Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105183 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Γιαννάκη πρέπει να βγαίνει η καμινάδα ένα μέτρο πάνω απο την εστία και μετά να στρίβει σε γωνία 45 μοιρών επίσης έχω την εντύπωση πως έχεις τοποθετήση λάθος την καμινάδα πρέπει να αγκαλιάζει το χείλος του τζακιού κι όχι να μπαίνει μέσα επίσης καλύτερα να βάλεις μαγγανέζα αντί για συλικόνη και αστο μια μερα να στεγνώσει..για να τσεκάρεις αν χάνουν οι ενώσεις άναψε μεσα στην εστια λιβανι και κλεισε την πορτα αν χανει καπου θα σου μυρισει και θα δεις και καπνο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105185 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
επίσης την σπιραλ καμιναδα να τη καταργησεις και να βαλεις διπλη ή μονη καλα μονωμενη το σπιραλ με τοσες καμπυλες που κανει ολο και κατι θα μαζεψει τους πρωτουε μηνες και μπορει να λαμπαδιασει ολη η καμιναδα σου!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105188 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Invicta Selenic 700

Γιαννάκης έγραψε: Παιδιά είναι δυντατό το τζάκι να βγάζει καπνό από πάνω από τις ενώσεις του κώνου με το σώμα του τζακιού;
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.


Εάν βγάζει από τις ενώσεις και όχι από την καμινάδα τότε είναι σφάλμα κατασκευής, επέστρεψέ την μήν επιχειρείς μπαλώματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105191 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Invicta Selenic 700

pontios74 έγραψε: Kαλησπέρα επιτέλους αγόρασα σήμερα το INVICTA και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω την εγκατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω για την καμινάδα,απο το πλάι δεν θα μπορέσει να βγει γιατι θα είναι γωνιακό και έχει δοκάρια θα τη βγάλω απο το ταβάνι.Για να μην φύγει τελείως ευθεία σκέφτηκα μετά τον εναλάκτη,να βάλω μια γωνια 45αρα να προχωρήσει 20-30 εκατοστά και να ανέβει,με μια άλλη 45αρα γωνια επάνω σε ευθεία 6 μέτρα.Όταν θα έρθει η ώρα για να την καθαρίσω θα είναι εύκολο με 2 γωνίες που θα έχω?'Η να βάλω κάποιo "S" na μην βάλω δηλ. 2 γωνιες 45αρες!Επίσης αν βάλω μια θυριδα επισκεψης σε καποιο σημειο ή ταφ,δεν θα καθαριζεται καλύτερα?και τηνκαμιναδα μήπως θα πρέπει μετα απο 4 μετρα να την μικρύνω?απο 200 σε 180?ή θα τραβαει τρελα!
Ευχαριστώ!


Την καμινάδα να την βγάλεις ευθεία χωρίς ημιγωνίες ή S, έχω κάνει την τποθέτηση στην σελίδα 11 ποιές είναι οι απορίες που έχεις?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105192 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Invicta Selenic 700

Γιαννάκης έγραψε: Κατ' αρχήν stergiosbk σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχω κάνει κάποια αλλαγή και το άναψα δεύτερη φορά σήμερα Οι γωνίες πάνω από το τζάκι και η άλλη που βγαίνει έξω ήταν μικρότερες από τώρα (το κεκλιμένο τμήμα που φαίνεται στη φωτογραφία ήταν πιο οριζόντιο). Το τζάκι είναι στην οριστική θέση. Την πρώτη φορά μου έβγαζε καπνό πάνω από τις ενώσεις του κώνου με το σώμα του τζακιού. Τώρα η κατάσταση βελτιώθηκε δηλαδή δεν μου έβγαλε καπνό, αλλά ομολογώ ότι τρόμαξα. Πως έβγαζε το τζάκι από εκεί καπνό; Πρέπει να κλείσω τις ενώσεις με πυρίμαχη σιλικόνη για αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων στο μέλλον όταν φυσάει δυνατός βαρδάρης; (είμαι Θεσσαλονίκη). Στη δεύτερη φωτογραφία δεν ξέρω αν την πρόσεξες φαίνεται ένα σχήμα και το ύψος της καπνοδόχου. Δυστυχώς η καπνοδόχος όλη είναι με σπιράλ εξωτερικη στην όψη της οικοδομής επενδυμένη με πετροβάμβακα η οποία έχει επένδυση με διακοσμητικο τουβλάκι και δεν μπορεί να αντικτασταθεί. O ελκυσμός της καπνοδόχου δεν με αυτές τις προϋποθέσεις δεν είναι αρκετός; Πρέπει να αυξηθεί το ύψος της καπνοδόχου;

Ειναι τα πρωτα αναματα και καιγετε η βαφη..μη φοβασε σε 3-4 αναμματα δεν θα βγαζει τιποτα...
απλα δωστου γκαζια να ξεμυρισει..
Τωρα η καμιναδα σου ειναι λ α θ ο ς αν μπορεις χαμηλωσε την βαση του τζακιου για να εκμεταλευθεις το υψος
στην καμιναδα.
Μου φαινεται ψηλα το τζακι σου .. ποσο 40 ποντους απ το πατωμα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zagio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105194 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700

Γιαννάκης έγραψε: Παιδιά είναι δυντατό το τζάκι να βγάζει καπνό από πάνω από τις ενώσεις του κώνου με το σώμα του τζακιού;
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αν βγάζει καπνό από την ένωση, τότε είναι κατασκευαστικό λάθος και η εστία πρέπει να αντικατασταθεί. Είσαι και τυχερός που δεν το ανακάλυψες πολύ αργά. Ακόμα η εστία είναι πολύ ψηλά και μακρυά από τον πλαϊνό τοίχο. Για να έρθει πιο σωστά θέλει κάπου 10εκ. κατέβασμα και να μετακινηθεί προς τον τοίχο για να βάλεις ένα μικρό κομμάτι Φ200 επάνω από το κλαπέ και μετά την γωνία. Έτσι όπως είναι τώρα θα έχεις πρόβλημα με κάπνισμα, τουλάχιστον κατά το άναμμα.
Το μεγάλο μπλέξιμο όμως είναι με την καμινάδα. Σπιράλ με τρεις 45άρες και αμόνωτο, θα θέλει 5-6 καθαρίσματα τον χρόνο για να μην αρπάξει φωτιά. Και με ποιόν τρόπο θα το καθαρίζεις?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zagio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ