Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105196 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

SHERIF έγραψε:

pontios74 έγραψε: Kαλησπέρα επιτέλους αγόρασα σήμερα το INVICTA και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω την εγκατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω για την καμινάδα,απο το πλάι δεν θα μπορέσει να βγει γιατι θα είναι γωνιακό και έχει δοκάρια θα τη βγάλω απο το ταβάνι.Για να μην φύγει τελείως ευθεία σκέφτηκα μετά τον εναλάκτη,να βάλω μια γωνια 45αρα να προχωρήσει 20-30 εκατοστά και να ανέβει,με μια άλλη 45αρα γωνια επάνω σε ευθεία 6 μέτρα.Όταν θα έρθει η ώρα για να την καθαρίσω θα είναι εύκολο με 2 γωνίες που θα έχω?'Η να βάλω κάποιo "S" na μην βάλω δηλ. 2 γωνιες 45αρες!Επίσης αν βάλω μια θυριδα επισκεψης σε καποιο σημειο ή ταφ,δεν θα καθαριζεται καλύτερα?και τηνκαμιναδα μήπως θα πρέπει μετα απο 4 μετρα να την μικρύνω?απο 200 σε 180?ή θα τραβαει τρελα!
Ευχαριστώ!


Την καμινάδα να την βγάλεις ευθεία χωρίς ημιγωνίες ή S, έχω κάνει την τποθέτηση στην σελίδα 11 ποιές είναι οι απορίες που έχεις?

Ευχαριστω SERIF σε εναν τοιχο υπαρχει ενα κουτι που διασταυρωνονται καλωδια εκει μηπως να βαλω διπλο πετροβαμβακα δηλ 3 εκ.και απο πανω 5 εκ.η ειμαι καλυμενος και τον 5 εκατοστων επισης οι αποστασεις της εστιας με τον τοιχο λεω να τις εχω στα 20 εκατοστα ειναι μεγαλες; και θα εχω προβλημα με την αποδοση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105198 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700

pontios74 έγραψε: Kαλησπέρα επιτέλους αγόρασα σήμερα το INVICTA και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω την εγκατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω για την καμινάδα,απο το πλάι δεν θα μπορέσει να βγει γιατι θα είναι γωνιακό και έχει δοκάρια θα τη βγάλω απο το ταβάνι.Για να μην φύγει τελείως ευθεία σκέφτηκα μετά τον εναλάκτη,να βάλω μια γωνια 45αρα να προχωρήσει 20-30 εκατοστά και να ανέβει,με μια άλλη 45αρα γωνια επάνω σε ευθεία 6 μέτρα.Όταν θα έρθει η ώρα για να την καθαρίσω θα είναι εύκολο με 2 γωνίες που θα έχω?'Η να βάλω κάποιo "S" na μην βάλω δηλ. 2 γωνιες 45αρες!Επίσης αν βάλω μια θυριδα επισκεψης σε καποιο σημειο ή ταφ,δεν θα καθαριζεται καλύτερα?και τηνκαμιναδα μήπως θα πρέπει μετα απο 4 μετρα να την μικρύνω?απο 200 σε 180?ή θα τραβαει τρελα!
Ευχαριστώ!

Ως τα 6 μέτρα θέλει Φ200, 6 έως 8 Φ180 σε όλη την καμινάδα. Βάζεις συστολή επάνω από το τζάκι και πας με Φ180 ως επάνω, στο καπέλο. Η καμινάδα μπορεί να μπει και ίσια αλλά με τις δυο γωνίες 45° νομίζω ότι θα είναι καλύτερα γιατί θα μειώσουν κάπως τον ελκυσμό (αν η καμινάδα γίνει με Φ200 θα είναι υψηλός).
Στο δικό μου που δεν έχω σπιράλ πουθενά και τα κομμάτια της μπήκαν με μαγγανέζα, η καμινάδα καθαρίζεται από κάτω. Βγάζω την κόφτρα, περνάω την βούρτσα από κάτω και βιδώνω μία, μία τις εύκαμπτες σωλήνες και φτάνω πολύ εύκολα μέχρι επάνω. Ούτε θυρίδες επίσκεψης, ούτε ταυ. Σε 10 λεπτά και πολύ εύκολα η καμινάδα είναι πεντακάθαρη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105205 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
Starvax η καπνοδόχος είναι μονωμένη με πετροβάμβακα από κάτω έως επάνω. Όπως σας έγραψα το τζάκι τώρα δεν καπνίζει. Βέβαια η κλίση του κεκλιμένου τμήματος όπως φαίνεται στη φωτογραφία έγινε όσο το δυνατό μεγαλύτερη. Σε ορισμένα σημεία των ενώσεων επάνω υπάρχει κάτισαν "κόλλα" που ξεχειλίζει. Τέτοια υπάρχει σε όλο το μήκος των ενώσεων; Μήπως ήταν αυτή που καιγόταν; Eχει ξαναπαρουσιασθεί στο παρελθόν να καπνίζει το τζάκι από πάνω όπως το περιέγραψα;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105206 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
SHERIF τι γνώμη έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105207 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Invicta Selenic 700
..... σε εναν τοιχο υπαρχει ενα κουτι που διασταυρωνονται καλωδια εκει μηπως να βαλω διπλο πετροβαμβακα δηλ 3 εκ.και απο πανω 5 εκ.η ειμαι καλυμενος και τον 5 εκατοστων επισης οι αποστασεις της εστιας με τον τοιχο λεω να τις εχω στα 20 εκατοστα ειναι μεγαλες; και θα εχω προβλημα με την αποδοση?[/quote]

Εάν μπορείς να μεταφέρεις το κουτί δεξιά ή αριστερά να είναι εκτός θεμοθαλάμου γιατί άν χρειαστεί να κάνεις μελοντικά κάποια εργασία στο κουτί να μην χρειάζεται ξήλωμα ο θερμοθάλαμος δεν είναι τρομερό μερεμέτι, σε περίπτωση που δεν το κάνεις βγάλε το καπάκι και βγάλε φωτογραφία τα καλώδια για να ξέρεις τι καλώδια έχει και προς τα που πάνε.
Πετροβάμβακας πάχους 5cm με επένδυση αλουμινίου 150 Kg, απόσταση 10 έως 12 εκατοστά από την μόνωση είναι εντάξει, την κάτω περσίδα βάλτη ρυθμιζόμενη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105208 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Invicta Selenic 700

Γιαννάκης έγραψε: SHERIF τι γνώμη έχεις;


Το τάμπερ να το βάλεις σε ευθεία και με κάποιον τρόπο να το στερεώσεις πάνω στην εστία π.χ. 4 βίδες περιμετρικά χωρίς να τρυπήσεις τον λαιμό της εστίας ( βόλτες στο τάμπερ, στον λαιμό της εστίας θα κάνεις ελαφρώς πατούρα για να πατήσει η βίδα ) πυρίμαχη σιλικόνη στην βάση του τάμπερ και ενισχυμένο σφυγκτήρα για να μην φύγει η κόλα.
Δεν έπρεπε να βγάλει καπνό από τις ενώσεις αυτό που δείχνεις (εάν διακρίνω καλά) είναι κόλα που έχει μπεί εκ των υστέρων, η αρχική που μπαίνει στις ενώσεις έχει βαφτεί όταν βάφτηκε όλη η εστία στο τελικό στάδιο της συναρμολόγησης, στην θέση σου θα επέμενα για αλλαγή, στην πρώτη σελίδα θα δείς κάτι ανάλογο με ελατωματική εστία.
Βάλε φωτογραφία της καμινάδας εξωτερικά, σε ποιόν όροφο είσαι, όπως τη δείχνεις στο σχήμα θα έχεις πρόβλημα με το καθάρισμα, σε 13 m ύψος χρειάζεται μικρότερη διατομή, δές αν μπορείς να την βγάλεις σε ψηλότερο σημείο για να εκμεταλευτείς την υψηλή θερμοκρασία που αναπτύσει η καμινάδα στα πρώτα 2 μέτρα έχεις περιορισμό δοκαριού στον τοίχο?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zagio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.397 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ