Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67815 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Καλησπερα και καλη χρονια σε όλους !
Θα ηθελα τα φωτα οσων εχουν χρησιμοποιησει το λεβητα με ξυλο. Η βασικη μου ερωτηση, οταν τον χρησιμοπποειτε με ξυλο εχετε φροντισει το σιλο να ειναι αδειο ή δεν παιζει ρόλο. Επισης δεν διαθετω δοχειο αποθηκευσης οποτε σκεφτομαι τουλαχιστον για τις μερες που λεει οτι θα εχει κρυο να εχω τους θερμοστατες του σπιτιου μονιμα ανοιχτους ωστε να μην εχω θεμα με υπερθερμανση. Τι λετε?

Και κατι τελευταιο... Η σχαρα τοποθετειται πανω απο το δαχτυλιδι της ετσιας ?

.

εγώ το λειτουργησα με ξύλο με γεμάτο συλο(αφού κατάφερα κ φρακαρα τον κοχλια )για περισσότερο από 20 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα,Όσον αφορά την σχάρα τοποθετείται πάνω από το δαχτυλίδι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67819 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Καλησπερα και καλη χρονια σε όλους !
Θα ηθελα τα φωτα οσων εχουν χρησιμοποιησει το λεβητα με ξυλο. Η βασικη μου ερωτηση, οταν τον χρησιμοπποειτε με ξυλο εχετε φροντισει το σιλο να ειναι αδειο ή δεν παιζει ρόλο. Επισης δεν διαθετω δοχειο αποθηκευσης οποτε σκεφτομαι τουλαχιστον για τις μερες που λεει οτι θα εχει κρυο να εχω τους θερμοστατες του σπιτιου μονιμα ανοιχτους ωστε να μην εχω θεμα με υπερθερμανση. Τι λετε?

Και κατι τελευταιο... Η σχαρα τοποθετειται πανω απο το δαχτυλιδι της ετσιας ?


Περσι αρχικά έκαιγα ξύλα. Την σχάρα την τοποθέτησα αφού έβγαλα το δαχτυλίδι. Αυξάνεται η χωριτικότητα.Κανένα πρόβλημα.Τον θερμοστάτη τον είχα συνέχεια ανοικτό(30').Τα νερά του λέβητα 78'.Όταν σταματούσε ο ανεμιστήρας η θερμ.του νερού ανέβαινε μέχρι 82' περίπου.Έτσι βέβαια έκαψα πολλά ξύλα.Τον αέρα στο 76%.Με την σημερινή εμπειρία θα ρύθμιζα τον θερμοστάτη 20-21',τα νερά 65-70',τον αέρα θα έκανα δοκιμές ώστε να έχει καλή καύση. Θα παρακολουθούσα, μετά το σταμάτημα του ανεμιστήρα, την άνοδο της θερμ. του λέβητα.
Το σιλό καλό είναι να μην πέρνει αέρα.Αν ο κοχλίας είναι ακάλυπτος πιθανόν να μπαίνει καπνός στο σιλό. Δυστιχώς δεν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω οτι είχα αφήσει λίγο πέλλετ από τη δοκιμή που είχα κάνει.
Μπορείς να το δοκιμάσεις και πράξαι ανάλογα.Ενημέρωσέ μας για τις παρατηρησεις σου
Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67822 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

bavel έγραψε: καλημέρα κ από έμενα!
ρε παιδιά εγώ όταν ρυθμισω τον αέρα στο 55-60 κ αναμονή 40-45 τότε εκτός ότι αργεί να ζεστάνει ,το τασακι γεμίζει καρβουνια κ ξεχειλίζει μιλάμε για τρελή ποσότητα αναφέρομαι αποκλειστικά σε πυρηνοξυλο που καταναλωνω :dry:

Πόσο τάισμα έχεις όμως;Ανέβασε την αναμονή μέχρι το σημείο που θα βλέπεις οτι πρίν ξαναταίσει αρχίζουν τα πέφτουν τα καυσαέρια στο 180 περίπου.
Έχεις άσπρο πάνω στο τουμπό;

stefgoon έγραψε: Η βασικη μου ερωτηση, οταν τον χρησιμοπποειτε με ξυλο εχετε φροντισει το σιλο να ειναι αδειο ή δεν παιζει ρόλο.


Δεν παίζει ρόλο γιατί απλά θα μαζέψει στάχτη πάνω στην εστία και δεν θα έχει κάν επαφή με την φλόγα.

stefgoon έγραψε: Επισης δεν διαθετω δοχειο αποθηκευσης οποτε σκεφτομαι τουλαχιστον για τις μερες που λεει οτι θα εχει κρυο να εχω τους θερμοστατες του σπιτιου μονιμα ανοιχτους ωστε να μην εχω θεμα με υπερθερμανση.


Δεν έχεις και άλλη επιλογή αδερφέ, απλά ρίξε λίγα λίγα ξύλα εάν έχει πολύ ζέστη.
Ο λέβητας, εάν κλήσεις τον θερμοστάτη, θα κόψει τον αέρα, γιατί να σου κάνει υπερθέρμανση;
Έχεις bypass στο κύκλωμα σου;

stefgoon έγραψε: Η σχαρα τοποθετειται πανω απο το δαχτυλιδι της ετσιας ?

Ναι, βασικά για να μην χτυπάει την εστία, είναι βαριά η σχάρα και πετάς και τα ξύλα πάνω της, καλό είναι να το βάλεις.

Φίλε celestial τάισμα έχω 2 κ καυσαέρια 175-195 τα τούμπα ειχαν άσπρη σκόνη ,τελικά νομίζω ότι ο αέρας πρέπει κυμαίνεται από 42-48% για πυρηνοξυλο .
Υγ.τόσες δοκιμές & ρυθμίσεις ούτε μονοθέσιο να στήναμε ρε Φίλε
:lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67826 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67831 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Σχετικα με τη φλογα απο την Μαβιλ ειπαν οτι η φλιγα πρεπει να απλωνει μεχρι τη 2 σειρα τρυπες που εχει η εστια.Εγω δεν το εχω καταφερει.Οι ρυθμισεις μου ειναι 2 32 50.Αλλα και την 2 30 55 που δοκιμασα παλι τιποτα.Οπως και πολλες αλλες ρυθμισεις.

Η συσωρευση σταχτης εχει να κανει και με το υλικο.Με το AMECO ειχα ελαχιστη και πολυ ελαφρια σταχτη.Τωρα με το Bioenergy αφθονη και βαρια σταχτη.Με τη φλογα παρατηρησα το εξης.Μολις καθαρισω τη σταχτη απο την εστια καυσης η φλογα χτυπαει κατω απο το καζανι και παλλεται γεματη ενταση ειναι σα να ξεπεταγεται μεσα απο τος τρυπες που βγαινει ο αερας.Καυσαερια μεχρι 195 περιπου.Οταν ομως το πιατο μαζεψει σταχτη (μετα απο 3-4 φορες που θα αναψει ο λεβητας) η φλογα απλωνει μεχρι πανω στη 2 σειρα τουμπο και ειναι ποιο χαλαρη νωθρη.Τα καυσαερια φτανουν 220-225.Επισης η φλογα δεν απλωνει κανονικα στην εστια.Απο δεξια σχεδον υπαρχει ενα κομματι κενο που δεν εχει φλογα.

Τωρα τελευταια σα να δυσκολευεται περισσοτερο ο αερας να περασει απο τη σταχτη με αποτελεσμα να ανεβαζω τον αερα.Μηπως μαζεψε πολλη σταχτη μεσα η εστια? Το ρωτησα και προηγουμενς αλλα δεν απαντησε καποιος φιλος.Πως καθαριζουμε την εστια απο μεσα?Αφου ειναι κλειστη απο κατω ολη η σταχτη μαζευεται μεσα.Εδω μαλλον θα χρειαστουμε τον Προεδρο να μας απαντησει μιας και εχει το λεβητα απο τον προηγουμενο χειμωνα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #67836 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Σχετικα με τη φλογα απο την Μαβιλ ειπαν οτι η φλιγα πρεπει να απλωνει μεχρι τη 2 σειρα τρυπες που εχει η εστια.Εγω δεν το εχω καταφερει.Οι ρυθμισεις μου ειναι 2 32 50.Αλλα και την 2 30 55 που δοκιμασα παλι τιποτα.Οπως και πολλες αλλες ρυθμισεις.

Η συσωρευση σταχτης εχει να κανει και με το υλικο.Με το AMECO ειχα ελαχιστη και πολυ ελαφρια σταχτη.Τωρα με το Bioenergy αφθονη και βαρια σταχτη.Με τη φλογα παρατηρησα το εξης.Μολις καθαρισω τη σταχτη απο την εστια καυσης η φλογα χτυπαει κατω απο το καζανι και παλλεται γεματη ενταση ειναι σα να ξεπεταγεται μεσα απο τος τρυπες που βγαινει ο αερας.Καυσαερια μεχρι 195 περιπου.Οταν ομως το πιατο μαζεψει σταχτη (μετα απο 3-4 φορες που θα αναψει ο λεβητας) η φλογα απλωνει μεχρι πανω στη 2 σειρα τουμπο και ειναι ποιο χαλαρη νωθρη.Τα καυσαερια φτανουν 220-225.Επισης η φλογα δεν απλωνει κανονικα στην εστια.Απο δεξια σχεδον υπαρχει ενα κομματι κενο που δεν εχει φλογα.

Τωρα τελευταια σα να δυσκολευεται περισσοτερο ο αερας να περασει απο τη σταχτη με αποτελεσμα να ανεβαζω τον αερα.Μηπως μαζεψε πολλη σταχτη μεσα η εστια? Το ρωτησα και προηγουμενς αλλα δεν απαντησε καποιος φιλος.Πως καθαριζουμε την εστια απο μεσα?Αφου ειναι κλειστη απο κατω ολη η σταχτη μαζευεται μεσα.Εδω μαλλον θα χρειαστουμε τον Προεδρο να μας απαντησει μιας και εχει το λεβητα απο τον προηγουμενο χειμωνα.


Εκει που ανοιγεις για την σταχτυ στην κατω πορτα εχει μπροστα ενα πορτακι με δυο βιδες
εκει ανοιγεις και τραβατε την σταχτυ



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.342 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ