Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #63896 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45
Celestial-penso,Κατ'αρχάς ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Στο σιλό βάλε ένα βάρος για να κλείνει αεροστεγώς.
Ο πολύς καπνός δείχνει ότι δεν γίνεται καλή καύση,έλλειψη καλής φλόγας.Ελάττωσε τον αέρα στο 48%,(47-50%).
Καθάρισε την καμινάδα και τον καπναγωγό και το εσωτερικό του λέβητα.Αν είναι βουλωμένα ο καπνός δεν έχει διέξοδο διαφυγής.
Οι δικές μου ρυθμίσεις είναι τροφ.2',αναμ.35',αέρας 48%, θερμ.νερού λεβ.65'.Γενικά παίζω με τις ρυθμίσεις,30-40',2'-4',48%.Ελέγχω να έχω καλή φλόγα-καύση.
Τον πυρήνα να τον περνάς από σίτα για τυχόν πέτρες. Εγώ βάζω μια κλούβα πάνω στο σιλό και αδειάζω τον πυρήνα μέσω αυτής ελλείψει κατάληλης σίτας.
Ελπίζω να βοήθησα.
Βασίλης
Χαλκιδική
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": celestial_penso

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #63937 από GEORGE34
Απαντήθηκε από GEORGE34 στο θέμα Primus 45

John2008 έγραψε: Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα ,
Εγω παρελαβα στις 17 Δεκεμβριου και μαλιστα οχι απλως ειναι το παλιο μοντελο οπως γραφουνε καποιοι εδω μεσα αλλα ειναι ακομη πιο βελτιωμενο απο τον προηγουμενο που ειχα αγορασει τον μαρτιο του 2012 για το εξοχικο μου. Εχει επιπλεον στο καπακι ενα διακοπτη που κλεινει τον λεβητα οταν ειναι ανοιχτο , και καπακι στον πινακα ελεγχου . Λοιπον η αγορα σου απο προσωπικη μου αποψη και μαλιστα πλεον με δυο λεβητες ενα 45 και ενα 34 ειναι οτι επραξες καλα .
Ο χρονος θα σου το δειξει, αυτο που δεν γνωριζω να σου πω ειναι αν θα ειναι ανθεκτικος στον χρονο.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.
Ένας χρήστης είχε αναφέρει προ μιας εβδομάδας το εξής:
«Ο λέβητας ο 34αρης έχει δυο σειρές με συνολικά 12 τούμπα και δεν έχει διακόπτη διακοπής λειτουργιάς στο σιλό – σε κάποιους έχει τρεις σειρές τούμπα με 15 συνολικά ο 34 αρης. Ούτε δείκτης στάθμης πελλετ υπάρχει όπως σε άλλους».

Τελικά ο mavil primus 34 πόσες σειρές και πόσα τούμπα έχει συνολικά;; Υπάρχει δείκτης στάθμης στο σιλό;;;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GEORGE34.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #63945 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

panelbas έγραψε: Celestial-penso,Κατ'αρχάς ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Στο σιλό βάλε ένα βάρος για να κλείνει αεροστεγώς.
Ο πολύς καπνός δείχνει ότι δεν γίνεται καλή καύση,έλλειψη καλής φλόγας.Ελάττωσε τον αέρα στο 48%,(47-50%).
Καθάρισε την καμινάδα και τον καπναγωγό και το εσωτερικό του λέβητα.Αν είναι βουλωμένα ο καπνός δεν έχει διέξοδο διαφυγής.
Οι δικές μου ρυθμίσεις είναι τροφ.2',αναμ.35',αέρας 48%, θερμ.νερού λεβ.65'.Γενικά παίζω με τις ρυθμίσεις,30-40',2'-4',48%.Ελέγχω να έχω καλή φλόγα-καύση.
Τον πυρήνα να τον περνάς από σίτα για τυχόν πέτρες. Εγώ βάζω μια κλούβα πάνω στο σιλό και αδειάζω τον πυρήνα μέσω αυτής ελλείψει κατάληλης σίτας.
Ελπίζω να βοήθησα.
Βασίλης
Χαλκιδική

Ευχαριστώ για την βοήθεια και χρόνια πολλά Βασίλη, έχω πυρηνόξυλο όχι πυρήνα και δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάποια πέτρα.
Από την εταιρία μου είπα οτι μπορεί να είναι και θέμα έλκυσης της καμινάδας και ότι μπορεί να θέλει καθάρισμα.
Θα δούμε!!!
Οι ρυθμίσεις που έχεις βάλει τις τεστάρεις με βάση τον καπνό που βγάζει η καμινάδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #63975 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Καλημερα σε ολους. Δεν εχω αναφερει κατι ακομα γιατι πρωτα ηθελα να δοκιμασω και μετα να το μοιραστω στο forum. Εδω και δυο εβδομαδες παιζω με ρυθμισεις 5'' 100'' 50%. Η φλογα πλεον απλώνεται σχεδον σε ολο το μαγγαλι, θερμοκρασιες ανεβαζει πολυ γρηγορα, ακαυτο (μαυρο) σχεδον καθολου, σταχτη 1 ταψι/90 κιλα καυσιμο. Ο καπνος φαινεται ελαχιστα στην καμιναδα σα να μην λειτουργει. Καυσαερια 140-160 βαθμους. Δε ξερω αν στους μικροτερους λεβητες ειναι υπερβολικο, στον 60άρη μου παντως ειναι ταμαμ !
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stefgoon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64085 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Καλημερα σε ολους. Δεν εχω αναφερει κατι ακομα γιατι πρωτα ηθελα να δοκιμασω και μετα να το μοιραστω στο forum. Εδω και δυο εβδομαδες παιζω με ρυθμισεις 5'' 100'' 50%. Η φλογα πλεον απλώνεται σχεδον σε ολο το μαγγαλι, θερμοκρασιες ανεβαζει πολυ γρηγορα, ακαυτο (μαυρο) σχεδον καθολου, σταχτη 1 ταψι/90 κιλα καυσιμο. Ο καπνος φαινεται ελαχιστα στην καμιναδα σα να μην λειτουργει. Καυσαερια 140-160 βαθμους. Δε ξερω αν στους μικροτερους λεβητες ειναι υπερβολικο, στον 60άρη μου παντως ειναι ταμαμ !

Με τί καύσιμο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #64104 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Μιλησα με Μαβιλ σημερα.Για το αισθητηριο μου ειπαν 30 εκ. απο την εξοδο του λεβητα και να μπαινει το μισο μεσα.Τους ειπα οτι εδω στο forum ειμαστε πολλοι που εχουμε το λεβητα και μας τρομαξαν τα περιστατικα με την επιστροφη φλογας.
Για να ειμαι ειλικρινης ομως δεν εδωσα και τοσο σημασια σε αυτα που ελεγε-ουτε επεμηνα στο θεμα - γιατι σκεφτομουν τι θα πω σχετικα με το προβλημα που εχω με το λεβητα.Ειπε οτι αν τηρουνται οι κανονες ασφαλειας ειναι επιθανη η επιστροφη φλογας.Εγω απλα ειπα οτι αφου βγαινει καπνος απο το σιλο αρα μπορει να μπει και αερας.Εμενα μαλιστα εβγαζε καπνο και απο τη βαση του σιλο που σημαινει οτι καπου υπαρχουν τρυπες, χαραμαδες κατι τετοιο τελοσπαντων.

Τελος ειπα για την προθεση να στειλουμε ομαδικη επιστολη να μας απαντηση η εταιρια επισημα για το θεμα και ειπε οκ κανενα προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ