Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104996 από KERBEROS

stergiosbik έγραψε: Πάνε να καταργήσουν το πενθήμερο και το 8ωρο

Να καταργήσει την πενθήμερη εργασία και το οκτάωρο επιχειρεί το υπουργείο Εργασίας. Με μία αλλαγή της τελευταίας στιγμής στο πολυνομοσχέδιο που ψηφίζεται στην Βουλή, διαγράφεται από το άρθρο 103 (το οποίο αφορά τον τρόπο υπολογισμού του κατώτατου μισθού) η φράση που διευκρινίζει ότι οι κατώτατες αποδοχές στον ιδιωτικό τομέα αφορούν σε «εργασία 25 ημερών μηνιαίως και ημερομίσθιο για εργασία 8 ωρών ημερησίως».

Με τον τρόπο αυτό, ανοίγει ο δρόμος για να μπορεί ένας εργοδότης να δίνει στον υπάλληλό του ή τον εργατοτεχνίτη τα 586 ευρώ το μήνα, αλλά να τον αναγκάζει να δουλεύει έξι ή ακόμα και εφτά ημέρες την εβδομάδα, ή να εργάζεται 10 και 12 ή παραπάνω ώρες την ημέρα. Καταργούνται επί της ουσίας έτσι και οι υπερωρίες!

Συγκεκριμένα το άρθρο 103 προέβλεπε, όπως είχε κατατεθεί, ότι «έπειτα από διαβούλευση ορίζεται ο νομοθετημένος κατώτατος μισθός και το νομοθετημένο κατώτατο ημερομίσθιο, για πλήρη απασχόληση, ήτοι μηνιαίος μισθός για εργασία 25 ημερών μηνιαίως και ημερομίσθιο για εργασία 8 ωρών ημερησίως, για τους υπαλλήλους και τους εργατοτεχνίτες όλης της χώρας, των οποίων η αμοιβή δεν ρυθμίζεται από συλλογική σύμβαση εργασίας».

Κρίθηκε όμως σκόπιμο, στο παρά ένα της ψήφισης του νόμου, να διαγραφεί η «επεξήγηση» της πλήρους απασχόλησης, «ήτοι μηνιαίος μισθός για εργασία 25 ημερών μηνιαίως και ημερομίσθιο για εργασία 8 ωρών ημερησίως».

Δίνεται έτσι όμως εμμέσως και μια ευκαιρία στους εργοδότες να προωθήσουν την υπογραφή κλαδικών ή επιχειρησιακών συμβάσεων εργασίας, με βάση τον «αφηρημένο» όρο περί πλήρους απασχόλησης, αλλοιώνοντας έτσι προς το χειρότερο, συνολικά τις συνθήκες εργασίας στη χώρα.

Ο υπουργός Εργασίας πάντως, κύριος Γιάννης Βρούτσης υποστήριζε πως δεν υπάρχει ανατροπή σε ό,τι ίσχυε επειδή ρητά αναφέρεται στη διάταξη ο όρος «πλήρης απασχόληση».

Tώρα μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι!

Έτσι είναι, όσοι κάνουν μονίμως διακοπές, δεν εργάστηκαν ποτέ στη ζωή τους και βγάζουν 7-8000 ευρω το μήνα σαν να είναι χαρτζιλίκι, δεν πρόκειται να τους πειράξει αν εσύ "ψοφήσεις" στη δουλειά για 400 ευρώ το μήνα.



Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Όπως λέω κι εγώ:

ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ, ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ!!!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105001 από stergiosbik

KERBEROS έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Πετρο μη μπερδευεις τον ιδιωτικο υπαλληλο με ελ.επαγγελματιες.
Δεν υπαρχει ουτε ενας ιδ.υπαλληλος που να ειναι τεμπελης γιατι πολυ απλα αν δεν δουλεψει παει σπιτακι του.
Υπαρχει αφεντικο τον ιδ.τομεα που να δεχεται τεμπεληδες υπαλληλους;
Εφ οσον εχεις δουλεψει στη οικοδομη κ ξερεις πως βγαινει το μεροκαματο δεν θα επρεπε να εξομοιωνεις τον υπαλληλο του ιδ.τομεα με τον δ. υπαλληλο.
Εχει κανενας καθηγητης που εργαζεται σε φροντιστηριο τα ιδια πλεονεκτηματα με τον καθηγητη του δημ. σχολειου;
Ποσες ωρες δουλευει την εβδομαδα κ τι αποδοχες εχει;
Γυναικα καθηγητρια αν μεινει εγκυος στον ιδιωτικο τομεα τι αδεια θα παρει;
Θα χασει η οχι ολη την σχολικη χρονια κ πιθανον κ την επομενη αναλογα με το ποτε θα γενησσει;
Κ χιλια δυο αλλα παραδειγματα.
Σιγουρα καλα θα ηταν να ειχαμε τα ιδια πλεονεκτηματα ολοι αλλα δεν γινεται να υπαρχουν πολιτες δυο ταχυτητων κ μαλιστα οταν εχουν αντιστοιχα προσοντα.
Το Ελληνικο κρατος δυστυχως εχει περιορισμενες δυνατοτητες κ θα πρεπει τα βαρη να ισομοιραζονται.
Να σου πω αλλο παραδειγμα;
Η γυναικα μου ειναι κορη στρατιωτικου κ οταν εγινε 25 χρονων (το ιδιο κ ο κουνιαδος μου) πηραν προικοδοτηση 4 εκατ.δρχ.
Γιατι δηλ. να προικοδοτηθουν;Εσυ η εγω πηραμε προικοδοτηση;
Γιατι να υπαρχουν ΚΑΑΥ με τζαμπα διακοπες ουσιαστικα;
Γιατι να υπαρχουν στρατιωτικα φαρμακεια κ να παιρνουν τα φαρμακα σε εξευτελιστικες τιμες;Εχουν οι υπολοιποι πολιτες αντιστοιχη μεταχειριση; :(


Για επαγγελματισμό μίλησα και όχι για τεμπελιά. Έχω δει εργατικότατους κακούς επαγγελματίες και υπαλλήλους και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.
Συνάδελφοι και συμφοιτητές μου που έμειναν στα φροντιστήρια έβγαζαν και βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα με μεγάλα ωράρια (σε μας δυστυχώς δεν επιτρέπεται η εργασία στον ιδιωτικό τομέα).
Αυτο ακριβως λεω.Οτι αν δουλευουν τις ιδιες ωρες θα παρουν λιγοτερα απο εσενα.Οποτε αναγκαστικα θα δουλεψουν περισσοτερες ωρες.Εχοντας παραλληλα λιγοτερα δικαιωματα.
Κοινωνικές παροχές θα έπρεπε να διεκδικήσουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κι όχι να τις χάσουν όλοι.
Αυτο που λες δεν στεκει.
Εχει την δυνατοτητα η χωρα να παρεχει σε ολους τις ιδιες υψηλες παροχες;Προφανως οχι.
Αρα δεν πρεπει οι αδικημενοι να λαβουν καποιες επιπλεον παροχες κοβοντας αντιστοιχα απο τα πολλα παραλογα του δημοσιου;Αυτο δεν ειναι δικαιοσυνη;

Για τους στρατιωτικούς και τους παπάδες στην Ελλάδα καλύτερα να μη μιλήσω.
Γιατι;Κ αυτοι αν μιλησεις με καποιους απο αυτους θα ισχυριστουν τα ιδια με σενα.
Οτι ειναι κεκτημενα ολα αυτα κτλ.Αρα ποιος εχει δικιο κ ποιος αδικο σε ολο αυτο;

Στο δημόσιο υπήρχαν και θα υπάρχουν παιδιά και παραπαίδια. Και ασφαλώς διώχνουν μόνο τα παραπαίδια. Ψάξε και βρες τις τροποποιήσεις που έγιναν στο πολυνομοσχέδιο της τελευταίας στιγμής και θα καταλάβεις.

ΥΓ: Τι έγιναν εκείνοι οι οργανισμοί που θα έκλειναν;

ΥΓ2: Όταν πέρασα στον ΑΣΕΠ του 1998, δε μίλαγα μέρες από τη στενοχώρια μου που θα έμπαινα στο δημόσιο, γιατί πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύετε κι εσείς.Κατσε ρε Πετρο με δουλευεις;Αν δεν ηθελες να μπεις στο δημοσιο γιατι εδωσες εξετασεις;Για να πας απο το καλο(ιδ.τομεα) στο χειροτερο(δημ.τομεας);Εδωσες εξετασεις για να εξασφαλισεις το μελλον σου γιατι ακριβως στον ιδιωτικο τομεα ηταν χαλια.Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας! Όταν όμως έζησα τα πράγματα από μέσα, κατάλαβα πόσο λάθος είχα. Μετά από τόσα χρόνια είμαι πεπεισμένος ότι ο Έλληνας γενικά, ιδιωτικός και δημόσιος, πάσχει από επαγγελματισμό και υπευθυνότητα. Είμαστε οι περισσότεροι ασόβαροι επαγγελματίες και το καταλαβαίνουμε όλοι στην καθημερινότητά μας είτε συναλλασόμαστε με το δημόσιο είτε με μια εταιρεία, έναν έμπορο ή έναν ελεύθερο επαγγελματία. Αντί λοιπόν να κυνηγάμε χίμαιρες, ας κοιτάξουμε να βελτιωθούμε όλοι μας στη δουλειά μας, αντί να ασχολούμαστε μόνο με τους διπλανούς μας.Αρα αφου κ οι δυο τομεις ειναι χαλια γιατι ο δημ.υπαλληλος ν αμοιβεται παραπανω απο τον αντιστοιχο ιδ.υπαλληλο;Παλι υπαρχει αναντιστοιχια κ αδικια.


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105004 από jps

stergiosbik έγραψε: Να σου πω αλλο παραδειγμα;
Η γυναικα μου ειναι κορη στρατιωτικου κ οταν εγινε 25 χρονων (το ιδιο κ ο κουνιαδος μου) πηραν προικοδοτηση 4 εκατ.δρχ.
Γιατι δηλ. να προικοδοτηθουν;Εσυ η εγω πηραμε προικοδοτηση;
Γιατι να υπαρχουν ΚΑΑΥ με τζαμπα διακοπες ουσιαστικα;
Γιατι να υπαρχουν στρατιωτικα φαρμακεια κ να παιρνουν τα φαρμακα σε εξευτελιστικες τιμες;Εχουν οι υπολοιποι πολιτες αντιστοιχη μεταχειριση; :(


Στέργιο,προικοδότηση παίρνουν τα παιδιά των στρατιωτικών που γεννήθηκαν μετά το 1983,για τον ίδιο λόγο που υπάρχουν και τα στρατιωτικά φαρμακεία.Οι στρατιωτικοί,όπως και τα σώματα ασφαλείας,πληρώνουν ειδικές κρατήσεις κάθε μήνα,για την προικοδότηση,που τις συγκεκριμένες δεν τις πληρώνουν οι υπόλοιποι υπάλληλοι,πέρα από τις άλλες,λοιπές-πολλές κρατήσεις που έχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105005 από jps

KERBEROS έγραψε: Για επαγγελματισμό μίλησα και όχι για τεμπελιά. Έχω δει εργατικότατους κακούς επαγγελματίες και υπαλλήλους και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.
Συνάδελφοι και συμφοιτητές μου που έμειναν στα φροντιστήρια έβγαζαν και βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα με μεγάλα ωράρια (σε μας δυστυχώς δεν επιτρέπεται η εργασία στον ιδιωτικό τομέα).
Κοινωνικές παροχές θα έπρεπε να διεκδικήσουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κι όχι να τις χάσουν όλοι.
Για τους στρατιωτικούς και τους παπάδες στην Ελλάδα καλύτερα να μη μιλήσω.
Στο δημόσιο υπήρχαν και θα υπάρχουν παιδιά και παραπαίδια. Και ασφαλώς διώχνουν μόνο τα παραπαίδια. Ψάξε και βρες τις τροποποιήσεις που έγιναν στο πολυνομοσχέδιο της τελευταίας στιγμής και θα καταλάβεις


Πέτρο,θεωρείς ότι το πρόβλημα του δημόσιου τομέα στην Ελλάδα είναι οι στρατιωτικοί και οι παπάδες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105008 από KERBEROS

jps έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Για επαγγελματισμό μίλησα και όχι για τεμπελιά. Έχω δει εργατικότατους κακούς επαγγελματίες και υπαλλήλους και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.
Συνάδελφοι και συμφοιτητές μου που έμειναν στα φροντιστήρια έβγαζαν και βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα με μεγάλα ωράρια (σε μας δυστυχώς δεν επιτρέπεται η εργασία στον ιδιωτικό τομέα).
Κοινωνικές παροχές θα έπρεπε να διεκδικήσουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κι όχι να τις χάσουν όλοι.
Για τους στρατιωτικούς και τους παπάδες στην Ελλάδα καλύτερα να μη μιλήσω.
Στο δημόσιο υπήρχαν και θα υπάρχουν παιδιά και παραπαίδια. Και ασφαλώς διώχνουν μόνο τα παραπαίδια. Ψάξε και βρες τις τροποποιήσεις που έγιναν στο πολυνομοσχέδιο της τελευταίας στιγμής και θα καταλάβεις


Πέτρο,θεωρείς ότι το πρόβλημα του δημόσιου τομέα στην Ελλάδα είναι οι στρατιωτικοί και οι παπάδες;


Όχι, για κάποια προνόμια μιλώ και κυρίως για τους δεύτερους που εξακολουθούν να πληρώνονται από το κράτος. Απλά πέφτω κι εγώ στην ίδια παγίδα ώρες ώρες. Το τι παιρνάνε οι στρατιωτικοί -για υπαξιωματικούς τουλάχιστον που γνώρισα- το έμαθα πολύ καλά όταν ήμουν στη Σαμοθράκη. Τα έμαθα όλα από πρώτο χέρι. Το βύσμα σ' αυτούς είναι θεσμός (για τις μεταθέσεις).

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #105009 από KERBEROS

KERBEROS έγραψε:

stergiosbik έγραψε: ΥΓ2: Όταν πέρασα στον ΑΣΕΠ του 1998, δε μίλαγα μέρες από τη στενοχώρια μου που θα έμπαινα στο δημόσιο, γιατί πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύετε κι εσείς.Κατσε ρε Πετρο με δουλευεις;Αν δεν ηθελες να μπεις στο δημοσιο γιατι εδωσες εξετασεις;Για να πας απο το καλο(ιδ.τομεα) στο χειροτερο(δημ.τομεας);Εδωσες εξετασεις για να εξασφαλισεις το μελλον σου γιατι ακριβως στον ιδιωτικο τομεα ηταν χαλια.Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας! Όταν όμως έζησα τα πράγματα από μέσα, κατάλαβα πόσο λάθος είχα. Μετά από τόσα χρόνια είμαι πεπεισμένος ότι ο Έλληνας γενικά, ιδιωτικός και δημόσιος, πάσχει από επαγγελματισμό και υπευθυνότητα. Είμαστε οι περισσότεροι ασόβαροι επαγγελματίες και το καταλαβαίνουμε όλοι στην καθημερινότητά μας είτε συναλλασόμαστε με το δημόσιο είτε με μια εταιρεία, έναν έμπορο ή έναν ελεύθερο επαγγελματία. Αντί λοιπόν να κυνηγάμε χίμαιρες, ας κοιτάξουμε να βελτιωθούμε όλοι μας στη δουλειά μας, αντί να ασχολούμαστε μόνο με τους διπλανούς μας.Αρα αφου κ οι δυο τομεις ειναι χαλια γιατι ο δημ.υπαλληλος ν αμοιβεται παραπανω απο τον αντιστοιχο ιδ.υπαλληλο;Παλι υπαρχει αναντιστοιχια κ αδικια.


Όταν λέμε ιδιωτικός τομέας στην εκπαίδευση εννοούμε δύο πράγματα: τα ιδιωτικά σχολεία και τα φροντιστήρια. Παρόλο που μπορεί να θιγούν μερικοί, εγώ θα τα πω.
Στην Ελλάδα για να καταφέρεις να μπεις σε ιδιωτικό σχολείο θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε γνωστό (είναι που στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέας είναι αξιοκρατικός). Τραγελαφικές καταστάσεις έζησα κατά τις συνεντεύξεις και εγώ και η γυναίκα μου. Αξιοκρατικές προσλήψεις στην Ελλάδα γίνονται ΜΟΝΟ μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο.
Στα φροντιστήρια από την άλλη γίνεσαι ένας εξειδικευμένος επαγγελματίας και μόνο. Μόνο μέσα σε τάξη σχολείου αντιλαμβάνεσαι την παιδαγωγική λειτουργία αυτού του επαγγέλματος (όπως και με τους γιατρούς, που, αν τους ρωτήσεις, θα σου πουν ότι μόνο στο νοσοκομείο ολοκληρώνονται ως επαγγελματίες και λειτουργοί). Ο κόσμος δε των φροντιστηρίων, ιδιωτικός κι αυτός, ακολουθεί εμπορικές τακτικές, που δεν έχουν και πολύ σχέση με την εκπαίδευση (ας μην επεκταθώ).
Το δημόσιο, λοιπόν, για έναν εκπαιδευτικό που σέβεται τον εαυτό του είναι μονόδρομος. Χρήματα στο δημόσιο δεν βγάζεις, κοινωνικές παροχές είχες (για μένα απόλυτα θετικό όταν υπήρχαν), μόνο μέσα σε τάξη ολοκληρώνεσαι.

ΥΓ: Όταν μιλώ για δημόσιο, εννοώ τον χώρο της εκπαίδευσης. Πολλά από αυτά που λέτε προφανώς συνέβαιναν και συμβαίνουν και θα συμβαίνουν στο υπόλοιπο δημόσιο.


Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.339 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ