Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68081 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημέρα,

Τελευταία ακούω τον κοχλία και αναστενάζει λίγο όταν γυρίζει, φταίει το πυρηνοξυλο που είναι γενικά σαν σκόνη ή πρέπει να τον βγάλω να τον καθαρίσω και αν ναι με το καύσιμο που έχει μέσα τι γίνεται?, πως το αδειάζουμε?

Πάντως γνώμη μου είναι όσοι δεν έχετε την θερμοβαλβιδα ασφάλειας υπερθέρμανσης να μην το λειτουργήσετε με ξύλο γιατί πιθανόν να κάνει υπερθέρμανση (ίσως και σε διακοπή ρεύματος) και να έχετε δυσάρεστες καταστάσεις.

Προσωπικά κάποια στιγμή και εγώ θα το δοκιμάσω με ξύλο έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.

(Για αυτόν τον λόγο έβαλα και την βαλβίδα και έσκασα και +100€ για την σχάρα)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68094 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

mavil34 έγραψε: Την επόμενη φορά που θα καθαρίσεις το λεβητα, άδειασε την εστία μεχρι τον κοχλία και βάλε φλατζόκολα γύρω γύρω απο τον κοχλία στην ένωση του με την εστία. Θα σταματείσει να ποιάνει πέτρα. Πέτρα ποιάνει γιατί περνάει αέρας απο τον φυσητήρα απο κάποιο σημείο που δεν έχει φλατζόκολα. Μετά δεν θα έχεις ούτε καπνό στο σιλό ούτε θα έχεις πέτρα.


Οταν πηρα το λεβητα ειχε στο σημειο που λες πορτοκαλι φλατζοκολα.Τωρα τρεχω παλι πανω κατω στο λεβητα.Η δευτερη παρτιδα Bioenergy καμμια σχεση με την προηγουτμενη.Σα να ειναι μουσκεμα ειναι.Αργει να αναψει ορισμενες φορες με αποτελεσμα να πεφτει χαμηλα η θερμοκρασια στο λεβητα.Το τι βγαζει δε λεγεται μεχρι να αναψει.Θα ανεβασω φωτο το βραδυ.
Επισης με την προηγουμενη παρτιδα μολις εκοβε ο αερας υπηρχε μια ασθενικη φλογα για 20+ λεπτα και δεν υπηρχε καπνος παρα μονο οταν εσβηνε ,αλλα και παλι πολυ λιγος.Αυτος πιστευω ειναι ενας απο τους λογους που ειχε σταματησει η πισσα.Γενικα διυλευε πολυ καλα.
Τωρα οπως και με το Ameco σε 2-3 λεπτα δεν υπαρχει φλογα και βγαζει φοβερο ντουμανι επισης αρχισε παλι να πιανει πισσα.Πολυ λιγοτερη απο το Ameco αλλα πιανει παλι.Τελικα μαλλον το προβλημα ειναι στο πως διωχνει τον καπνο οταν σβησει και μετα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68121 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

bavel έγραψε:

stefgoon έγραψε: Καλησπερα και καλη χρονια σε όλους !
Θα ηθελα τα φωτα οσων εχουν χρησιμοποιησει το λεβητα με ξυλο. Η βασικη μου ερωτηση, οταν τον χρησιμοπποειτε με ξυλο εχετε φροντισει το σιλο να ειναι αδειο ή δεν παιζει ρόλο. Επισης δεν διαθετω δοχειο αποθηκευσης οποτε σκεφτομαι τουλαχιστον για τις μερες που λεει οτι θα εχει κρυο να εχω τους θερμοστατες του σπιτιου μονιμα ανοιχτους ωστε να μην εχω θεμα με υπερθερμανση. Τι λετε?

Και κατι τελευταιο... Η σχαρα τοποθετειται πανω απο το δαχτυλιδι της ετσιας ?

.

εγώ το λειτουργησα με ξύλο με γεμάτο συλο(αφού κατάφερα κ φρακαρα τον κοχλια )για περισσότερο από 20 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα,Όσον αφορά την σχάρα τοποθετείται πάνω από το δαχτυλίδι


bavel τι καταφερες και φρακαρες ?
Αφου οταν γυρισεις τον ηλεκτρονικο πινακα απο πελλετ σε ξυλο
κλεινει τον κοχλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Γεια σου ρε Νικ κ χρόνια πολλά!!!
Όχι ρε φίλε ανέφερα ότι αφού είχα φρακαρισμενο κοχλια (από πριονιδι το ανέφερα σε παλιότερο ποστ) τότε εκαψα ξύλο .Απλά είχα το σιλο γεμάτο σε αυτό αναφέρθηκα.
όσο γι' αυτό που λες έτσι είναι όταν δουλεύεις ξύλο έχουμε απενεργοποίηση κοχλια ρύθμιση 01 σε 00

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68175 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
Παιδιά αυτός ο λέβητας είναι το ίδιο πράγμα με τον Mavil Uky 45 ή είναι 2 διαφορετικοί λέβητες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68379 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Παιδιά αυτός ο λέβητας είναι το ίδιο πράγμα με τον Mavil Uky 45 ή είναι 2 διαφορετικοί λέβητες???

Εάν δεν κάνω λάθος, ο Uky είναι ξυλολέβητας μόνο, ο Primus καίει και βιομάζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68472 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
ok Ευχαριστώ.....αύριο βούρ Αθήνα να τον πάρω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.375 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ