Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64336 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Παιδία μια ερώτηση (τωρα που λέμε όλοι τα τεχνικά προβλήματα μας) λεω να βάλω κάθετη καμινάδα 3μ χωρίς Τ και και λοιπα εξαρτηματα (+καπελο ενοειται) διπλού τοιχώματος INOX Φ150/Φ200.

Λέτε να έχω πρόβλημα με τις υγροποίησεις?,

(αν και για αυτόν τον λόγο πήρα διπλού τοιχώματος), δεν θελω να βάλω Τ γιατί θα πρέπει να βάλω και μια γωνία 90μοιρων και δεν την θέλω γιατί θα είναι 50 πόντους το κάθετο από την έξοδο του λέβητα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64337 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: Μιλησα κι εγω σημερα με την εταιρεια.Για το θεμα της φλογας ο ανθρωπος με τον οποιο μιλησα τον απασχολουσε αν ειναι κλειστο το καπακι του σιλο.Του ειπα οτι το αρμαφλεξ εχει φαγωθει και πρεπει να το εχουν αντιμετωπισει ξανα γιατι αμεσως μιλησε για αντικατασταση του απο λαστιχο για καλυτερο κλεισιμο.Μαλλον το εχουν εντοπισει στην εταιρεια σαν προβλημα.Περιμενω αυριο τον τεχνικο .


Το θεμα ειναι πως με το σιλο σχεδον γεματο και τον κοχλια σε λειτουργια γυρισε η φλογα στο σιλο?Αυτο που λενε οτι δε θα μπαινει αερας με το να βαλεις λαστιχο στο σιλο νομιζω δεν στεκει.Εμενα και που εχει λαστιχο τι εγινε δηλαδη?Αφου βγαινει καπνος απο το λαστιχο αρα θα περασει και αερας.Επισης και απο τη βαση του σιλο εβγαινε καπνος.Αρα καπου δεν εγινε καλη συγκολληση και αρα θα περασει και αερας.






Κατι νομιζω μου ειπε και για τον αερα δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα να μην ειναι πολυ χαμηλα ο αερας?Εγω παρατηρησα οτι με το Bioenergy αφου σβησει ο λεβητας η φλογα -πολυ αδυναμη και μικρη εστω -συνεχιζει να καιει για μιση ωρα σχεδον.

Το μονο καλο (λεμε τωρα) ειναι οτι δεν σου αρπαξε κανονικα ,αλλα κρυφοκαιγε.Αλλα και παλι δεν θα επρεπε να στραβωσει λιγο η λαμαρινα του σιλο απο τη θερμοτητα,θερμοκρασια που αναπτυχθηκε.Στις φωτο δεν το βλεπω τοσο καλα μηπως ειναι πισσα απο την επιστροφη του καπνου?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64585 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα, τα λάστιχα του primus25 που έχω είναι τα ίδια με του ΠΑΠΑΣ.To αστείο είναι με το τζαμάκι στάθμης (Plexyglass) το οποίο μόλις πίεσα πολύ ελαφρά με το δάκτυλο αυτό ξεκόλλησε και έπεσε μέσα στο σιλό!! :huh: , Βέβαια ο λέβητας μου δεν δουλεύει ακόμα όποτε το κόλλησα και εγώ αυτήν την φορά με θερμοκολλα και δεν πάει πουθενά πλέον.

Σας παραθέτω μερικές Φώτο από το πυρινοξυλο που εχω πάρει για τις δόκιμες το οποίο λέω να το ανακατέψω με πέλλετ περίπου σε αναλογία 70-30%







"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64966 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Λοιπόν, τελικά ο καπνός ΔΕΝ είναι θέμα έλκυση της καμινάδας, έχει να κάνει με την θερμότητα που περνάει μετά από το περίβλημα του κοχλία και φτάνει μέχρι το άκαυτο υλικό που περιμένει μέσα.
Αυτό το κατάλαβα γιατί δεν βγαίνει καθόλου καπνός κατά την έναυση ή κατά το σβήσιμο εφόσον ο καυστήρας δεν έχει πολύ ώρα λειτουργίας, μόλις όμως ζεσταθεί για τα καλά καπνίζει ο τόπος!
Προσπαθώ να βρώ λύση αλλά η επιπλέον φλάτζα ανάμεσα στο σιλό και το καζάνι δεν νομίζω να κάνει κάτι.
Έχει κάποιος άλλος κάποια άλλη πρόταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #65017 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45
Λοιπόν, μετά από ένα καλό σφίξιμο σε όλες τις βίδες του σιλό και το μοτέρ, σφίξιμο στις πόρτες να πατάνε με δύναμη και το σφράγισμα της δεξαμενής με σιλικόνη δεν καπνίζει μέχρι τώρα καθόλου, ούτε κάν καπνό μέσα στο σιλό δεν έχει!
Ελπίζω να έχει διορθωθεί το πρόβλημα γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #65040 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Primus 45

celestial_penso έγραψε: Λοιπόν, μετά από ένα καλό σφίξιμο σε όλες τις βίδες του σιλό και το μοτέρ, σφίξιμο στις πόρτες να πατάνε με δύναμη και το σφράγισμα της δεξαμενής με σιλικόνη δεν καπνίζει μέχρι τώρα καθόλου, ούτε κάν καπνό μέσα στο σιλό δεν έχει!
Ελπίζω να έχει διορθωθεί το πρόβλημα γιατί είναι πολύ ταλαιπωρία!


Παρε ενα τηλεφωνο στην εταιρια να τους το πεις φιλε γιατι και αυτοι στου κασιδιαρη το κεγφαλι μαθαινουνε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.898 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ