Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129124 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα σε ολους!! ειμαι φρικαρισμενη εντελως πλεον. ο τεχνικος πλεον εβαλε στη σομπα της αρχικες ρυθμισεις και βεβαια δεν πετυχε τιποτα!! συνεχιζει το ιδιο προβλημα. δεν ξερω τι να κανω πλεον. εχετε κανενα τεχνικο προς Αθηνα;; george στην εναυση το τασακι γεμιζει μεχρι πανω. Ασε που με τον αερα που εβαλε 1850 και 2350 πεταει ακαυστα εξω. ειναι λογικο αυτο;; μου ειπε επισης νσ μην πειραζω τις ρυθμισεις γιατι οι τεχνικοι ειναι εξειδικευμενοι και εγω δεν ξερω. ο χρονος εναυσης τι ρολο παιζει;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129129 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

george_kont έγραψε: Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι άλλο να ρίχνεις για την καύση αέρα με 5 εως 10 βαθμούς (εξωτερικού) και άλλο 18-22 (εσωτερικού).

και πολλά λες , 5-10! εγώ έχω τώρα 1 βαθμό έξω και 75% υγρασία (και είναι ζεστός Χειμώνας φέτος)
ακόμα πιο νωπός - φρεσκότατος αέρας είναι και το -10 .
ένας τρόπος καταπολέμησης της φωτιάς είναι
η Αφαίρεση θερμότητας (ψύξη καύσιμης ύλης)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129193 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα!! σημερα το πρωι παρατηρησα στο τασακι μετα το τελος χρησης αρκετη σταχτη. Μηπως αυτη εμποδιζει την αυτοματη εναυση. Υπαρχει καποια ρυθμιση που να μην αφηνει σταχτη στο τασακι;; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129222 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
αν η στάχτη σκεπάζει την αντίσταση σίγουρα θα έχεις πρόβλημα, αν μπλοκάρει τη ροή αέρα δίπλα από την αντίσταση επίσης

για να έχεις λίγη στάχτη θες (1) σωστή καύση και (2) καλής ποιότητας πέλετ, διαφορετικά πρέπει να καθαρίζεις συχνά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129495 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: καλημερα!! σημερα το πρωι παρατηρησα στο τασακι μετα το τελος χρησης αρκετη σταχτη. Μηπως αυτη εμποδιζει την αυτοματη εναυση. Υπαρχει καποια ρυθμιση που να μην αφηνει σταχτη στο τασακι;; :unsure:


Βεβαίως και υπάρχει ρύθμιση για τον αέρα καύσης όπως και για τον ανεμιστήρα εξαγωγής καυσαερίων αλλά είναι διαφορετικές για κάθε πέλλετ. Πρέπει όμως και το πέλλετ να είναι :
1. Καλής ποιότητος.
2. Στεγνό.
Εαν έχουμε όλα αυτά τότε σε συνάρτηση με την τροφοδοσία κοχλία στο min και max κάνουμε καλή καύση. Ρόλο βέβαια παίζει και η καμινάδα μας. Πάμε λοιπόν. Το πέλλετ σου τι είναι (πες μας επιτέλους την ονομασία του). Πάρε 1-2 τσουβάλια διαφορετικό να δοκιμάσεις.
Με τον κοχλία στο ελάχιστο στα 1.85 με 1.90 και στο μέγιστο στο 2,75 με 2,85, τον ανεμιστήρα (Μενού Αέρα Καύσης στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ > 1480 rpm στροφές στην Μέγιστη Ισχύ > 1990 rpm). Αυτό είναι για τα καυσαέρια και όχι για το ποπ κορν ή τα άκαυτα!!!!!!!
Επίσης Δοσολογία Πέλλετ Μεταβ. > -2 (εδώ αλλάζεις ανάλογα το πόσο γεμίζει το τασάκι) Δοσολογία Πέλλετ Ισχύος > 0, Αέρα Μεταβ. > 0 Αέρας Ισχύος> -4 (εδώ είναι τα άκαυτα ή το ποπ κορν). Όλα αυτά βέβαια εντελώς εμπειρικά ...
Για να μην έχεις στάχτη στο τασάκι (εαν είναι στάχτη και όχι κλίνκερ) κάνε το εξής:
Μενού Εναυσης
Θερμοκρ. καυσαερίων on > 60 --- 65 (default)
Θερμοκρ. καυσαερίων off > 55 ---- 60 (default) Ετσι φυσά πιο πολύ ώρα ο αέρας μέσα στον χώρο καύσης.
Και αυτό εντελώς και πάλι εμπιειρκά καθώς σε προηγούμενα ποστ έψαχνα τρόπο να ''αδειάζω'' καυσαέρια και συγχρόνως να έχω καθαρότερο χώρο καύσης μπας και κάνω την ολική καθαριότητα σε διάστημα μεγαλύτερο του ενός μήνα. Τελικά δεν το κατάφερα , αλλά είμαι εκεί, στο μήνα.
Κάνε ενα καλοοοοοοοοοο καθάρισμα και δοκίμασε ! Εαν το πέλλετ σου είναι καλό (???) δεν είναι και δα τόσο δύσκολο ! Πρόσεχε πως βάζεις το ποτηράκι μέσααα
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129583 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπεραααα. Λοιπον το πελλετ που χρησιμοποιω ειναι το schweighofer. Η σομπα δεν αναβει καθολου πλεον απο σημερα. εχω δοκιμασει ηδη τρεις φορες αλλα δεν αναβει με τιποτα. Δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει. Περιμενω αλλον τεχνικο γιατι ο προηγουμενος που ηρθε αν και συστημενος απο την εταιρεια την εκανε χειροτερα!!!!!!!
δεν ξερω τι να κανω αλλο!!
φοβαμαι μηπως εχει προβλημα η αντισταση αλλα δεν καταλαβαινω ενος μηνα σομπα τοσα προβληματα πια!!! :( :( :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ