Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65739 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Φιλε agromeletis γεια χαρα, νομιζω οτι καις πολλα ειδικα για την τελευταια εβδομαδα που ο καιρος ηταν μαλακος. Δε μπορω να στο συγκρινω με το θερμοστατη μου, αλλα με μονιμες θερμοκρασιες χωρου 22-23 την τελευταια εβδομαδα εκαψα περιπου 50 κιλα την ημερα για 220τμ και boiler. Μηπως η αναμονη σου ειναι πολυ μικρη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65754 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Φιλε agromeletis γεια χαρα, νομιζω οτι καις πολλα ειδικα για την τελευταια εβδομαδα που ο καιρος ηταν μαλακος. Δε μπορω να στο συγκρινω με το θερμοστατη μου, αλλα με μονιμες θερμοκρασιες χωρου 22-23 την τελευταια εβδομαδα εκαψα περιπου 50 κιλα την ημερα για 220τμ και boiler. Μηπως η αναμονη σου ειναι πολυ μικρη?

Πάντως έβαλα φίλε stefgoon τις ρυθμίσεις που είχε πει 5'' 100'' 50% και έφτασαν τα καυσαέρια 260 C.
Έχεις καθαρό πυρήνα ή με χωματάκι;
Τον κυκλοφοριτή που το είχες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65759 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε:

panelbas έγραψε: Η θερμ. καυσαερίων πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερη, για να μην έχουμε απώλεια ενέργειας.Άν η φλόγα γλύφει και τις τρύπες μπροστά θα έχουμε υψηλές θερμ. καυσαερίων.Άρα ρυθμίζουμε,ώστε η φλόγα να γλύφει την κατω επιφάνεια και ελάχιστα μπροστά.Αυτά έχω παρατηρήσει.
Βασίλης

Ναι εννοείται αλλά μπορώ να πετύχω και να έχω χαμηλά καύσιμα αλλά να μην αποδίδει οσες θερμίδες μπορέι να σου βγάλει ο λέβητας.
Π.χ. με 1" 40" και 50% βγάζει καυσαέρια 150C αλλά δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία με τίποτα!
Ξέρει κανείς τί δίνει η Mavil για πέλλετ και πυρήνα για τον 60αρη;


Τροφ. 1",είναι λίγο.2" το ελάχιστο.Αναμονή 35" και αέρας 48-50% μπορει να σου δώσει θερμίδες.Τα καυσαέρια μέχρι 180' είναι καλά. Αυτά για το πυρην. Για το πέλλετ δε θυμάμαιαπό περσι.Η εταιρία που ρώτησα για ρυθμίσεις του πυρην. μου απάντησε ότι εξέτασαν πολλά πυρην. και το καθένα ήθελε άλλη ρύθμιση.
Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65773 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
παραθετω φωτο απο τις βαλβιδες που εχω εγω.Η πρωτη ειναι το εξαεριστικο και η δευτερη πρεπει να ειναι η θερμοβαλβιδα ασφαλειας.Οποτε φιλε electron μου λειπει η θερμοβαλβιδας προστασιας απο υπερθερμανση.Αλλα και στην υπαρχουσα θερμοβαλβιδα ασφαλειας η εξοδος δε συνδεεται με την αποχετευση αλλα με ενα πλαστικο πιατακι!!!! Φωναξα αλλο υδραυλικο για τη ζημια.Απο τις αποδειξεις παραθετω φωτο οτι το πρωτο ειναι το εξαεριστικο δικτυου και το δυτερο καταγραφεται σαν βαλβιδα ασφαλειας 3/4''.Εχω κλειστο δοχειο αδρανειας 80 λιτρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65778 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Επειδη πρεπει να παθεις για να μαθεις ,εαν μπορει καποιος να εξηγησει το κεφαλαιο της υδραυλικης εγκαταστασης θα ηταν μεγαλος ευεργετης.Για παραδειγμα τι συμβαινει με τις υγροποιησεις στο λεβητα,γιατι πρεπει να αποφευγονται?Εγω εβαλα Θερμοκρασια εναρξης κυκλοφοριας νερων τους 50 βαθμους.Πως θα καταλαβω αν εχω εγκατασταση κλαδου ανακυκλοφοριας?Στι επομενες παραγραφους αναφερουν αυτοματο πληρωσης ,μειωτη πληρωσης ,κλαδο ανακυκλοφοριας με boiler. Εγω τον τεχνικο εγκαταστασης τον ρωτησα για δοχειο αδρανειας και μου ειπε οτι επειδη ο Primus ειναι χαλυβδινος και οχι μαντεμενιος δε χρειαζεται!!??Ειναι περασμενη η ωρα και ακομη δεν εχω οργανωσει τις αποριες μου . Καλο ξημερωμα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65779 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Πάντως έβαλα φίλε stefgoon τις ρυθμίσεις που είχε πει 5'' 100'' 50% και έφτασαν τα καυσαέρια 260 C.
Έχεις καθαρό πυρήνα ή με χωματάκι;
Τον κυκλοφοριτή που το είχες;


Σιγουρα παιζουν ποιοτητες, δε ξερω αν μπορω να αναφερω δημοσια τον προμηθευτη που αγοραζω. Λογικα θα εχει και χωμα γιατι αν με τις ρυθμισεις σου εφτασες τετοια νουμερα υποψιαζομαι οτι το υλικο που καις εχει μεγαλη θερμογονο δυναμη και σιγουρα θα ειναι πιο καθαρο. Ο κυκλοφορητης ειναι 58 και θερμ. νερου 70.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stefgoon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.248 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ