Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106811 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
Η άποψη μου είναι ότι η διαφορά στην απόδοση θα είναι ελάχιστη, ούτε καν άξια λόγου. Προχώρα με όποιο τρόπο σε βολεύει περισσότερο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106817 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Invicta Selenic 700
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η "υψηλη" επιλογη θα σου εδινε μηκος για μεγαλυτερο εναλλακτη.
Αλλιως την διαφορα την βλεπω αμελητεα (φαντασου μια μικρη τοστιερα 1200 βατ με.. καπνοδοχο, αυτη σε θερμοκρασια δωματιου θα προλαβαινε να αφησει τα 2/3 πχ (αυθαιρετο το κλασμα και αφορα τελειες συνθηκες) τ θερμοτητας της, αλλα σε περιβαλλον 150 βαθμων εκει μεσα τι να αφησει?). Σιγουρα ειναι καλυτερη η μεγαλυτερη διαδρομη μεσα στ σπιτι σου παρα να ειναι αυτη εξω, αλλα η σωστη σκεψη και οι λογαριασμοι τα ξεκαθαριζουν αυτα. Και λογαριασμους ασφαλεις δεν μπορω να κανω και δε βλεπω και κανενα μηχανολογο να θελει να προσφερει (ετσι απο ορεξη, οχι για να πληρωθει ντε κ καλα) κατι.. Τωρα βεβαια ισως γινομαι αδικος και μια τετοια απλη για εμας βοηθεια ισως απαιτει 10 ωρες λογαριασμων, αλλα γενικα δεν υπαρχει συμετοχη απ αυτους. Κ ομως, αυτοι υπαρχουν και ειναι εδω αναμεσα μας και σε αυτο τ φορουμ.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Στελιος1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #106831 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Ευχαριστώ παιδιά αυριο αρχιζω το σκάψιμο και απ οτι είδα και ο alex_nous κι κάποιος άλλος που βάλανε την GRANDE ΤΗΝ καμινάδα την βγάλανε στο 1.90 κι απο πάνω κάναν παταράκι κε Στέλιο θα την πήγαινα ευθεία,πρίν μερικούς μήνες έτσι είχα πεί και είχα αντιδράσεις απο τη μάνα μου που έχει βεράντα απο επάνω και με ζάλισε γιατι έβγαινε στη μέση έτσι σκάβοντας απ έξω διαπίστωσα πως δεν εχει δοκάρια και αποφάσισα να την στρίψω και για να γλιτώσω την μουρμούρα αλλα και να έχω μια καθυστέρηση των καπναερίων πιστεύω πως δεν θα έχω μεγάλη διαφορά με την 2η επιλογή επίσης θα βάλω ιζολ με κενο και ίσως κερδίσω ενα μικρό ποσοστό ενέργειας εκει που τη λίγη θερμότητα θα την τρώγαν τα τούβλα θα πάει στο παταράκι.Επίσης μπροστα απο το τζάκι έχω 45 πόντους δοκάρι με συμφέρει η πάνω περσίδα να βγαίνει στα 2 μέτρα ίσως να γλιτώσω ανεμιστήρα οροφής......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107241 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδήμονες, αν θέλουμε με ένα Invicta να ζεστάνουμε δύο χώρους (1 και 2), διότι όπως φαίνεται στο συνημένο σχέδιο οι άλλοι είναι πολύ μακρυά, που βρίσκεται ο ένας δίπλα με τον άλλον (έχουν κοινό τοίχο) και το foyer έχει πλάτη σε αυτόν (τον κοινό τοίχο),διοτι δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε άλλη θέση, τα εμβαδά των περσίδων να είναι ανάλογα με τα εμβαδά των χώρων;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107243 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Invicta Selenic 700
Υποθέτω πως θα ήταν ανάλογα εάν δεν υπήρχε η ακτινοβολία. Οπότε εάν τα κάνεις ανάλογα τότε ο χώρος με το τζάκι θα είναι πιο ζεστός διότι λόγω ύπαρξης της ακτινοβολίας. Ίσως αν τα έκανες ίσα να ήταν καλύτερα, δεδομένου ότι, ναι μεν ο χώρος που θα είναι το τζάκι είναι πιο μεγάλος (και θα απαιτούσε μεγαλύτερο εμβαδόν) αλλά έχει και το ινβίκτα άρα και την ακτινοβολία του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zagio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #107246 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
ragavelas σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω άν ξέρειις πόση απόσταση μπορεί να "ταξιδέψει" η ζέστη (λόγω διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ των ζεστών και των ψυχρών χώρων) χωρίς βεντιλατέρ και από ποιούς παράγοντες εξαρτάται; Φαντάζομαι το ερώτημα δεν είναι τόσο απλό να απαντηθεί. Εμπειρικά μόνον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.517 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ