Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17223 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: 22Καλησπερα,σας παρακολουθω εδω απ τον χειμωνα, πολλους σας ξερω κι απο αλλου (κ εσεις φυσικα) και ειμαι τζακας.. Μπορω να μιλησω (οχι αμεσα αλλα εν καιρω) εδω, η θα μου πειτε οτι κανω διαφημιση στον εαυτο μου? Δεν πουλαω ουτε εχω πουλησει τιποτα ποτε σε κανεναν!Ειμαι ομως νομιμος, πληρωνω τεβε κτλ, αυτο με καθιστα επιχειρηση που θα διαφημιστει εντεχνως πονηρα η μπορω ν προβαλω θεσεις αποψεις γνωμες κ οτι αλλο μου κατεβει ενιοτε στην κεφαλα?
Σε καμια περιπτωση (εκτος μιας τωρα που υπαρχει ηδη εστια ακριβη Ελληνικη ενεργειακη αλλα θα ''επεμβω'' γιατι μου ζητηθηκε να επεμβω και δεν βγαζει ζεστη η ακριβοπληρωμενη)δεν τοποθετω αλλη εστια εξον της δικης μου κατασκευης. Ομως ειναι χειροποιητη δηλαδη θελω να πω και αυτο θα πει διαφημιση? Ξανατονιζω οτι δεν πουλαω κατι που θα τοποθετησει ο καθε Μπεν αλλα εγω ο ιδιος κ αν δεν γινεται αυθτο τοτε δεν παιρνω και την δουλεια. Καταλαβαινετε (ειδικα οι υπευθυνοι τ κοινοτητας) τ διλλημα μου? Ειμαι ιδιαζουσα περιπτωση. Αν συνεχισω (κ εχω πολλες ενστασεις σε οτι λετε εδω κ την προσεγγιση στ τζακι γενικα)διαφημιζομαι? Εχω διπλωμα ευρεεσιτεχνιας κ περιμενω δετερο και τριτο κ ετοιμαζω κ τεταρτο, πραγμα που με διαφοροποιει απ τα καθιερωμενα-γνωστα που συζητατε και αρα οτι πω ειναι ταυτοχρονα και προβολη δικη μου. Αναφερετε συνεχως ενα σωρο μοντελα μαρκες διαφορες κτλ, μεχρι και αλοδαπους μαστορους, εγω κανει να φανω η απαγορευεται?? Σ αυτο εδω το φορουμ εχει 5-6 υποτιθεμενες πατεντες σε βιντεο παρανομες που απλα με κλεβουν κ εγω που ειμαι ο εφευρετης (ολες μα ολες οι Ελληνικες ειναι ακριβως μετα απο τοτε που εδειξα πραγματα! Και ξαφνικα γεμισαμε πανεξυπνους..) δισταζω να αποκαλυφθω. Τελικα πως οριζονται επακριβως και σωστα τα ορια στο τ ειναι διαφημιση και τι οχι?
Και επειδη παραπανω διαβασα ανοησιες και κοτσανες θα τονισω οτι δεν ειναι ολοι οι μαστοροι αμορφωτοι κυριοι προχειροι που λετε αυτα! Και οτι ενας μαστορας η εργατης ενιοτε μπορει να ειναι και σοφος απεναντι σε εναν γιατρο νουμερο που σπουδασε και πηρε ενα πτυχιο γιατι τον υποχρεωσε το κοινωνικο κατεστημενο του κ οχι η ψυχη του η ιδια..

Συγνωμη ρε Στελιο αλλα απ'οτι βλεπω εσυ καταθες την πατεντα σου το 2007,πως γινετε ο ξαδελφος μου στην Αμερικη να εχει παρομοιο(παραλαγη οπως οι δεκαδες που κυκλοφορουν) αεροθερμο στο τζακι του εδω και 7 χρονια? (αυτο εχει)

Εγω εφτιαξα ενα με την βοηθεια φιλου μου σιδερα αλλα εμενα ειναι με κυλοδοκο και ουτε καν ειχα δει το δικο σου ουτε γνωριζα την υπαρξη σου,σε σηζητηση που ειχα στο skype με τον ξαδελφο στο Αμερικα μου το εδειξε και μετα ειδα βιντεο στο youtube οπως αυτο το πιο πανω που χρονολογειτε εν ετη 2007
μπορω να κατοχυρωσω και'γω την πατεντα και να παρω διπλωμα ευρεεσιτεχνιας ?
Υπαρχουν δεκαδες μοντελα που κυκλοφορουν σε ολοκληρο τον κοσμο εδω και παρα πολλα χρονια πολυ πιο πριν απο το δικο σου,τωρα αν η καθε παραλαγη μπορει να παρει διπλωμα ευρεσιτεχνιας η πατεντας δεν το ξερω αλλα εδω στο Ελλαντα μαλλον μπορει!

ΕΠΙΣΤΗΜΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ!Συνένετυξη του Μάκη Σπυρόπουλου για το "Heatback", στο MEGA

Ο Σπυρόπουλος λει στις 12-12-2011 οτι εχει 10 μερες που βγηκε η πατεντα του και στο πιο κατω βιντεο ενος σχεδον πανομοιοτυπου αεροθερμου ο τυπος λεει οτι το εκαψε περισυ δηλ.το 2010!

ΦΤΟΥΣΟΥ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ(ΝΑSA ΕΜ!)ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΕΣ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ 2010 ΚΑΙ ΕΚΑΨΕΣ ΤΑ ΞΥΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥ!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17236 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

valsam έγραψε: Μηπως θα ηταν πιο ευκολη η τοποθετηση μιας κασετας στο τζακι μου αντι την λυση της selenic?
Αν κοψω με τροχο την μαρμαροποδια επανω 10-15 ποντους για να γινει το υψος της εστιας απο 51 που ειναι τωρα σταυς 65-70 ποντους(ουτος η αλλος και την selenic να βαλω δεν θα χρειαστει να την κοψω?)(οπως δειχνω με την διεκεκομενη γραμη στην φωτο)και ανοιξω και 2 τρυπες στην καμιναδα απο τουβλο(παλι δειχνω πως περιπου στην φωτο)και μετα να ντυσω την υπαρχον καμιναδα με γυψοσανιδα δηλ. περιμετρικα γυρω απ'υην τουβλινη καμιναδα για να μην φαινονται οι παροχες που τραβηξα.
Η εστω να σπασω καμια 20-30 ποντους την καμιναδα χαμηλα κριβος πανω απο το μαρμαρινο πρεβαζι για να μπορεσει να περαστει η κασετα πιο ευκολα(παλι το δειχνω στην φωτο με διεκεκομενη γραμη στο περιπου).
Επισης για να μπει κασετα ειναι απαραιτητο να βγουν τα μαντεμια,δηλ. δεν γινετε να κατσει η κασετα πανω στα μαντεμια?


Αν διαβάσεις την διαδικασία τοποθέτησης του δικού μου τζακιού, είναι ακριβώς η ίδια με αυτό που θες να κάνεις. Στην αρχή είπα να βάλω κασέτα για να γλυτώσω το άνοιγμα από πάνω, αλλά τελικά δεν γινόταν διαφορετικά, γιατί η παλιά εστία είχε βίδες από πάνω και έπρεπε να ανοίξω την γυψοσανίδα. Με αυτήν την προοπτική, προτίμησα να βάλω το foyer, ως αποδοτικότερο και οικονομνικότερο.

Το πάνω κούτελο της κατασκευής σου, θα το κόψεις 2-3 πόντους παραπάνω από το ύψος της νέας εστίας. Όχι στα 65-70 εκατοστά (που είναι το ύψος μαζί με την σκεπή του foyer), αλλά στα 56-57. Αν βάλεις foyer θα μπει ξαπλωμένο για να περάσει η σκεπή του μέσα και μετά το σηκώνεις όρθιο λίγο-λίγο, αν μπει κασέτα, απλά την σέρνεις μέσα.

Δεδομένου ότι έχεις τούβλινη φούσκα, αυτό σημαίνει ότι θα έχεις λίγο χώρο ως θερμοθάλαμο του foyer, τον οποίο συν τοις άλλοις θα πρέπει να ντύσεις με πετροβάμβακα. Αν ήταν να το κάνεις έτσι, πρέπει πρώτα να τον καθαρίσεις πολύ καλά και μετά να τον ασβεστώσεις και βάψεις ώστε να μην έχεις σκόνη και αιθάλη να παρασύρεται από τον θερμό αέρα προς το δωμάτιο. Αν το βλέπεις δύσκολο, καλύτερα να πας σε κασέτα, η οποία δεν θα έχει αέρα να κυκλοφορεί μέσα στην φούσκα και να κινδυνεύει να βρωμίσει. Εναλλάκτης για να στείλεις αέρα στα δωμάτια μπαίνει και στα δύο είδη εστίας. Μερικά γκρεμίσματα στην τούβλινη φούσκα δεν θα τα γλυτώσεις έτσι κι αλλιώς.

Αστερη μολις γυρισα απο ενα μαγαζι με τζακια σομπες κ.τ.λ εδω στην περιοχη μου και το παιδι που το εχει μου προτεινε να βαλω μια κασετα να τελειωνω,μου προτεινε την La Nordica Inserto 70 Ventilato H49 τηνεχει προσφορα στα 1079 απο 1350(του ειπα 1000 και πολλα ειναι αφου την βρηκα 859 στην Βουλγαρια και δαγκωθηκε και συμφωνησε),το παιδι μου ειπε ολα μεσα δηλ,την τοποθετηση τις γυψοσανιδες ολες (περιμετρικα απο την υπαρχουσα τουβλινη καμιδα )και τις περσιδες στα επανω υπνοδωματια 1300 ευρω,μονο τις τρυπες για πανω δεν εβαλε και μου ειπε επειδι ειναι μικρες οι τρυπες που θα ανοιχτουν αυτες αν θελω τις ανοιγει καποιος με καροτιερα αλλα 100 ευρω για τις 2,δηλ. συνολο κομπλε 1400 ευρω και'γω να βοηθησω,θα σπασουμε μονο ενα ανοιγμα 20Χ30cm περιπου στην καμιναδα για να αφαιρεθει η υπαρχον τσιμεντενια φουσκα με το κλαπε (τσιμεντολιθος που σπαει πολυ ευκολα γιατι οταν την τοποθετουσα μου θρυψαλιζοταν στα χερια) και για να μπορεσει να συνδεση τον κοπνοδοχο και τις 2 εξαγωγες του θερμου αερα και απο την τρυπα θα βγουν και αυτες για να φυγουν για επανω εξωτερικα για τα δωματια και μετα θα βαλουμε τις γυψοσανιδες!
Τι λες να το βαλω να τελειωνω,αξιζει?
Μικρουλι μου φανηκε αλλα το παιδι επεμενε και μου λεει οτι ανετα και υπερβολικα οικονομικα ζεστενει 100τ.μ!
Επισης μιας και θα βαλω γυψοσανιδα μπροστα απο τις 2 παροχες που θα φευγουν επανω να την μονοσω την γυψοσανιδα και να βαλω περσιδα ωστε να διμιουργηθει θερμοθαλαμος,δηλ. αυτες οι 2 εξαγωγες φ120 εχουν τοση θερμοκρασαια ωστε να την εκμεταλευομαι στον χωρο που ειναι το τζακι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17244 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βασιλη φιλε εχω τελειωση με το τζακι απλα τωρα ξερεις που καταλαβα την φιλοσοφια ψαχνω να ανεβασω την αποδοση του ακομα παραπανω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": βασιλιης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17250 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε:

valsam έγραψε: Μηπως θα ηταν πιο ευκολη η τοποθετηση μιας κασετας στο τζακι μου αντι την λυση της selenic?
Αν κοψω με τροχο την μαρμαροποδια επανω 10-15 ποντους για να γινει το υψος της εστιας απο 51 που ειναι τωρα σταυς 65-70 ποντους(ουτος η αλλος και την selenic να βαλω δεν θα χρειαστει να την κοψω?)(οπως δειχνω με την διεκεκομενη γραμη στην φωτο)και ανοιξω και 2 τρυπες στην καμιναδα απο τουβλο(παλι δειχνω πως περιπου στην φωτο)και μετα να ντυσω την υπαρχον καμιναδα με γυψοσανιδα δηλ. περιμετρικα γυρω απ'υην τουβλινη καμιναδα για να μην φαινονται οι παροχες που τραβηξα.
Η εστω να σπασω καμια 20-30 ποντους την καμιναδα χαμηλα κριβος πανω απο το μαρμαρινο πρεβαζι για να μπορεσει να περαστει η κασετα πιο ευκολα(παλι το δειχνω στην φωτο με διεκεκομενη γραμη στο περιπου).
Επισης για να μπει κασετα ειναι απαραιτητο να βγουν τα μαντεμια,δηλ. δεν γινετε να κατσει η κασετα πανω στα μαντεμια?


Αν διαβάσεις την διαδικασία τοποθέτησης του δικού μου τζακιού, είναι ακριβώς η ίδια με αυτό που θες να κάνεις. Στην αρχή είπα να βάλω κασέτα για να γλυτώσω το άνοιγμα από πάνω, αλλά τελικά δεν γινόταν διαφορετικά, γιατί η παλιά εστία είχε βίδες από πάνω και έπρεπε να ανοίξω την γυψοσανίδα. Με αυτήν την προοπτική, προτίμησα να βάλω το foyer, ως αποδοτικότερο και οικονομνικότερο.

Το πάνω κούτελο της κατασκευής σου, θα το κόψεις 2-3 πόντους παραπάνω από το ύψος της νέας εστίας. Όχι στα 65-70 εκατοστά (που είναι το ύψος μαζί με την σκεπή του foyer), αλλά στα 56-57. Αν βάλεις foyer θα μπει ξαπλωμένο για να περάσει η σκεπή του μέσα και μετά το σηκώνεις όρθιο λίγο-λίγο, αν μπει κασέτα, απλά την σέρνεις μέσα.

Δεδομένου ότι έχεις τούβλινη φούσκα, αυτό σημαίνει ότι θα έχεις λίγο χώρο ως θερμοθάλαμο του foyer, τον οποίο συν τοις άλλοις θα πρέπει να ντύσεις με πετροβάμβακα. Αν ήταν να το κάνεις έτσι, πρέπει πρώτα να τον καθαρίσεις πολύ καλά και μετά να τον ασβεστώσεις και βάψεις ώστε να μην έχεις σκόνη και αιθάλη να παρασύρεται από τον θερμό αέρα προς το δωμάτιο. Αν το βλέπεις δύσκολο, καλύτερα να πας σε κασέτα, η οποία δεν θα έχει αέρα να κυκλοφορεί μέσα στην φούσκα και να κινδυνεύει να βρωμίσει. Εναλλάκτης για να στείλεις αέρα στα δωμάτια μπαίνει και στα δύο είδη εστίας. Μερικά γκρεμίσματα στην τούβλινη φούσκα δεν θα τα γλυτώσεις έτσι κι αλλιώς.

Αστερη μολις γυρισα απο ενα μαγαζι με τζακια σομπες κ.τ.λ εδω στην περιοχη μου και το παιδι που το εχει μου προτεινε να βαλω μια κασετα να τελειωνω,μου προτεινε την La Nordica Inserto 70 Ventilato H49 τηνεχει προσφορα στα 1079 απο 1350(του ειπα 1000 και πολλα ειναι αφου την βρηκα 859 στην Βουλγαρια και δαγκωθηκε και συμφωνησε),το παιδι μου ειπε ολα μεσα δηλ,την τοποθετηση τις γυψοσανιδες ολες (περιμετρικα απο την υπαρχουσα τουβλινη καμιδα )και τις περσιδες στα επανω υπνοδωματια 1300 ευρω,μονο τις τρυπες για πανω δεν εβαλε και μου ειπε επειδι ειναι μικρες οι τρυπες που θα ανοιχτουν αυτες αν θελω τις ανοιγει καποιος με καροτιερα αλλα 100 ευρω για τις 2,δηλ. συνολο κομπλε 1400 ευρω και'γω να βοηθησω,θα σπασουμε μονο ενα ανοιγμα 20Χ30cm περιπου στην καμιναδα για να αφαιρεθει η υπαρχον τσιμεντενια φουσκα με το κλαπε (τσιμεντολιθος που σπαει πολυ ευκολα γιατι οταν την τοποθετουσα μου θρυψαλιζοταν στα χερια) και για να μπορεσει να συνδεση τον κοπνοδοχο και τις 2 εξαγωγες του θερμου αερα και απο την τρυπα θα βγουν και αυτες για να φυγουν για επανω εξωτερικα για τα δωματια και μετα θα βαλουμε τις γυψοσανιδες!
Τι λες να το βαλω να τελειωνω,αξιζει?
Μικρουλι μου φανηκε αλλα το παιδι επεμενε και μου λεει οτι ανετα και υπερβολικα οικονομικα ζεστενει 100τ.μ!
Επισης μιας και θα βαλω γυψοσανιδα μπροστα απο τις 2 παροχες που θα φευγουν επανω να την μονοσω την γυψοσανιδα και να βαλω περσιδα ωστε να διμιουργηθει θερμοθαλαμος,δηλ. αυτες οι 2 εξαγωγες φ120 εχουν τοση θερμοκρασαια ωστε να την εκμεταλευομαι στον χωρο που ειναι το τζακι?


H εστία είναι πολύ καλή, αλλά:

1) Είναι μικρούλα, 9kW, οριακή θα έλεγα για δύο ορόφους. Να είσαι προετοιμασμένος να συμπληρώνεις θέρμανση στον πάνω όροφο στα μεγάλα κρύα.
2) Δεν βγαίνει σε δίφατση, τι θα κάνεις για την δεξιά πλευρά που θα φαίνεται άσχημα?
3) Λόγω μικρών βεντιλατέρ, το δωμάτιο με τον μακρύτερο σωλήνα, πιθανόν να μην παίρνει σχεδόν καθόλου ζεστό αέρα. Γενικά οι κασέτες δεν είναι να στέλνουν αέρα παραπάνω από 1-2 μέτρα μέσω σωλήνα.
4) Θες ξύλα κάτω από 20% υγρασία, αλλιώς πάει περίπατο η δευτερογενής καύση και 5-6% από το 80% απόδοσης.

Σκέψου και κρίνε. Εναλλακτικά δίφατσες κασέτες οι Invicta Big Vision 6675-44 και Edilkamin Riga σε αυτά τα λεφτά. Θα χρειαστεί να κόψεις 4-5 πόντους από την πάνω μετώπη για να μπουν. Αν δεν θες, δες και την Edilkamin Riga-49. Μονόφατση και κοντή σαν την Nordica, μπαίνει χωρίς κοψίματα, αλλά είναι 12kW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17251 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ελλαδαρα αθανατη!
www.leroymerlin.fr/mpng2-front/pre?idEIP...03&xtor=AL-511537609
Κανω καποιο λαθος η οντος η Invicta 700 Grande vision Turbo κοστιζει 599ευρω στο leroy Γαλλιας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17252 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτήν που δείχνεις είναι φυσικής ροής, χωρίς βεντιλατέρ. Η κανονική στην Γαλλία έχει 796.

www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...71-44-14-0-kw-e58902

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.677 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ