάνεις περσίδα εκτόνωσης, επιμένω ότι ο κεραμοβάμβακας είναι λάθος, ότι ζέστη ξεφεύγει, θα την παίρνεις από την εκτόνωση, δεν θα πηγαίνει χαμένη.

Πρώτα από όλα φίλε μου ΑΣΤΕΡΙ θα ήθελα να σε συγχαρώ για την υπομονή σου και να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια που παρέχεις σε όλους μας με τις πολύ σαφείς και τεκμηριωμένες απόψεις σου!Όσον αφορά τώρα στο θέμα του κεραμοβάμβακα ,συμφωνώ απόλυτα,και μάλιστα αν δεν αισθανόμουνα ανασφάλεια θα το έκανα όλο με φυσική ροή(οπότε και φθηνότερο θα μου ερχόταν, και χωρίς θορύβους- μερεμέτια,και ανεξάρτητος θα ήμουν από το ηλεκτρικό ρεύμα).Ωστόσο όσοι τζακάδες έχουν έρθει σπίτι μου μου είπαν ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡΑΤΟ για ταχύτερη θέρμανση(υπενθυμίζω ότι θα τοποθετηθεί στο ισόγειο 80τμ και η ζέστη θα πρέπει να ανάβει στον πάνω όροφο από το εσωτερικό αίθριο- μπαλκόνι της σκάλας διαστάσεων 4χ4 μ, το οποίο σε εκείνο το σημείο έχει ύψος 7 μ,προκειμένου κάποια στιγμή να ανεβάσουν θερμοκρασία και τα υπνοδωμάτια που έχουν πόρτα στο εσωτερικό αυτό μπαλκόνι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45878 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

busm έγραψε:

sofix έγραψε: συνολικη εξαγωγη αερα(πανω περσιδες) 3 φορες μεγαλυτερη της συνολικης εισαγωγης(περσιδα κατω,εξωτερικη παροχη+γριλιες και κενα εστιας)
οι περισσοτεροι ειμαστε στο 450-500cm2 κατω και 1400-1500cm2 πανω..
εγω εξαγωγης πανω τις ζητησα με κινητα πτερυγια,ωστε να κλεινω κατα βουληση τις 2 πλαινες και να ρυθμιζω το εμβαδον εξοδου, για να πειραματιστω..


Sofix από που πήρες τις περσίδες; Μπορείς να μου πεις πόσο σου κόστισαν; Αν δεν μπορείς να αναφέρεις κατάστημα το mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Ευχαριστώ!


του εκανα και διαφημιση του αχρηστου..

για περσιδες δες εδω

ηδη σου εχουν δωσει πολλες επιλογες..

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=40937&Itemid=53
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45880 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η ανωτερότητα του βεντιλατεράτου, είναι μόνο για την πρώτη ώρα, που το μαντέμι δεν έχει πυρώσει ακόμη καλά και η φυσική ροή είναι ατονική. Μετά δεν θα δεις διαφορές με βεντιλατέρ των 300-400 κυβικών την ώρα, που συν τοις άλλοις δεν δουλεύουν στην τέρμα σκάλα, αλλά κάπου στο μισό.

Ρώτα τους μάστορες που ήρθανε, πόσο μέγεθος ήταν η μεγαλύτερη περσίδα που εγκαταστήσανε. Αν δεν ήταν τουλάχιστον 70χ20 εκατοστά, τότε δεν στήσανε σωστά φυσική ροή, πόσο μάλλον που οι περισσότεροι δεν βάζουν καν κάτω είσοδο/περσίδα, ή βάζουν εξωτερική και περιμένουν να γίνει ροή από εκεί. Οπότε δεν έχουν τα απαραίτητα δεδομένα για να κρίνουν την φυσική ροή. Και εγώ πέρυσι που άκουσα τον μάστορα και έβαλα ποντικότρυπες για περσίδες, π@π#ρια ροή είχα, μέχρι που τις άνοιξα στο σωστό μέγεθος. Και φυσικά λόγω κακής εκτίμησης και εγώ αναρωτιώμουν μήπως έπρεπε να βάλω κασέτα αντί για foyer.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45946 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οσο αναφορα το τζαμι δεν θα επρεπε να ειναι εννιαιο και να μην κανει γωνιες λογω των μεγαλων θερμοκρασιων?

Αυτη ειναι καλη σειρα?www.adensa.gr/el/tzakia/amiata-caminetti
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45991 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε: Έτσι γίνεται, εξασφαλίζεις ροή χωρίς το μοτέρ, αλλά η πάνω χαραμάδα χρειάζεται, γιατί εκεί μαζεύεται πολύ θερμότητα.

λοιπόν το αποφάσισα!!!Θα βάλω αυτό (www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...foyer-argan-887.html)(μιας και μου φαίνεται σκυλί με τα 257 κιλά του,τις 18kw,και την όλη του κατασκευή με τις κυψελίδες).Επίσης μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και ο τζακάς που το τοποθετεί,ο οποίος είναι εισαγωγέας καιεξουσιοδοτημένος τοποθετητής της εστίας και τοποθετεί αποκλειστικά αυτές της turbo fonte εδώ και 15 χρόνια,και κατά τα λεγόμενα του ίδιου αλλά και άλλων που τον εμπιστεύθηκαν δεν έχει βγάλει καμία εστία πρόβλημα εδώ και 15χρόνια...Θα τοποθετηθεί με βεντιλατέρ σύμφωνα με τις οδηγίες και τις προδιαγραφές της εταιρίας(www.turbofonte.com/fr/combustion-optimisee-tdi.html)με λαμαρινένιο θερμοθάλαμο ο οποίος θα ντυθεί με κεραμοβάμβακα.Η καμινάδα θα αφεθεί χωρίς μόνωση ώστε παθητικά να εκπνέει τη ζέστη της από μία περσίδα εκτόνωσης,ενώ το βεντιλατέρ θα λειτουργεί αυτόματα ή χειροκίνητα με συναγερμό στους 120 βαθμούς και πάνω...Ελπίζω να πάνε όλα καλά...Πώς σου φαίνεται αυτή η εστία ΑΣΤΕΡΙΣ??



Αδελφέ το τζάκι φαίνεται τρομερό.
Μήπως μπορείς να μου πεις από ποια πόλη το πήρες και πόσο θα κοστήσει η εστία και γενικά όλη η εγκατάσταση?
Ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα αξιόπιστο τζάκι και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 3.254 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ