Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69586 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στην παρέα!!!από χθές είμαι κι εγώ κάτοχος ενός λέβητα της Μαβίλ και συγκεκριμένα του Uky 45,ο λέβητας αφήνει πολύ καλή εντύπωση οπτικά και γενικά η κατασκευή του φαίνεται πολύ προσεγμένη και γερή,μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς πρέπει να τον δουλέψω (ρυθμίσεις βεντιλατέρ,νερού κλπ)?η συνδεση ακόμα δεν έχει γίνει γιατί ακόμα δεν έχω πάρει όλα τα παρελκόμενα που χρειάζονται για να κάνω και αυτονομία στους 2 ορόφους....κυκλοφορητής,ηλεκτροβάνες κτλ.....όταν μπεί και τον φουντώσω θα σας πω εντυπώσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69613 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα!!!από χθές είμαι κι εγώ κάτοχος ενός λέβητα της Μαβίλ και συγκεκριμένα του Uky 45,ο λέβητας αφήνει πολύ καλή εντύπωση οπτικά και γενικά η κατασκευή του φαίνεται πολύ προσεγμένη και γερή,μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς πρέπει να τον δουλέψω (ρυθμίσεις βεντιλατέρ,νερού κλπ)?η συνδεση ακόμα δεν έχει γίνει γιατί ακόμα δεν έχω πάρει όλα τα παρελκόμενα που χρειάζονται για να κάνω και αυτονομία στους 2 ορόφους....κυκλοφορητής,ηλεκτροβάνες κτλ.....όταν μπεί και τον φουντώσω θα σας πω εντυπώσεις...

1ον, Καλώς ήρθες...
2ον Οπλίσου με υπομονή και μάσκα με φίλτρα!
3ον Ακόμη δεν τον έχεις εγκαταστήσει και θέλεις και ρυθμίσεις;Εδώ έχουμε βγάλει φουσκάλες στα δάχτυλα από το πάτημα των κουμπιών! :lol: :lol:
4ον Δεν μας είπες τι καύσιμο θα βάλεις.
5ον Καλορίζικος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69615 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Το νερο στους 42? :huh: πως θα σου αποδωσει?,
Το νερο πρεπει να ειναι στους 60~70 τουλαχιστον.
Οσο για τις ρυθμισεις ποσα καυσαερια εχεις? καις μονο πυρηνόξυλο?
Εγω βαζω και 20% πελλετ. Οι ρυθμισεις που εχω ειναι 2'' 45'' 40% 40κυκλοφοριτης και 60 τα νερα. Καπνιζει λιγο στην αρχη μεχρι να ανεβασει τα καυσαερια γυρω στους 80 και μετα δουλευει ρολοι. μεγιστη θερμοκρασια καυσαεριων 190

42 είχα τον κυκλοφοριτή, τώρα το έχω στο 50 και τα νερά στα 60.
Σκέτο πυρηνόξυλο, γενικά τώρα που έχει κρύο το έχω 3' 45' 55%.
Πολύ δύσκολή η σωστή ρύθμιση για τους παρακάτω λόγους:
1)Το αισθητήριο των καυσίμων πιάνει συνέχεια καρβούνα και αυτό μειώνει απο 10 εώς 20!!! βαθμούς!
2)Εάν ο λέβητας είναι καθαρός έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με το να είναι 2 μέρες ακαθάριστος.
3)Το υλικό σου μπορεί το ένα τσουβάλι πυρήνα να είναι τέλειο και το άλλο να σου έχει και 2-3 κιλά σοβά και κοκκινόχωμα από την αυλή της διπλανής γριούλας(μιλάμε πολύ καραγκιόζιδες)!
4)Το καμμένο υλικό που, εννοείτε, δεν πέφτει ανεβάζει την φλόγα όλο και ποιο ψηλά!Οπότε ανεβαίνουν και τα καυσαέρια.

Και γενικά για ρυθμίσεις πυρήνα η Mavil σηκώνει τα πόδια!...εε..τα χέρια ήθελα να πω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69671 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα!!!από χθές είμαι κι εγώ κάτοχος ενός λέβητα της Μαβίλ και συγκεκριμένα του Uky 45,ο λέβητας αφήνει πολύ καλή εντύπωση οπτικά και γενικά η κατασκευή του φαίνεται πολύ προσεγμένη και γερή,μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς πρέπει να τον δουλέψω (ρυθμίσεις βεντιλατέρ,νερού κλπ)?η συνδεση ακόμα δεν έχει γίνει γιατί ακόμα δεν έχω πάρει όλα τα παρελκόμενα που χρειάζονται για να κάνω και αυτονομία στους 2 ορόφους....κυκλοφορητής,ηλεκτροβάνες κτλ.....όταν μπεί και τον φουντώσω θα σας πω εντυπώσεις...


καλοριζικος, αν δεν κανω λαθος αυτος (UKY) ειναι ξυλολεβητας εδω μιλαμε μονο για την σειρα primus που καινε ξυλο-βιομαζα-πελλετ.

Δεν ξερω αν εχει ιδιο μενου με το primus. Πως και δεν πηρες με πελλετ?, καλα και τα ξυλα αλλα ειναι ζορι στο κουβαλημα και στην καυση, ο λογος που δεν το εχω γυρισει και στο δικο μου στο ξυλο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69673 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

electron έγραψε: Το νερο στους 42? :huh: πως θα σου αποδωσει?,
Το νερο πρεπει να ειναι στους 60~70 τουλαχιστον.
Οσο για τις ρυθμισεις ποσα καυσαερια εχεις? καις μονο πυρηνόξυλο?
Εγω βαζω και 20% πελλετ. Οι ρυθμισεις που εχω ειναι 2'' 45'' 40% 40κυκλοφοριτης και 60 τα νερα. Καπνιζει λιγο στην αρχη μεχρι να ανεβασει τα καυσαερια γυρω στους 80 και μετα δουλευει ρολοι. μεγιστη θερμοκρασια καυσαεριων 190

42 είχα τον κυκλοφοριτή, τώρα το έχω στο 50 και τα νερά στα 60.
Σκέτο πυρηνόξυλο, γενικά τώρα που έχει κρύο το έχω 3' 45' 55%.
Πολύ δύσκολή η σωστή ρύθμιση για τους παρακάτω λόγους:
1)Το αισθητήριο των καυσίμων πιάνει συνέχεια καρβούνα και αυτό μειώνει απο 10 εώς 20!!! βαθμούς!
2)Εάν ο λέβητας είναι καθαρός έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με το να είναι 2 μέρες ακαθάριστος.
3)Το υλικό σου μπορεί το ένα τσουβάλι πυρήνα να είναι τέλειο και το άλλο να σου έχει και 2-3 κιλά σοβά και κοκκινόχωμα από την αυλή της διπλανής γριούλας(μιλάμε πολύ καραγκιόζιδες)!
4)Το καμμένο υλικό που, εννοείτε, δεν πέφτει ανεβάζει την φλόγα όλο και ποιο ψηλά!Οπότε ανεβαίνουν και τα καυσαέρια.

Και γενικά για ρυθμίσεις πυρήνα η Mavil σηκώνει τα πόδια!...εε..τα χέρια ήθελα να πω.


Φίλε penso έχω δοκιμάσει 2 είδη πυρηνόξυλου.

Ευτυχώς εχω βρει καλό πυρηνόξυλο χωρίς χώμα και πετραδάκια , επίσης παίζει ρόλο και η υγρασία και αν έχει παραπάνω από το κανονικό τότε... πακέτο.

Βέβαια όλα αυτά που λες ισχύουν. Ο λέβητας πρέπει να παρακολουθείτε και να καθαρίζετε συνεχώς αν θέλει κάποιος να έχει 100% σωστή λειτουργία.

Πάνε οι εποχές με το πετρέλαιο..

Επίσης αν θες λιγότερη φασαρία, λιγότερο καθάρισμα, λιγότερη κάπνα και ποιο υψηλή απόδοση γυρνά την καύση σου σε πέλλετ.

Τμηματικά και εγώ θα το γυρίσω σε πέλλετ. Κάνω mix το πυρηνόξυλο με πέλλετ
μέχρι να τελειώσει η ποσότητα πυρηνόξυλου που πήρα και μετά θα παίζω με πέλλετ. Σαφώς πολύ λιγότερη ταλαιπωρία. Βέβαια η τιμή είναι ψηλή αλλά πάλι συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο και εξοικονομείς χρόνο = χρήμα.

Κακώς η εταιρία έπρεπε να ξέρει να μας πει τι ριθμησεις να μπουν (σαν κανόνας) για κάθε ειδος καυσιμου.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69743 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Επίσης αν θες λιγότερη φασαρία, λιγότερο καθάρισμα, λιγότερη κάπνα και ποιο υψηλή απόδοση γυρνά την καύση σου σε πέλλετ.

Τώρα εάν σου πώ ότι θέλω τα ίδια κιλά pellet με τo πυρηνόξυλο, θα με πιστέψεις;
Πέρα από το ότι είναι ποιο καθαρό το πελλετ, στην απόδοση δεν είδα διαφορά.
Είχα αγοράσει ΜΑΚΙ 90 κιλά και τα τελείωσα σε μία μέρα, όπως και με τον πυρήνα.
Δεν ξέρω πιθανόν να είναι καλό το πυρηνόξυλο που έχω, όπως και να έχει η διαφορά τιμής δεν δικαιολογείτε με τίποτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.412 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ