Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85695 από tas
Αυτό δεν είναι κούρεμα στεγαστικών δανείων.
Κούρεμα είναι η μείωση (σε οποιοδήποτε ποσοστό) του υπολοιπόμενου κεφαλαίου, κάτι που δεν δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί.

Εκείνο που θέλουν να κάνουν είναι η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής. Το μόνο θετικό είναι ότι μειώνεται η δόση. Αλλά..
Θα αναγκαστεί κάποιος να πληρώνει μέχρι τα 80 του ή αν τα τινάξει νωρίτερα, το βάρος θα αναλάβουν τα παιδιά του. Επίσης, θα πληρώσει - λόγω της μεγαλύτερης διάρκειας μέσω υπογραφής νέας σύμβασης - περισσότερους τόκους. Είναι προς συμφέρον των τραπεζών να έχουν δεμένο έναν πελάτη για περισσότερα χρόνια.

Οι τράπεζες είναι μοναδικές εταιρίες στην Ελλάδα που δεν έχουν πληγεί, με την έννοια ότι κάποιες θα έπρεπε να είχαν βάλει λουκέτο αν λειτουργούσαν με συνθήκες αγοράς (Protοn, πρώην Aspis κλπ.). Τη χασούρα τους την αναλάβαμε εμείς και το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον.

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ένας παράγοντας που δεν μπορούν να σταθμίσουν. Χιλιάδες ακίνητα αγοράστηκαν με στεγαστικά δάνεια, το ύψος των οποίων δεν ανταποκρίνεται πλέον στην πραγματική σημερινή αξία τους. Ετσι, λογικό είναι να σταματήσει να πληρώνει και να πάρει η τράπεζα το ακίνητο. Εχοντας ήδη μαζέψει κάποιες χιλιάδες ακίνητα (γιατί αυτό που απαγορεύεται δεν είναι η κατάσχεση της πρώτης κατοικίας, αλλά ο πλειστηριασμός της), ξέρουμε τι θα τα κάνει στο τέλος...

Οι τράπεζες επίσης δεν ανέλαβαν την ευθύνη που τους αναλογεί για την χορήγηση δανείων με υποτυπώδη έλεγχο της οικονομικής κατάστασης του δανειολήπτη. Εμπαινες στην τράπεζα με τετραψήφιο εκκαθαριστικό και έφευγες με δάνειο που έφθανε και περίσσευε για την αγορά τριόροφης μεζονέτας...

Για το τι χρωστάει ο συνεπής, μη το ψάχνεις. Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85698 από alex_nous
Στέργιο κι εγώ είμαι ένας από αυτούς που περίμενα αυτό το κούρεμα, αλλά κούρεμα δεν βλέπω! Δεν αναφέρει πουθενά για κούρεμα του χρέους παρά μόνο για περίοδο ''χάριτος'' και επιμήκυνση! Εξάλλου τα τελευταία χρόνια ότι μέτρα-νομοσχέδια έχουν βγει έχουν ως μοναδικό γνώμονα την διασφάλιση των κερδών των τραπεζών, με μοναδική φωτεινή εξαίρεση φυσικά τον νόμο Κατσέλη, τον οποίο παλεύουν να αλλάξουν. Κατέληξα κι εγώ λοιπόν να ζητήσω και να κάνω επιμήκυνση του στεγαστικού μου δανείου κατά 10 χρόνια μια και δεν θέλω να μην πληρώνω! Σωστό ή λάθος, ο χρόνος θα δείξει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85709 από stergiosbik
Η επιμηκυνση ενος δανειου την τραπεζα βοηθαει.
Ο πελατης μπορει εκεινη την ωρα να βολευεται με την χαμηλοτερη δοση αλλα σε βαθος χρονου ..... :(
Αυτο θα το κρινει ο καθενας μονος του αν βολευει η οχι.
Το να κουρευτουν ομως με βρισκει συμφωνο διοτι κ οι τραπεζες εχουν ευθυνη κ μαλιστα μεγαλη.
Πως δενειζεις ρε φιλε σε καποιον που βλεπεις-ξερεις οτι δεν θα μπορεσει να πληρωσει;
Εκει που διαφωνω ειναι να επιβαρυνθει ο υπολοιπος κοσμος χωρις να φταιει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85721 από alex_nous

stergiosbik έγραψε: Η επιμηκυνση ενος δανειου την τραπεζα βοηθαει.
Ο πελατης μπορει εκεινη την ωρα να βολευεται με την χαμηλοτερη δοση αλλα σε βαθος χρονου ..... :(
Αυτο θα το κρινει ο καθενας μονος του αν βολευει η οχι.
Το να κουρευτουν ομως με βρισκει συμφωνο διοτι κ οι τραπεζες εχουν ευθυνη κ μαλιστα μεγαλη.
Πως δενειζεις ρε φιλε σε καποιον που βλεπεις-ξερεις οτι δεν θα μπορεσει να πληρωσει;
Εκει που διαφωνω ειναι να επιβαρυνθει ο υπολοιπος κοσμος χωρις να φταιει.


Συμφωνώ απόλυτα και σε όλα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85807 από stergiosbik
ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΤΕ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ > Πύργος: Το κορίτσι με τα σπιτικά κουλουράκια που συγκίνησε μια ολόκληρη εφημερίδα!

Το κορίτσι μπήκε στην τοπική εφημερίδα ”Πρωινή” με μία τσάντα που περιείχε κουλουράκια.
Λίγα λεπτά αργότερα οι περισσότεροι συντάκτες είχαν δάκρυα στα μάτια τους.
Χωρίς να κανένα ίχνος ντροπής ή κάποιου κόμπλεξ, χωρίς τη... φτηνή μιζέρια των δήθεν επαιτών που έχουν κάνει επάγγελμα το να χτυπούν πόρτες και να ζητούν ελεημοσύνη, αλλά με χαμόγελο, αυτοπεποίθηση και περίσσια περηφάνια ένα κορίτσι στον Πύργο, προσπαθεί στις ελεύθερες ώρες που της απομένουν από το σχολείο να βοηθήσει την οικογένειά της, που αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα.
Οι γονείς της όπως η ίδια είπε είναι άνεργοι και τα βγάζουν δύσκολα πέρα. Η ίδια τα απογεύματα αδειάζει τη σχολική τσάντα από τα βιβλία και τα τετράδιά της και τη γεμίζει με σπιτικά κουλουράκια.
Η μικρή, μαθήτρια του δημοτικού, πέρασε χθες το απόγευμα το κατώφλι και της τοπικής εφημερίδας ”Πρωινή”.
Όπως γράφει σε σχόλιο στο σημερινό φύλλο της εφημερίδας ο συντάκτης της Πρωινής και διαχειριστής του ilialive.gr, Γιάννης Σπυρούνης «Το κατώφλι της εφημερίδας μας πέρασε ένα πανέμορφο χαμογελαστό κοριτσάκι, ήταν δεν ήταν δέκα ετών.
Με μια σχολική τσάντα στην πλάτη, με το πιο μεγάλο χαμόγελο και γεμάτη περηφάνια, μας χαιρέτισε και μας είπε.
“Πουλάω σπιτικά κουλουράκια για να βοηθήσω την οικογένειά μου οικονομικά, γιατί είναι άνεργοι οι γονείς μου”. Βουβαθήκαμε όλοι, κοιταχθήκαμε και δεν ξέραμε τι να πούμε…
Σίγουρα δεν θέλαμε κουλουράκια, αλλά θέλαμε να βοηθήσουμε οπωσδήποτε.
Βάλαμε το χέρι στην τσέπη… προβληματισμένοι, στεναχωρημένοι αλλά με διάθεση να βοηθήσουμε και να μην προσφέρουμε άλλη απογοήτευση σε αυτό το τόσο γλυκό κορίτσι. Μας άφησε αν και δεν ήταν για εμάς απαραίτητο ένα σακουλάκι με πραγματικά σπιτικά κουλουράκια και έφυγε, με το ίδιο χαμόγελο στο πρόσωπό της με την ίδια περηφάνια στα μάτια της.
Και εμείς βυθιστήκαμε ακόμα περισσότερο στη θλίψη”…

anti-ntp.net/2013/02/%CF%80%CE%BF%CF%85-...F%CE%B4%CE%BF%CF%84/

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #85818 από stergiosbik
“Να δω την Ελλάδα ελεύθερη πριν πεθάνω”

!

Γροθιά στο στομάχι του πολιτικού κόσμου της χώρας η κραυγή αγωνίας ενός 86χρονου αγρότη, που μίλησε το πρωί από τα μπλόκα των αγροτών. Είπε πως βλέπει την Ελλάδα, την οικογένεια και τα εγγόνια του, αιχμάλωτους στα ξένα συμφέροντα.

Ο Γιώργος Γκρουμούτης, συνταξιούχος αγρότης από την Αλφειούσα, εξαπέλυσε μέσω του ….IONION FM, δριμεία επίθεση στο χρεοκοπημένο πολιτικό σύστημα που πούλησε την ιστορία της πατρίδας, αφήνοντας άναυδους δημοσιογράφους και ακροατές. Δήλωσε ότι δεν κατάφερε να τελειώσει το σχολείο καθώς όταν φοιτούσε στην 4η δημοτικού ξέσπασε ο β παγκόσμιος πόλεμος, παρόλα αυτά περιέγραψε στην εκπομπή «Πρωινή Περίπολος», με λόγια σταράτα, καθαρά και από καρδιάς την δραματική κατάσταση που αντιλαμβάνεται ότι βιώνει η χώρα.
Αναλογιζόμενος τις καταστροφές που επέφεραν στην Ελλάδα το 1940 οι Γερμανοί φασίστες, δήλωσε ότι ξανάρχονται μετά από δεκάδες χρόνια, οδηγώντας τον ελληνικό λαό σε δουλεία και θάνατο. Για την τρικομματική κυβέρνηση δήλωσε ότι οι άσπονδοι εχθροί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έγιναν φίλοι για να μην πάνε φυλακή και σχεδιάζουν να το τραβήξουν για να καλύψουν τα σκάνδαλα τους. «Διαλύσανε την αγροτική οικονομία, την Ηλεία, την Ολυμπία που έβγαζε χρυσό, την πούλησαν.
Αν ήταν αλλιώς δεν θα χρειαζόταν να φυγαδεύουμε τη νεολαία, να την πουλάμε στα σκλαβοπάζαρα», ανέφερε ο κ. Γκρουμούτης και συνέχισε « Θέλω να δω πριν πεθάνω, να γκρεμιστεί το σάπιο πολιτικό σύστημα.
Δυστυχώς την χώρα δεν κυβερνούν οι Έλληνες» και προέβλεψε ότι σε λίγα χρόνια θα ακολουθήσει ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος για το νερό.
Κάλεσε τους Έλληνες να αντιληφθούν την προδοσία, να αναλογιστούν τον όρκο που έδωσαν στην πατρίδα και την οικογένεια τους και να βγουν στις πλατείες.
«Είμαι γέρος, αλλά ξαναγίνομαι νέος όταν ακούω για αγώνες», δήλωσε ο 86χρονος αγρότης.


Το μονο που εχω πω ειναι Ν Τ Ρ Ο Π Η !!!
Ετσι νοιωθω.Ντροπη που ειμαι Α Ν Α Ξ Ι Ο Σ να φανω ανταξιος τετοιων Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν!
Ειλικρινα αυτη τη στιγμη εχω βουρκωσει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.347 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ