Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107267 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Invicta Selenic 700
Από ότι έχω καταλάβει η κατασκευή με περσίδες δεν σπρώχνει τον αέρα μακριά, ζεσταίνει αποτελεσματικά όμως (εμπειρία δεν έχω καθότι το δικό μου είναι κασέτα). Εδώ μπορείς να δεις την παρουσίαση ενός invicta με περσίδες, εδώ και εδώ μπορείς να δεις ένα άλλο σύστημα αντί περσίδων το οποίο προτείνει η kratki. Τούνελ το ονομάζει και έχει τη δυνατότητα να στείλει πιο μακριά αέρα σε σχέση με τις περσίδες. Νομίζω πιο ζεστός αέρας σε σχέση με τις περσίδες, συνολικά μικρότερη ποσότητα αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα, για αυτό φτάνει και πιο μακριά. Ο χρήστης ΦΙλΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ο οποίος είναι και αντιπρόσωπος της κράτκι μπορεί να σου πει παραπάνω πράγματα για το τούνελ.
Ότι και να βάλεις πάντως αν μπει σωστά θα αποδώσει.
Τώρα όσον αφορά τους παράγοντες που επηρεάζουν, σίγουρα οι κλειστές πόρτες δεν θα αφήσουν τον αέρα να κυκλοφορήσει από στο διπλανό δωμάτιο δεν θα μπαίνει ζεστός αέρας (καθότι ο ηδη υπάρχον στο δωμάτιο δεν θα μπορεί να φύγει) με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται. Για τα υπόλοιπα δωμάτια, όσο να ΄ναι, θα είναι πιο κρύα σε σχέση με τα δύο αλλά αν οι πόρτες είναι ανοικτές θα ανεβάσουν και αυτά (σίγουρα όχι όσο τα δύο διπλανά).
Οπότε πόρτες ανοικτές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107391 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
ragavelas σ' ευχαριστώ. Το συμπέρασμα είναι όσο πιο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας τόσο πιο έντονη ροή αέρα.
Τώρα τα περί tunel νομίζω είναι για πιο υψηλά επίπεδα. Σε παρακαλώ το πατάρακι του foyer με τι υλικό κατασκευάζεται; Έχω δει με λαμαρίνα γαλβανιζέ, με γυψοσανίδα πυράντοχη. Τι είναι καλύτερα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107400 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Invicta Selenic 700
Από όσο έχω διαβάσει συνήθως με γυψοσανίδα το φτιάχνουν. Κάποιοι δεν έχουν φτιάξει καν... Πιστεύω ότι η γυψοσανίδα βολεύει κιόλας. Μονώνεις σωστά και είσαι ΟΚ.
Για μόνωση θα βάλεις πετροβάμβακα υποθέτω σωστά; Επειδή την έχω πατήσει από κακής ποιότητας πετροβάμβακα που βρώμαγε θα σου πρότεινα να πάρεις δείγμα και να δεις αν μυρίζει σε περίπτωση έκθεσης σε υψηλή θερμοκρασία (αν στους 120+ βαθμούς δεν βρωμάει είσαι ΟΚ, καθότι από τις περσίδες βγαίνει αέρας 70-80 βαθμούς). Από ότι έχω διαβάσει εδώ ο Fιbran δεν βρωμάει. Αν πάντως βάλεις τούνελ ο πετροβάμβακας δεν νομίζω να κάνει καθότι αναπτύσσονται υψηλότερες θερμοκρασίες...
Καλό θα είναι πχ ο πετροβάμβακας να μην ακουμπάει το μπουρι, σε αυτο το σημείο να έβαζες ίσως κεραμοβάμβακα. Και πριν τελειώσεις την δουλειά εντελώς (βάψιμο, φινίρισμα) καλό κάψιμο στο τζάκι που αν μυρίζει τίποτα περίεργα να μπορείς σχετικά εύκολα να ξηλώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107529 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Invicta Selenic 700

Γιαννάκης έγραψε: ragavelas σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω άν ξέρειις πόση απόσταση μπορεί να "ταξιδέψει" η ζέστη (λόγω διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ των ζεστών και των ψυχρών χώρων) χωρίς βεντιλατέρ και από ποιούς παράγοντες εξαρτάται; Φαντάζομαι το ερώτημα δεν είναι τόσο απλό να απαντηθεί. Εμπειρικά μόνον.


Καλησπερα και καλοδουλευτοοο

Στην δικη μου περιπτωση υπαρχει μια διαφορα θερμοκρασιας περιπου 3-4 βαθμοι
Δλδ οταν στο σαλονι που εχω το τζακι εχω 25 βαθμους, στα υπνοδωματια εχω περιπου 21 βαθμους
Αυτο ειναι τελείως υποκειμενικό και διαφερει απο σπιτι σε σπιτι με βαση την διαρυθμιση την μονωση και πολλα αλλα.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107792 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα επανέρχομαι ανοιξα τρύπα για την καμινάδα την πέρασα την τσιμεντάρισα και στην ένωση που ενώνεται η χαλυβδινη με την διπλη λέω να την σφραγισω με ενα κοματι αλουμινοφυλο και αλουμινοταινια ή να την αφήσω όπως έχει ανεβαζω και φωτο....

[url=
Συνημμένο αρχείο:
][/url]
[url=
Συνημμένο αρχείο:
][/url]
[url=
Συνημμένο αρχείο:
][/url]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107793 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
επίσης στον τοίχο γυρω γυρω έβαλα πετροβάμβακα επειδή στο τσιμέντο υπάρχει ασβέστης και σε βάθος χρόνου ίσως μου την σαπίσει την inox θα το καλύψω κι εκει με αλουμινοταινία.
Την εισαγωγή έτσι δεν την τοποθετούμε κάτω απο την εστία????ή πρέπει να βάλω κανένα τουβλάκι και να κολήσει το στόμιο απο κάτω![url=http://
Συνημμένο αρχείο:
][/url]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.298 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ