Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #71288 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Γιατί είχα και έναν εναλακτη (πλακοειδη) για τα ζεστά νερά (όταν είχα τον λέβητα πετρελαίου) απο τοτε τα ξήλωσα ολα αυτά και είναι το σύστημα απλό. Τι να κάνουνε βρήκα "γάτο" ;) υδραυλικό αλλά μου την έκανε ο αυτοματιστης (βλέπεις είναι και γαμπρός μου.) :dry:

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ

Μακριά από γνωστούς μην βασίζεστε σε αυτούς γιατί στο τέλος σας κρεμάνε. Πάρτε ξένους ανθρώπους να κάνετε την δουλεία σας και πληρώστε τους για να είστε “κύριοι” και να μπορείτε να τους την πείτε κιόλας αν δεν μείνετε ευχαριστημένοι :blush:

Αυτά και sorry για το offtopic :whistle:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72304 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καλημέρα. Έχω τον Primus 35. Αφού ζεσταθεί το σπίτι και κλείσουν οι θερμοστάτες ο κυκλοφορητής συνεχίζει να δουλεύει για πολλή ώρα ακόμη. Έχω συνδεδεμένο ένα boiler για ζεστό νερό χρήσης. Αφού δουλεύει ο κυκλοφορητής αρχίζει και κρυώνει το νερό μέσα στο boiler και ζεστό νερό γιόκ. Πώς γίνεται να κλείνει ο κυκλοφορητής με το σταμάτημα του λέβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72312 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Primus 45
ο κυκλοφορητης δεν ειναι σωστο να κλεισει με το σταματημα του λεβητα
το θεμα ειναι πως ελεγχεται το καθενα και ποια ειναι η συνδεσμολογια του μποιλερ
μηπως το χρησιμοποιεις σαν δοχειο αδρανειας ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72320 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Ο μηχανικός μου είπε πως το σύνδεσαν έτσι για να εκτονώνεται η θερμοκρασία του λέβητα, σαν μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας. Το θέμα είναι όμως πως έτσι δεν έχω ΖΝΧ τις ώρες που δεν δουλεύει ο λέβητας αφού το έχει κρυώσει. Με τον λέβητα πετρελαίου είχα πάντα ζεστό νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72322 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

dimosmav έγραψε: Καλημέρα. Έχω τον Primus 35. Αφού ζεσταθεί το σπίτι και κλείσουν οι θερμοστάτες ο κυκλοφορητής συνεχίζει να δουλεύει για πολλή ώρα ακόμη. Έχω συνδεδεμένο ένα boiler για ζεστό νερό χρήσης. Αφού δουλεύει ο κυκλοφορητής αρχίζει και κρυώνει το νερό μέσα στο boiler και ζεστό νερό γιόκ. Πώς γίνεται να κλείνει ο κυκλοφορητής με το σταμάτημα του λέβητα;

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Να βαλεις ενα υδροστατη να κλεινη τον κυκλοφορητη σε αλλη θερμοκρασια
Τι θερμοκρασια κλεινη ο λεβητας και τη ο κυκλοφορητης?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimosmav

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72325 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

dimlyk έγραψε: ο κυκλοφορητης δεν ειναι σωστο να κλεισει με το σταματημα του λεβητα
το θεμα ειναι πως ελεγχεται το καθενα και ποια ειναι η συνδεσμολογια του μποιλερ
μηπως το χρησιμοποιεις σαν δοχειο αδρανειας ?


Εστι ειναι ο κυκλοφορητης δεν ειναι σωστο να κλεισει οσο ο λεβητας εχει υψιλη θερμοκρασια γιατι θα κανει υπερθερμανση.
Μπωρει να μπει ενας υδροστατης να τον σταματηση αν η θερμοκρασια του λεβητα πεσει κατω τον 45β.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimosmav

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.242 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ