Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41960 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Χθες το απόγευμα μέτρησα θερμοκρασίες αεραγωγών και εκτόνωσης. Με λίγα ξύλα το θερμομετρο τερμάτισε στους 120ο μέσα σε λίγα λεπτά. Ο τεχνικός ακόμη ψάχνεται για την απόδοση της κασέτας!
Επόμενες ενέργειες:
1. μεγάλη κουρμπαριστή (παραγγελία) περσίδα 700mm Χ 150mm (ευτυχως βρήκα στην Αθήνα που μου υπέδειξαν μέλη του forum) στην οποία θα κουμπώσουν από πίσω και οι δύο αεραγωγοί από την κασέτα (ωφέλιμος χώρος εκτόνωσης 400mm Χ 150mm)
2. περιμετρικά της κασέτας θα αφήσουμε 2-2,5cm για να εισέρχεται ο επιπλέον αέρας που χρειαζόμαστε.
3. Αρα θα έχουμε:
Εισοδος αέρα Φ120 + (2-2,5cmX 170cm)
Εκτόνωση θερμοθαλάμου Φ120 + (400mm X 150mm)
Πιστεύεις οτι θα είναι εντάξει?
Λόγω ιδιομορφίας της κτιστής φούσκας δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41963 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εντάξει θα είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41968 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μετά τις παρεμβάσεις ποια θα θεωρείται φυσιολογική θερμοκρασία εξόδου από τους αεραγωγούς και από την εκτόνωση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41986 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Από τις περσίδες δεν μας ενδιαφέρει, ας πάει και 120+, μεταλλικός θάλαμος είναι. Στην γυψοσανίδα δεν θέλουμε πάνω από 90 βαθμούς, να μην στρασάρουμε την κατασκευή. Αν βγάζει παραπάνω, μεγαλώνουμε είσοδο-έξοδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41988 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για τους αεραγωγούς της κασέτας χρησιμοποίησα εύκαμπτο αλουμίνιο. Μήπως, επειδή θα ανοίξω το θερμοθάλαμο για έλεγχο, να αντικαταστήσω τους αεραγωγούς με εύκαμπτο inox? Ας σημειωθεί οτι οι ευκαμπτοι αεραγωγοί αλουμινίου περνάνε μέσα από το θερμοθάλαμο.
Τώρα, οι αεραγωγοί της κασέτας βγάζουν περίπου 140ο και η εκτόνωση 110ο και έχουν γίνει κάρβουνο τα ξύλα!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #42040 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Τω λοιπόν

Άναψα το τζάκι μου και εγώ μετά απο ολική επανατοποθέτηση απο εμένα λόγω κάκιστης δουλειάς του μάστορα. Έχουμε και λέμε:

Σπίτι: 135 τμ μεζονέτα
Εξωτερική θερμοκρασία: 15
Εσωτερική πριν: 19,5
Εσωτερική τώρα 1,30 ώρα μετά: 22,5 στον κάτω χώρο αλλά μακριά απο το τζάκι (το τζάκι ειναι στη γωνία και το θερμόμετρο στην απέναντι γωνία όσο πιο μακριά γίνεται)

Η κασέτα είναι La nordica 70 ventilato. Εντός της φούσκας έχω φτιάξει εναλλάκτη με γαλβανιζέ λαμαρίνα. Δεν έβαλα εναλλάκτη έτοιμο γιατί δεν χώραγε. Ο εναλλάκτης δεν είναι ότι καλύτερο δεδομένου ότι είναι αρκετά μεγάλος δλδ ο αέρας μπαίνει σε ένα μεγάλο θάλαμο και βγαίνει απο πάνω δεξιά και αριστερά. Τα ξύλα που έβαλα δεν ήταν και ότι καλύτερα, κάποια που βγήκα πριν λιγες μέρες που είναι μέν ξερά αλλά είαν αποροφήσει υγρασία απο βροχες των προηγούμενων ημερών. Ακόμα και έτσι ατή τη στιγμή φυσάει αέρας απο πάνω με 600άρι μοτέρ στην 5 σκάλα 61 βαθμούς και η κασέτα φυσάει 75 περίπου (εβαλα θερμομετρο φούρνου μπροστά) με το βεντιλατέρ στο φουλ.
Νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά :) ! Η κασέτα σίγουρα είναι μικρή για το δεδομένο σπίτι. Πιστεύω ότι με καλά ξύλα (που έχω αρκετά, κυρίως ελιά) και τσίτωμα στην αρχή θα έχω καλά αποτελέσματα και σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες.


Σήμερα δεύτερη δοκιμή με ίδιες συνθήκες με τις χθεσινές. Η διαφορά έγκειται στα ξυλα. Ξερά για προσάναμα, ξερά και τα χοντρά (ελιά περίπου 3 κιλά).
Τα βεντιλατέρ της κασέτας άναψαν μετά απο 31 λεπτά (ρεκόρ για μένα!!! Προφανώς έπαιξε ρόλο η σωστή τοποθέτηση με πετροβάμβακα γύρω γύρω, όχι κολλητά).
Θερμοκρασία αέρα κασέτας: 90-95 στο 5/5
Θερμοκρασία αέρα εναλλάκτη: 67 στο 3/10

Πολύ χαίρομαι!!!

Ε πείτε ένα μπράβο ρε παιδιά!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.577 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ