Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68879 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Και εγώ σήμερα του έκανα τον εβδομαδιαίο καθαρισμό και μετά ανέβαζε θερμοκρασίες καλύτερα.Το θέμα ομως είναι ότι με τις ρυθμίσεις: 2" τροφοδοσία, 47" αναμονή και 47 αέρα, δεν ανεβάζει θερμοκρασία νερού πάνω απο 55-60 βαθμούς, και αργεί να ζεσταθεί το σπίτι.Χρησιμοποιώ 30% πέλλετ και 70% πυρηνόξυλο.Τι ρυθμίσεις προτείνετε για αυτό το μείγμα;
Οσον αφορά τα πετραδάκια στο πυρηνόξυλο, και εμένα είχε πολλά και πήρα σίτα και το σουρώνω εγώ. Αλλά καθυστερώ πολύ με αυτή την διαδικασία.Εμένα η σίτα είναι 0.3 επί 0.3 χιλιοστά, αλλά δεν περνάει τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68882 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

george cc έγραψε: Και εγώ σήμερα του έκανα τον εβδομαδιαίο καθαρισμό και μετά ανέβαζε θερμοκρασίες καλύτερα.Το θέμα ομως είναι ότι με τις ρυθμίσεις: 2" τροφοδοσία, 47" αναμονή και 47 αέρα, δεν ανεβάζει θερμοκρασία νερού πάνω απο 55-60 βαθμούς, και αργεί να ζεσταθεί το σπίτι.Χρησιμοποιώ 30% πέλλετ και 70% πυρηνόξυλο.Τι ρυθμίσεις προτείνετε για αυτό το μείγμα;
Οσον αφορά τα πετραδάκια στο πυρηνόξυλο, και εμένα είχε πολλά και πήρα σίτα και το σουρώνω εγώ. Αλλά καθυστερώ πολύ με αυτή την διαδικασία.Εμένα η σίτα είναι 0.3 επί 0.3 χιλιοστά, αλλά δεν περνάει τίποτα.

Το 2" κάντο 3" ή μείωσε την αναμονή σου, θέλεις μεγαλύτερη φωτιά!!!
Μη βιαστείς να το χαμηλώσεις πάλι, άστο 10 λεπτά να δεις.
Εγώ έχω 3" 40 45% σε πυρηνόξυλο, με συνολικό εμβαδόν 320 τ.μ και 3 μπόιλερ και φτάνω 62(εκεί κλείνει ο λέβητας)Νερά στο 45.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68945 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Συγνώμη που επεμβαίνει αν και δεν έχω τον prunus.. Γενικά οι λεβητες αυτοί ζεσταινουν τα νερά με την θερμοκρασία καυσαεριων η οποία θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 160 βαθμούς αλλιώς αργούν να ανεβάσουν θερμοκρασία ..

Επίσης το πυρηνοξυλο θέλει μικρότερη άναμονη και πολύ αέρα για να απόδοση όλη την θερμόγονο του...

Στον δικό μου λεβητα, αν και δεν είναι ο primus, έχει όμως την ίδια φιλοσοφία, έχω 2'' τροφοδοσία 58 αναμονή και 68 % περίπου αέρα στο πυρηνοξυλο. Ανεβάζει θερμοκρασία καυσαεριων 180 βαθμούς και θερμοκρασία 75 βαθμούς στον λεβητα πολύ γρήγορα ακόμα και όταν έχει κρυες ημέρες όπως η σημερινή ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68948 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

vag1234 έγραψε: Συγνώμη που επεμβαίνει αν και δεν έχω τον prunus.. Γενικά οι λεβητες αυτοί ζεσταινουν τα νερά με την θερμοκρασία καυσαεριων η οποία θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 160 βαθμούς αλλιώς αργούν να ανεβάσουν θερμοκρασία ..

Επίσης το πυρηνοξυλο θέλει μικρότερη άναμονη και πολύ αέρα για να απόδοση όλη την θερμόγονο του...

Στον δικό μου λεβητα, αν και δεν είναι ο primus, έχει όμως την ίδια φιλοσοφία, έχω 2'' τροφοδοσία 58 αναμονή και 68 % περίπου αέρα στο πυρηνοξυλο. Ανεβάζει θερμοκρασία καυσαεριων 180 βαθμούς και θερμοκρασία 75 βαθμούς στον λεβητα πολύ γρήγορα ακόμα και όταν έχει κρυες ημέρες όπως η σημερινή ..

Εμένα πάλι με 3' 60" 65% και καυσαέρια 180-190 δεν ανέβαζε με τίποτα πάνω απο 50!
Πόσες θερμίδες είναι ο λέβητας σου;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68952 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
40000 kcal

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68965 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Χθες παντως που δουλευε ολη μερα ανεβασε 70βαθμους που το εχω ρυθμισει να σταματαει με τις ιδιες ρυθμισεις.Μαλλον θελει πολλη ωρα να δουλευει για να ανεβασει 70 βαθμους.Ειδαλως για μικρο διαστημα λειτουργιας φτανει 55-60βαθμους.
Καυσαερια περναει παντα τους 220βαθμους. 2 φορες μαλιστα μπηκε το ασφαλιστικο επειδη ανεβασε πανω απο 300 βαθμους καυσαερια και εβγαλε σφαλμα 503.
Σφαλμα 502 μου εβγαλε μια φορα που ανεβασε θερμοκρασια νερου πολυ μεγαλη.Ηταν η εξαιρεση αφου δεν ανεβαζει θερμοκρασια νερου τοσο πολυ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by george cc.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.260 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ