Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132743 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σακη συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Το μόνο που έχω να προσθέσω ειναι οτι μπορείς να βάλεις περιστροφικο καπέλο και όχι αντιανεμικο για να βοηθήσει λίγο στο έλκυσμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132754 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Στο σύστημά μου έχω καταργήσει τις ηλεκτροβάνες, γιατί ήθελα να ζεσταίνονται όλοι οι όροφοι ταυτόχρονα. Ακόμα και αυτή του μπόιλερ έχω καταργήσει. Οπότε ο θερμοστάτης χώρου δίνει εντολή στο λέβητα να τα ζεστάνει όλα.
Αν είναι εύκολο εξηγήστε μου λίγο τη διαδικασία σύνδεσης με τον κυκλοφορητή, γιατί με τον υδραυλικό που το συζήτησα μου είπε πως δεν γίνεται. Και αν γίνει αυτό πώς ο θερμοστάτης χώρου θα δίνει εντολή να πάρει μπροστά το σύστημα, από τη στιγμή που ο χώρος δεν ζητάει θέρμανση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132792 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Φίλε Νίκο
Τώρα έχεις το κυκλοφοριτη συνδεδεμένο πάνω στο πίνακα του λεβητα και μόλις δώσει εντολή ο θερμοστατης χώρου ανοίγει ο Καυστηρας και μόλις περάσει μια θερμοκρασια τα νερά ανοίγει ο κυκλοφοριτης . Σωστά;

Αφήνεις το κυκλοφοριτη πάνω στο πίνακα του λεβητα.

Βάζεις ενα ρελε ισχύος( σαν διακόπτη) στη γραμμή απο το πίνακα του λεβητα στον κυκλοφοριτη. Το ρελε αυτό οπλιζει απο τον θερμοστάτη χώρου. Άρα οταν ζητήσει ο θερμοστατης θα δώσει ρεύμα στο κυκλοφοριτη. Ο κυκλοφοριτης δεν θα λειτουργήσει όμως αν η θερμοκρασια των νερών του λεβητα ειναι κάτω απο αυτή που έχεις ορίσει στο πίνακα του λεβητα πχ 60c

Συνδέεις δεύτερο ρελε ΠΑΡΑΛΗΛΑ με το προηγούμενο. Βάζεις ενα υδροστατη στο κυαθιο του λεβητα ρυθμισμένο στους 85C ο υδροστατης οπλίζει το δεύτερο ρελε. Έτσι αν η θερμοκρασια περάσει τους 85 θα ανοίξει παλι ο κυκλοφοριτης ,ανεξάρτητα το θερμοστάτη χώρου ,για αποθερμανση.

Ο λεβητας θα ανάβει μόλις η θερμοκρασια πέσει κάτω απο αυτή που εχει ορίσει στον πίνακα

Αν δεν "το χεις" με τα ηλεκτρολογικά καλό ειναι να σου κανει αυτές τις συνδέσεις ενα καυστηρατζης γιατι αν κανείς κατι λάθος μπορεί να κανει υπερθέρμανση ο λεβητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132796 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα σε όλοι την Bioplexπαρεα διαβάζοντας το νήμα απο την αρχή(δεν το εχω τελειοση ακομα :whistle: )έχω μερικές απορίες ..
1)ένας χώρος 2.2 χ 1,5 είναι αρκετός για να τοποθετηθεί ενας τέτοιος λέβητας ή δεν θα χωράει το ρατζο ;) ?

2)Ο κατασκευαστης για την καμινάδα για να εχει σωστό ελκυσμό δίνει καποιο μινιμουμ ύψος?

3)Από την εμπειρία σας με το μηχάνημα για ενα σπίτι στην Αττικη 120τ.μ με αρκετά καλη μόνωση σε περιοχή κοντά στην Πάρνηθα(άρα αρκετά πιο χαμηλές θερμοκρασίες απο το μέσο όρο της Αττικης)με κατανάλωση στης καλές εποχές περίπου στα 1500-2000 λίτρα πετρέλαιο με ανάμα θερμοστάτη στο 21 στα πρώτα κρύα και κλείσιμο την άνοιξη θα πηγαίνατε στον 25000 Kcal ή στον 35000 Kcal?

4) θεωρείται οτι ειναι απαραίτητο το δοχείο αδράνειας ή οχι?

5)ο Γουίλι είναι μεσα στην τιμή ή εκτός
Φιλικά Γιάννης.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132803 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Φίλε Νίκο
Τώρα έχεις το κυκλοφοριτη συνδεδεμένο πάνω στο πίνακα του λεβητα και μόλις δώσει εντολή ο θερμοστατης χώρου ανοίγει ο Καυστηρας και μόλις περάσει μια θερμοκρασια τα νερά ανοίγει ο κυκλοφοριτης . Σωστά;

Αφήνεις το κυκλοφοριτη πάνω στο πίνακα του λεβητα.

Βάζεις ενα ρελε ισχύος( σαν διακόπτη) στη γραμμή απο το πίνακα του λεβητα στον κυκλοφοριτη. Το ρελε αυτό οπλιζει απο τον θερμοστάτη χώρου. Άρα οταν ζητήσει ο θερμοστατης θα δώσει ρεύμα στο κυκλοφοριτη. Ο κυκλοφοριτης δεν θα λειτουργήσει όμως αν η θερμοκρασια των νερών του λεβητα ειναι κάτω απο αυτή που έχεις ορίσει στο πίνακα του λεβητα πχ 60c

Συνδέεις δεύτερο ρελε ΠΑΡΑΛΗΛΑ με το προηγούμενο. Βάζεις ενα υδροστατη στο κυαθιο του λεβητα ρυθμισμένο στους 85C ο υδροστατης οπλίζει το δεύτερο ρελε. Έτσι αν η θερμοκρασια περάσει τους 85 θα ανοίξει παλι ο κυκλοφοριτης ,ανεξάρτητα το θερμοστάτη χώρου ,για αποθερμανση.

Ο λεβητας θα ανάβει μόλις η θερμοκρασια πέσει κάτω απο αυτή που εχει ορίσει στον πίνακα

Αν δεν "το χεις" με τα ηλεκτρολογικά καλό ειναι να σου κανει αυτές τις συνδέσεις ενα καυστηρατζης γιατι αν κανείς κατι λάθος μπορεί να κανει υπερθέρμανση ο λεβητας.


Σωστό αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπλέξουμε με ρελέδες.

Μεταφέρω προηγούμενο ποστ όπου είχα και ένα τραγικό λαθάκι πάρτε το διορθωμένο.

Και παρακαλώ και έναν μοδεράτορα να διορθώσει το τραγικό λάθος στο αρχικό κείμενο στην φράση.

"Την θέση του πίνακα που ήταν συνδεδεμένος ο κυκλοφορητής"
Την λέξη "κυκλοφορητής" με την λέξη "θερμοστάτης"
Εδώ παρακαλώ η διόρθωση
Ευχαριστώ


Για την συνδεσμολογία του θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή, αν δεν έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις μην ασχολείσαι καθόλου, βάλε έναν ηλεκτρολόγο. Σου μεταφέρω πιο αναλυτικά τον τρόπο λειτουργίας

Α) Ο θερμοστάτης χώρου συνδέεται απ΄ ευθείας στον κυκλοφορητή σε συνδυασμό με τις επαφές του κυκλοφορητή στον πίνακα του λέβητα. (αν δεν έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις μην ασχολείσαι καθόλου, βάλε έναν ηλεκτρολόγο, και αν σου λέει δεν γίνεται βρες άλλον πιο έξυπνο !! Την επιστήμη μου μέσα !) .
Β) Την θέση του πίνακα που ήταν συνδεδεμένος ο κυκλοφορητής θερμοστάτης την γεφυρώνουμε(και εδώ μπορεί να μπει και άλλη δικλίδα ασφαλείας για υπερθέρμανση) και ο λέβητας πλέον δουλεύει βλέποντας μόνο τα δικά του νερά δηλαδή θα δουλεύει μέχρι να φτάσει την θερμοκρασία που έχεις βάλει από το ρυθμιστικό του πίνακα και μετά θα πηγαίνει σε συντήρηση και όταν θα πέφτουν τα νερά θα ξαναπαίρνει, όπως αντιλαμβάνεσαι είτε δουλεύει ο κυκλοφορητής είτε όχι ο λέβητας κρατά πάντα τα νερά του ζεστά. Εδώ βέβαια προκύπτει το θέμα της αδράνειας, αφού φτάσει τα νερά που ορίσαμε και πάει σε συντήρηση και δεν δουλέψει ο κυκλοφορητής δεν θέλει δηλαδή το σπίτι, μέχρι που φτάνουν τα νερά ; Αυτό δεν μπορώ να στο πω γιατί εγώ έχω δοχείο αδράνειας και δεν παρατηρώ μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας των νερών του λέβητα, αυτό θα πρέπει να το παρακολουθήσεις εσύ και ανάλογα ρυθμίζεις τα νερά, πέρα από αυτό σαν δικλίδα ασφαλείας με έναν υδροστάτη που θα παίρνει αναφορά από το κυάθιο του λέβητα από αυτό που παίρνει και ο πίνακας, σε περίπτωση που η θερμοκρασία υπερβεί ένα όριο π.χ. 80-85 C° να ανοίγει ο κυκλοφορητής για να κάνει αποθέρμανση, εννοείται ότι υπάρχουν βαλβίδες πίεσης και θερμοκρασίας για ακραίες περιπτώσεις.

Προσοχή μεταφέρω τον τρόπο λειτουργίας, την πράξη και τις λεπτομέρειες συνδεσμολογίας πρέπει να την αναλάβει γνώστης ηλεκτρολόγος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #132808 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

VOSDOGIAN έγραψε: Καλησπέρα σε όλοι την Bioplexπαρεα διαβάζοντας το νήμα απο την αρχή(δεν το εχω τελειοση ακομα :whistle: )έχω μερικές απορίες ..
1)ένας χώρος 2.2 χ 1,5 είναι αρκετός για να τοποθετηθεί ενας τέτοιος λέβητας ή δεν θα χωράει το ρατζο ;) ?

2)Ο κατασκευαστης για την καμινάδα για να εχει σωστό ελκυσμό δίνει καποιο μινιμουμ ύψος?

3)Από την εμπειρία σας με το μηχάνημα για ενα σπίτι στην Αττικη 120τ.μ με αρκετά καλη μόνωση σε περιοχή κοντά στην Πάρνηθα(άρα αρκετά πιο χαμηλές θερμοκρασίες απο το μέσο όρο της Αττικης)με κατανάλωση στης καλές εποχές περίπου στα 1500-2000 λίτρα πετρέλαιο με ανάμα θερμοστάτη στο 21 στα πρώτα κρύα και κλείσιμο την άνοιξη θα πηγαίνατε στον 25000 Kcal ή στον 35000 Kcal?

4) θεωρείται οτι ειναι απαραίτητο το δοχείο αδράνειας ή οχι?

5)ο Γουίλι είναι μεσα στην τιμή ή εκτός
Φιλικά Γιάννης.


Επιλογή λέβητα πέλλετ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ