Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66003 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

panelbas έγραψε: Τροφ. 1",είναι λίγο.2" το ελάχιστο.Αναμονή 35" και αέρας 48-50% μπορει να σου δώσει θερμίδες.Τα καυσαέρια μέχρι 180' είναι καλά.

Ναι αλλά εάν ανεβάζει παραπάνω καυσαέρια, είναι προτιμότερο να χαμηλώσω τον αέρα ή να αυξήσω την αναμονή;


Εγώ θα πείραζα την αναμονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66070 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Όσον αφορά τα buffer.
Για pellet και πυρηνόξυλο είναι περιττό γιατί σταματάει ο αέρας και η τροφοδοσία μόλις φτάσει το νερό θερμοκρασία που έχει βάλει.
Εάν δεν σου περισσέψει ενέργεια για να αποθηκεύσει το buffer είναι περιττό.
Καλό είναι να έχεις εάν καις ξύλο που εκεί αναγκαστικά θα σου κάψει όλο το ξύλο που έχεις στον θάλαμο, εάν εσύ τώρα έχεις κλείσει θερμοστάτη θα σου κρατήσει το νερό στο Buffer για όταν ξανα ανοίξεις τον θερμοστάτη σου.
Καλή μαγκιά είναι το σύστημα με τα ηλιακά πάνελ που συνδέονται στο buffer.

Σε αυτο που λες επισης μπορουμε τις μερες με τα πολλα κρυα (χιονια κλπ) να τον δουλευουμε με ξυλο που ούτως η αλλως θα δουλεύει σχεδον μονιμα οποτε με τους θερμοστατες ανοιχτους στο τερμα ωστε να υπαρχει κυκλοφορια ...μια χαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66372 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά στους εορτάζοντες και μή και πάντα με υγεία!

bavel έγραψε: καλημέρα σε όλους!!!Τρίτη ημέρα που έχω την ρύθμιση 3 ταισμα 65 αναμονή 43-49% αέρα 70 νερά 55 κυκλοφορητη καυσαέρια 180-200.ες θερμοκρασία 23 εξωτερικές 2-11 τελευταιο 4 ήμερο

Εγώ έβαλα τον αέρα παραπάνω για να καίει τελείως το τάισμα(60%) αναμονή 61 και τάισμα 3, καυσαέρια από 195-220 για συνολικά 350 τ.μ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66389 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους!

Τελικά με το πυρινοξυλο διαπίστωσα ότι στο πρώτο ανάμα θέλει λίγο χρόνο για να σταθεροποιηθεί στην εστία και να κάνει κατι σαν “βουναλάκι” όπου μετά κάνει καλή καύση χωρίς να καπνίζει. Σίγουρα το πέλλετ βοηθάει σε όλο το θέμα

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us


Με 2’’ 52’’ 45αερα εχω πολύ μικρή κατανάλωση καύσιμου με καλή φλόγα και καυσαέρια 150max
Επίσης δεν έχω το παραμικρό ίχνος πίσσας.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66403 από G.A..34
Απαντήθηκε από G.A..34 στο θέμα Primus 45
χρονια πολλα. καλη χρονια σε ολους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #66682 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Χρόνια πολλά, καλή χρονιά στους εορτάζοντες και μή και πάντα με υγεία!

bavel έγραψε: καλημέρα σε όλους!!!Τρίτη ημέρα που έχω την ρύθμιση 3 ταισμα 65 αναμονή 43-49% αέρα 70 νερά 55 κυκλοφορητη καυσαέρια 180-200.ες θερμοκρασία 23 εξωτερικές 2-11 τελευταιο 4 ήμερο

Εγώ έβαλα τον αέρα παραπάνω για να καίει τελείως το τάισμα(60%) αναμονή 61 και τάισμα 3, καυσαέρια από 195-220 για συνολικά 350 τ.μ.

celestial φίλε τι κατανάλωση έχεις αν κ για 350 τμ μάλλον έχεις τον 60αρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.273 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ