Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68988 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

george cc έγραψε: Και εγώ σήμερα του έκανα τον εβδομαδιαίο καθαρισμό και μετά ανέβαζε θερμοκρασίες καλύτερα.Το θέμα ομως είναι ότι με τις ρυθμίσεις: 2" τροφοδοσία, 47" αναμονή και 47 αέρα, δεν ανεβάζει θερμοκρασία νερού πάνω απο 55-60 βαθμούς, και αργεί να ζεσταθεί το σπίτι.Χρησιμοποιώ 30% πέλλετ και 70% πυρηνόξυλο.Τι ρυθμίσεις προτείνετε για αυτό το μείγμα;
Οσον αφορά τα πετραδάκια στο πυρηνόξυλο, και εμένα είχε πολλά και πήρα σίτα και το σουρώνω εγώ. Αλλά καθυστερώ πολύ με αυτή την διαδικασία.Εμένα η σίτα είναι 0.3 επί 0.3 χιλιοστά, αλλά δεν περνάει τίποτα.


Καλημερα και εγω βαζω πελλετ με πυρηνοξυλο αφου απο μονο του δεν ανεβαζει ευκολα θερμοκρασιες + οτι βγαζει και πολυ καπνα που και που. Οι ριθμισεις τωρα με τα κρυα που εχω ειναι 2'' 47'' 40% με θερμοκρασιες μεγιστες καυσαεριων 150 ~ 190


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69003 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Απο ότι έχω καταλάβει, ανάλογα τις θερμίδες του λέβητα πρέπει να παίζουν και τα καυσαέρια.
Π.χ. για να αποδώσει το μέγιστο σε θερμίδες ο 60 άρης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχει μόνο 160C.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69023 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Σίγουρα, απλά αν τα καυσαέρια είναι πάνω από 220 έχεις απώλειες θερμότητας.

Καλό είναι να ανεβάζει ο λέβητας σιγά σιγά τις θερμοκρασίες έτσι ώστε να έχεις εξοικονόμηση καύσιμου και ενέργειας.

vag1234 έγραψε: Επίσης το πυρηνοξυλο θέλει μικρότερη άναμονη και πολύ αέρα για να απόδοση όλη την θερμόγονο του..


Εγώ πιστεύω ότι θέλει λιγότερο αέρα γιατί αν βάλεις πάνω από 60% το “σκορπάει”
γιατί το πυρηνοξυλο είναι ελαφρύ. Εγώ παίζω μεταξύ 40 ~ 45% αέρα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69025 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Σίγουρα, απλά αν τα καυσαέρια είναι πάνω από 220 έχεις απώλειες θερμότητας.

Καλό είναι να ανεβάζει ο λέβητας σιγά σιγά τις θερμοκρασίες έτσι ώστε να έχεις εξοικονόμηση καύσιμου και ενέργειας.

vag1234 έγραψε: Επίσης το πυρηνοξυλο θέλει μικρότερη άναμονη και πολύ αέρα για να απόδοση όλη την θερμόγονο του..


Εγώ πιστεύω ότι θέλει λιγότερο αέρα γιατί αν βάλεις πάνω από 60% το “σκορπάει”
γιατί το πυρηνοξυλο είναι ελαφρύ. Εγώ παίζω μεταξύ 40 ~ 45% αέρα


ίσως να παίζει ρόλο και ο λέβητας.. Αν καταφέρω να δω κάποιον primus να δουλεύει με πυρηνόξυλο θα καταλάβω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69088 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Λοιπόν, ακούστε, είχα όλο αυτόν τον καιρό το νερό στους 42...μέγα λάθος!
Δεν ξέρω γιατί αλλά το έβαλα στους 50 και έβγαλα ρούχα!
Να το κοιτάξετε όσοι δεν το έχετε στους 50.
Οι ρυθμίσεις μου αυτή την στιγμή με πυρηνόξυλο.
3" 45" 47%, κυκλοφορητής 50 και νερά στους 60(λόγο του ότι όταν δουλεύουν όλα στο φουλ ΠΟΤΕ δεν φτάνει πάνω από 61 οπότε δώρον άδωρον.
Primus 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69111 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Το νερο στους 42? :huh: πως θα σου αποδωσει?,

Το νερο πρεπει να ειναι στους 60~70 τουλαχιστον.

Οσο για τις ρυθμισεις ποσα καυσαερια εχεις? καις μονο πυρηνόξυλο?

Εγω βαζω και 20% πελλετ. Οι ρυθμισεις που εχω ειναι 2'' 45'' 40% 40κυκλοφοριτης και 60 τα νερα. Καπνιζει λιγο στην αρχη μεχρι να ανεβασει τα καυσαερια γυρω στους 80 και μετα δουλευει ρολοι. μεγιστη θερμοκρασια καυσαεριων 190


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ