Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72326 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Ο λέβητας στους 68 και ο κυκλοφορητής είναι στους 50. θα έρθουν αύριο να το δουν για να λυθεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72337 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Primus 45

agge72 έγραψε: Εστι ειναι ο κυκλοφορητης δεν ειναι σωστο να κλεισει οσο ο λεβητας εχει υψιλη θερμοκρασια γιατι θα κανει υπερθερμανση.
Μπωρει να μπει ενας υδροστατης να τον σταματηση αν η θερμοκρασια του λεβητα πεσει κατω τον 45β.

Οι Κορεάτες σ'αυτό είναι μπροστά... Κάθε φορά που δίνει ο θερμοστάτης εντολή ότι έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει και ο κυκλοφορητής. Σε λειτουργία μπαίνει μόνο όταν ο λέβητας ανιχνεύσει υπερθέρμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72377 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα φίλοι μου. Και εγώ πήρα τον Primus 34. Τοποθετήθηκε σε καινούργια μεζονέτα και προχθες το ΣΚ είπα να τον βάλω μπρος με το σπίτι άδειο για να τον τεστάρω. Ο λέβητας είχε τοποθετηθεί από καλοκαίρι αλλά κανονικό τέστ δεν είχα κάνει λόγω ζέστης.

Η μεζονέτα είναι τρία επίπεδα, 180 τμ περιοχή Θέρμης Θεσσαλονίκη.

Οι πρώτες μου παρατηρήσεις ήταν οι εξής. Είχε θέμα στην έναυση, για να πάρει τον βοήθησα με οινόπνευμα. Βέβαια οι περισσότερες αποτυχημένες εναύσεις ήταν μάλλον γιατί δεν είχε φτάσει υλικό στην αντίσταση. Αν δε κάνω λάθος η αντίσταση είναι ε΄να μικρός κύλινδρος που εξέχει στις σειρές με τρύπες που έχει γύρω από το ποτηράκι τροφοδοσίας του πέλλετ.

Επίσης τα σώματα δε ζεστάναν καλά, τα περισσότερα ήταν ζεστά πάνω χλιαρά κάτω, μερικά ζεστάνααν σωστά. Υποψιάζομαι πως πρέπει να του ανεβάσω την πίεση. Στο αυτόματο πλήρωσης μου έλεγε κοντα στο 1-1.2 bar κρύο και ανέβαινε στο 1.5 bar ζεστό. Πιθανώς να πρέπει να το ανεβάσω κρύο για να μπορεί να δώσει σε όλα τα σώματα.

Επίσης η μία ηλεκτροβάνα (του υπογείου) δεν έπαιρνε το σήμα και έμενε κλειστή με αποτέλεσμα τα σώματα να είναι λίγο ζεστά στο πάνω μέρος τους, υποθέτω ζεσταινόντουσαν από τις επιστροφές.

Όλα τα παραπάνω πιστεύω θα φτιαχτούν αφού θα έρθουν αυτοί που το τοποθέτησαν να το στρώσουν σωστά αυτή τη φορά.

Το βασικό μου θέμα είναι με τον καπνό. Πολύ κάπνα από το σιλό. Πάντα με καύσιμο πελλετ, αυτό το αυστριακό που είναι εννοείται καλό.

Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις που διάβασα εδώ, ευτυχώς που υπάρχει και το φόρουμ και τον περίμενα τον καπνό αλλιώς θα τα είχα δει όλα.

Ξεκίνησα με τις ρυθμίσεις που μου είχε βάλει αυτός και του είπαν από την εταιρεία δηλαδή

Θερμοκρασία κυκλοφορητή: 38 βαθμοί
Θερμοκρασία νερών θερμοστάτη: 60 βαθμοί
Χρόνος τροφοδοσίας: 2 δευτερόλεπτα
Νεκρός χρόνος: 38 δευτερόπλεπτα
Ένταση ανεμιστήρα: 60%

Αυτές οι ρυθμίσεις είχαν ως αποτέλεσμα να καίγεται μέχρι κάτω στο ποτήρι και να φτάνει η φλόγα στην άκρη του κοχλία.

Τις άλλαξα σε πιο στάνταρ πράματα. Καταρχάς έβαλα τον κυκλοφορητή από 38 στους 45 βαθμούς, τα νερά του θερμοστάτη από 60 στους 65. Αυτά τα κράτησα σταθερά και άρχισα να παίζω με τις άλλες τρεις ρυθμίσεις.

Καταρχάς έριξα τον ανεμιστήρα στο 40% και δοκίμασακαι περισσότερο χρόνο ταϊσματος αλλά κυρίως μικρότερο νεκρό χρόνο.

Τελικά με τις εξής ρυθμίσεις
Χρόνος τροφοδοσίας: 2 δευτερόλεπτα
Νεκρός χρόνος: 30 δευτερόπλεπτα
Ένταση ανεμιστήρα: 40%

η φλόγα ανέβηκε πιο ψηλά και το ποτηράκι είναι οριακά γεμάτο. Πάντα με πελλετ, αλλά η κάπνα πάντα παραμένει στο σιλο δυστυχώς ακόμη κι όταν ξεκίνησε με γεμάτο μέχρι πάνω το σιλό. Ίσως πρέπει να ανεβάσω ανεμιστήρα για να διώχνει τους καπνούς, πάντως βλέπω πως πολλοί έχετε αυτό το πρόβλημα. Έχω την αίσθηση από αυτά που διάβασα πως το πρόβλημα εμφανίζεται περισσότερο με πέλλετ παρά με πυρήνα παρόλο που ο πυρήνας βγάζει περισσότερο πίσσα και καπνίλα. ίσως επειδή ο πυρήνας είναι πιο μαλακός/εύπλαστος και δεν αφήνει κενά αέρος στο σιλό να βρεί διέξοδο ο καπνός. Δυστυχώς και το καπάκι του σιλό δεν κλείνει ερμητικά, είναι το μοντέλο που έχει φελλό στην περιφέρεια και έχει και δείκτη στάθμης πέλλετ.

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ, απλά τα είπα αναλυτικά. Θα ταξαναδώ τώρα με αυτούς που τον εγκατέστησαν αλλά θα εκτιμούσα και δικές σας συμβουλές βοήθεια για να τους ζορίσω λίγο και να μη μου λένε οτι να ναι για να με ξεφορτωθούν. Επειδή στο σπίτι δε θα μείνουμε για μερικούς μήνες ακόμη, δεν είμαι εκεί για να το παρακολουθώ και να το δουλέψω το ζήτημα οπότε προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο με το χρόνο μου.

Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72384 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Primus 45
τις πιθανες λυσεις σχετικα με τον λεβητα θα στις δωσουν οι πιο σχετικοι αλαλ επειδη το ανεφερες
καπνος στο σιλο δεν πρεπει να υπαρχει ανεξαρτητα απ το καυσιμο ....κι αφου θα ερθουν να στο ρυθμισουν φροντισε να τους το τονισεις
αναφορικα με τις πιεσεις μονο ο αυτοματος πληρωσης πρεπει αν ειναι 0,2 βαρ πιο πανω απ την πιεση του δοχειου διαστολης ..επισης φροντισε να στα ρυθμισουν και τα 2 αν χρειαζεται μια και φαινεται οτι δεν εχει γινει απ την αρχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72411 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημέρα, και εγώ έχω θέμα με το σιλό (primus 25) Όταν το δουλεύω με πέλλετ έχω καπνό.

Έβαλα θερμοκολλα στο τζαμακι του σιλο και σε μερικά άλλα σημεία σιλικόνη και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου πλέον.

Τώρα τον δουλεύω με πυρηνοξυλο και πέλλετ μαζί σε αναλογία 30κ πυρήνα με 10 πέλλετ και πάει καλά, ενώ δεν έχω καπνό στο σιλό καθόλου λόγω του πυρηνοξυλου.

Επειδή δεν είχε απόδοση με τις παλιές ρυθμίσεις (ίσως να έχει υγρασία παραπάνω το πυρηνοξυλο που πήρα τώρα) άλλαξα τις ρυθμίσεις σε 2’’ 45’’ 50% και ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα, και τα καυσαέρια μέχρι 210 βαθμούς.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν είναι σβηστός ο λέβητας για πολύ ώρα και ανάψει βγάζει ντουμάνι καπνό 2-3 λεπτά μέχρι να σηκώσει φλόγα και ανάλογα πως φυσάει μπορεί να στείλει την κάπνα σε διπλανά σπίτια και αυτό είναι πρόβλημα. Κατά τα αλλά δουλεύει άψογα μόλις σηκώσει καυσαέρια και δεν καπνίζει σχεδόν καθόλου (λιγότερο και από τζάκι)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72415 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

dimosmav έγραψε: Καλημέρα. Έχω τον Primus 35. Αφού ζεσταθεί το σπίτι και κλείσουν οι θερμοστάτες ο κυκλοφορητής συνεχίζει να δουλεύει για πολλή ώρα ακόμη. Έχω συνδεδεμένο ένα boiler για ζεστό νερό χρήσης. Αφού δουλεύει ο κυκλοφορητής αρχίζει και κρυώνει το νερό μέσα στο boiler και ζεστό νερό γιόκ. Πώς γίνεται να κλείνει ο κυκλοφορητής με το σταμάτημα του λέβητα;


Και εγω εχω boiler 3πλης ενεργειας με δικο του κυκλοφοριτη για τα ζεστα νερα.

Δεν σου εχει βαλει ανεπιστροφη ο υδραυλικος σου ωστε να μην σου παγωνει τα νερα χρησης ?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.266 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ