Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104969 από Fokion

KERBEROS έγραψε: Ο φανατισμός δε βλέπει και δεν ακούει

,
Πολυ σωστο...
Κι ο φανατισμένος δυστυχως δυσκολα το καταλαβαινει/αποδεχεται για τον εαυτο του...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104972 από stergiosbik
Live your myth in Greece! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104973 από stergiosbik

kosmidis80 έγραψε:



Εμενα παντως ολη η ιστορια με το Δημοσιο, δεν με στενοχωρει! Αρχισαν να φοβουνται πλεον και οι δημοσιοι για την θεσουλα τους! Ετσι θα επρεπε να ειναι παντα! Τι θα πει μονιμοτητα? Υπαρχει κατι μονιμο στην ζωη του ανθρωπου?

Επιτελους κοσμος οπως τους παραπανω στο τραγουδακι θα παει σπιτι του! Αρκετα χρονια τους ταιζουμε για να μην μας εξυπηρετουν! Αρκει βεβαια να παει αυτος ο κοσμος σπιτια του και οχι οσοι πραγματικα δουλευουν, γιατι σιγουρα και μια μεριδα στο δημοσιο δουλευει! Σιγουρα καποια χλωρα θα καουν και με τα ξερα, αλλα ελπιζω να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!

Σχεδον καθε βδομαδα βλεπω τους ταμιες της Εθνικης στην περιοχη μου, που αν ηταν στον ιδιωτικο τομεα τοτε... Επισης θυμαμαι ακομα σε μια επισκεψη σε νοσοκομειο της πολης μου, μια κατα τα αλλα συμπαθεστατη κοπελα ΑΜΕΑ, που την εβαλαν να εργαστει εκει και απλα της εδωσαν ενα αδειο γραφειο για να περναει το 8ωρο. Να μου πειτε ποιος τους εβαλε εκει και γιατι?

Το 40%+ που επαιρναν τα δυο κομματα μεχρι και τις προηγουμενες εκλογες μας απαντουν στο ποιος και το γιατι!


Το κακο Θοδωρε ειναι οτι αντι να φωναζουν πρωτοι απ ολους οι σωστοι υπαλληλοι για να φυγουν οι κακοι,γιατι εξ αιτιας τους την πληρωνουν κι αυτοι,εχουν περιχαρακωθει πισω απο καθε ειδους συνδικαλ(η)στες κ υπερασπιζονται την σαπιλα.
Δε πειραζει ομως.Το να σφιγγουν λιγο οι κωλοι δεν εκανε ποτε κακο! B)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104975 από stergiosbik

KERBEROS έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:



Εμενα παντως ολη η ιστορια με το Δημοσιο, δεν με στενοχωρει! Αρχισαν να φοβουνται πλεον και οι δημοσιοι για την θεσουλα τους! Ετσι θα επρεπε να ειναι παντα! Τι θα πει μονιμοτητα? Υπαρχει κατι μονιμο στην ζωη του ανθρωπου?

Επιτελους κοσμος οπως τους παραπανω στο τραγουδακι θα παει σπιτι του! Αρκετα χρονια τους ταιζουμε για να μην μας εξυπηρετουν! Αρκει βεβαια να παει αυτος ο κοσμος σπιτια του και οχι οσοι πραγματικα δουλευουν, γιατι σιγουρα και μια μεριδα στο δημοσιο δουλευει! Σιγουρα καποια χλωρα θα καουν και με τα ξερα, αλλα ελπιζω να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας!

Σχεδον καθε βδομαδα βλεπω τους ταμιες της Εθνικης στην περιοχη μου, που αν ηταν στον ιδιωτικο τομεα τοτε... Επισης θυμαμαι ακομα σε μια επισκεψη σε νοσοκομειο της πολης μου, μια κατα τα αλλα συμπαθεστατη κοπελα ΑΜΕΑ, που την εβαλαν να εργαστει εκει και απλα της εδωσαν ενα αδειο γραφειο για να περναει το 8ωρο. Να μου πειτε ποιος τους εβαλε εκει και γιατι?

Το 40%+ που επαιρναν τα δυο κομματα μεχρι και τις προηγουμενες εκλογες μας απαντουν στο ποιος και το γιατι!


Θοδωρή, τώρα που θα φύγουν κατά χιλιάδες και οι δημόσιοι υπάλληλοι, ετοιμάσου για υπηρεσίες επιπέδου Γερμανίας και βάλε. Το ίδιο να περιμένεις, μόλις αρθεί και η μονιμότητα. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε. Θα γκρεμιστούν πολλοί μύθοι της ελληνικής κοινωνίας τα αμέσως επόμενα χρόνια!


Ενω τωρα οι υπηρεσιες προς τον πολιτη ειναι υποδειγμα.
Στο κατω κατω σκατα ειναι τωρα σκατα θα ειναι κ μετα.Ποιος ο λογος να πληρωνονται διαφοροι κηφηνες;
Υπαρχουν πολλα νεα παιδια εκει εξω με υψηλου επιπεδου μορφωση κ κυριως ΗΘΟΣ που θα τιμησουν κ με το παραπανω το 1000ρικο που θα τους δωσει το δημοσιο αν μπουν στη θεση ενος τεμπελαρα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104977 από kosmidis80
Ακριβως, συμφωνω με τον Στεργιο! Το κακο με τον νεο-Ελληνα ηταν (λεω ηταν γιατι τωρα θα αλλαξει) οτι εν μερει τους δικαιολογουσαμε που δεν μας εξυπηρετουσαν και κανεις δεν εμπαινε στην διαδικασια για καταγγελιες (που οπως και να ειχε θα χανοντουσαν στην γραφειοκρατεια!)!

Για μενα θελει πλεον αντι-κινητρα για να μειωσουμε το παθογονο δημοσιο!!! Αρχικοι μισθοι οσο ο βασικος του ιδιωτικου, πληρη διαφανεια στις προσληψεις και ας τους χαρισουν εν μερει την μονιμοτητα ΑΛΛΑ με ετησιο ελεγχο αποδοτικοτητας και ξεκαθαρισμα οταν ο εργαζομενος δεν αποδιδει, ΤΕΛΟΣ τα παραλογα επιδοματα που δεν δινονται στον ιδιωτικο ! Απλα πραγματα που ισχυουν και στον ιδιωτικο δηλαδη! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΕΣ-ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ???

Ολοι μας με τους γνωστους τροπους θα μπορουσαμε να ειμαστε ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ, δημοσιοι υπαλληλοι! Και αυτο τα λεει ολα για την παιδεια και τα ιδανικα του Νεο-Ελληνα!

Προσωπικα δημοσιος υπαλληλος δεν θα μπορουσα να ειμαι με τιποτα! Θελω να δημιουργω και να πηγαινω λιγο παραπερα σαν ανθρωπος, να εχω εξελιξη με λιγα λογια! Αν ηταν να βαζω πχ αριθμο και σφραγιδα σε εγγραφα καθημερινα μεχρι να περασει το 8ωρο, τοτε θα πεθαινα καθημερινα...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #104978 από stergiosbik

kosmidis80 έγραψε: Ακριβως, συμφωνω με τον Στεργιο! Το κακο με τον νεο-Ελληνα ηταν (λεω ηταν γιατι τωρα θα αλλαξει) οτι εν μερει τους δικαιολογουσαμε που δεν μας εξυπηρετουσαν και κανεις δεν εμπαινε στην διαδικασια για καταγγελιες (που οπως και να ειχε θα χανοντουσαν στην γραφειοκρατεια!)!

Για μενα θελει πλεον αντι-κινητρα για να μειωσουμε το παθογονο δημοσιο!!! Αρχικοι μισθοι οσο ο βασικος του ιδιωτικου, πληρη διαφανεια στις προσληψεις και ας τους χαρισουν εν μερει την μονιμοτητα ΑΛΛΑ με ετησιο ελεγχο αποδοτικοτητας και ξεκαθαρισμα οταν ο εργαζομενος δεν αποδιδει, ΤΕΛΟΣ τα παραλογα επιδοματα που δεν δινονται στον ιδιωτικο ! Απλα πραγματα που ισχυουν και στον ιδιωτικο δηλαδη! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΕΣ-ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ???

Ολοι μας με τους γνωστους τροπους θα μπορουσαμε να ειμαστε ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ, δημοσιοι υπαλληλοι! Και αυτο τα λεει ολα για την παιδεια και τα ιδανικα του Νεο-Ελληνα!

Προσωπικα δημοσιος υπαλληλος δεν θα μπορουσα να ειμαι με τιποτα! Θελω να δημιουργω και να πηγαινω λιγο παραπερα σαν ανθρωπος, να εχω εξελιξη με λιγα λογια! Αν ηταν να βαζω πχ αριθμο και σφραγιδα σε εγγραφα καθημερινα μεχρι να περασει το 8ωρο, τοτε θα πεθαινα καθημερινα...


Eλα ομως που στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης συνεβαινε ακριβως το αντιθετο.
Ο ιδιωτικος υπαλληλος φυτοζωουσε κ το καθε λαμογιο(δεν βαζω ολους τους δ.υπαλληλους στο ιδιο σακι) καλοπερνουσε κυριολεκτικα κ μεταφορικα. :angry:
Κ πουλουσανε κ πνευμα απο πανω!
Αυτους ομως ξαναλεω οτι πρεπει πρωτοι απ ολους να τους ξεμπροστιασουν οι λοιποι σωστοι δ.υπαλληλοι για να μην παρει η μπαλα κ τους ιδιους.
Αλλα.... :whistle:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.309 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ