Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72605 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πώς καταλαβαίνουμε αν δουλεύει ή όχι η τριοδη;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72772 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: Καλησπερα
Μολις εφυγε ο εμπορος απο το σπιτι μου
Με επισκεφτηκε για 3 φορα μεσα σε λιγες μερες αυτη τη φορα με οργανα για να μετρησεις εφελκισμο και θερμοκρασια καυσαεριων.
Ο λογος της επισκεψης ειναι γιατι αναρωτιετε για την αψογη λειτουργια του λεβητα μου.
Απο τα δικα μου συμπερασματα μεγαλο ρολο παιζει το καυσημο αλλα και η διαφορα μεταξυ 60αρι και 40αρι.
Γενικα οι 40αριδες διαπιστωσα οτι εχουν ενα μικρο θεματακι. Φυσικα του προτεινα τις ρυθμισεις του VAG ο οποιος εχει κανει διατριβη στο 40αρι :cheer:

Λοιπον παραθετω τα στοιχεια
Αερας στο 2 τροφοδοσια 26
Καυσαερια 185, και εφελκισμος 0,1 αντι 0,2 που προβλεπεται.

τρελαθηκε με το ποσοστο σταχτης. ειχα να τον καθαρισω πριν τα Χριστουγεννα και νομιζα πως ειναι βρωμικος. Μολις ειδε τη σταχτη μου ειπε οτι τοση βγαζει καθε 3 μερες με τον 40αρι και καυσιμο πυρινοξυλο.

Και κατι ακομα
Στο κρυφο μενου η λειτουργια στον κωδικο 15 που αναφερει αερας πληρης και εξαμηνου (ή κατι τετοιο δε θυμαμαι ακριβως) αλλαξει τη ρυθμιση του αερα. Δηλδαη αν επιλεξουμε εξαμηνου (λαθος στη μεταφραση εχει γινει) ο ανεμιστηρας αποκτα μισες σκαλες και ανωτατο επιπεδο το 3. Δηλαδη για να εχουμε ρυθμιση 1 πρεπει να το βαλουμε στο 2
Για ρυθμιση 3 πρεπει να το βαλουμε στο 6.
Νομιζω οτι αυτη η ρυθμιση θα με βολεψει μιας και μερικες φορες θεωρουσα το 2 λιγο και το 3 πολυ.
Τωρα θα μπορω να το βαλω στο 2,5 με την καινουρια ρυθμιση : :silly:


Σου είπε ο έμπορος πιο είναι το θέμα με τους 40αριδες;;

Αρα το υλικό δεν σου κάνει στάχτη ;; Δηλαδή η στεγνη πυρήνα ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72790 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

sakic έγραψε: Καλησπερα
Μολις εφυγε ο εμπορος απο το σπιτι μου
Με επισκεφτηκε για 3 φορα μεσα σε λιγες μερες αυτη τη φορα με οργανα για να μετρησεις εφελκισμο και θερμοκρασια καυσαεριων.
Ο λογος της επισκεψης ειναι γιατι αναρωτιετε για την αψογη λειτουργια του λεβητα μου.
Απο τα δικα μου συμπερασματα μεγαλο ρολο παιζει το καυσημο αλλα και η διαφορα μεταξυ 60αρι και 40αρι.
Γενικα οι 40αριδες διαπιστωσα οτι εχουν ενα μικρο θεματακι. Φυσικα του προτεινα τις ρυθμισεις του VAG ο οποιος εχει κανει διατριβη στο 40αρι :cheer:

Λοιπον παραθετω τα στοιχεια
Αερας στο 2 τροφοδοσια 26
Καυσαερια 185, και εφελκισμος 0,1 αντι 0,2 που προβλεπεται.

τρελαθηκε με το ποσοστο σταχτης. ειχα να τον καθαρισω πριν τα Χριστουγεννα και νομιζα πως ειναι βρωμικος. Μολις ειδε τη σταχτη μου ειπε οτι τοση βγαζει καθε 3 μερες με τον 40αρι και καυσιμο πυρινοξυλο.

Και κατι ακομα
Στο κρυφο μενου η λειτουργια στον κωδικο 15 που αναφερει αερας πληρης και εξαμηνου (ή κατι τετοιο δε θυμαμαι ακριβως) αλλαξει τη ρυθμιση του αερα. Δηλδαη αν επιλεξουμε εξαμηνου (λαθος στη μεταφραση εχει γινει) ο ανεμιστηρας αποκτα μισες σκαλες και ανωτατο επιπεδο το 3. Δηλαδη για να εχουμε ρυθμιση 1 πρεπει να το βαλουμε στο 2
Για ρυθμιση 3 πρεπει να το βαλουμε στο 6.
Νομιζω οτι αυτη η ρυθμιση θα με βολεψει μιας και μερικες φορες θεωρουσα το 2 λιγο και το 3 πολυ.
Τωρα θα μπορω να το βαλω στο 2,5 με την καινουρια ρυθμιση : :silly:


Σου είπε ο έμπορος πιο είναι το θέμα με τους 40αριδες;;

Αρα το υλικό δεν σου κάνει στάχτη ;; Δηλαδή η στεγνη πυρήνα ;;


οχι το θεμα το ψαχνει και ο ιδιος γι αυτο ηρθε 2-3 φορες, δεν ξερει ακομα τι φταιει
Υποθετω εγω πως το θεμα ειναι στο καυσιμο. Οποιος εχει χρημα ας καψει 500 κιλα πελλετ να μας πει αν θα δει διαφορα. Εγω παντως δεν βρηλκα διαφορα αναμεσα σε πελλετ και πυρηνα - κουκουτσι
Και το υλικο οπως σου εχω πει vag ειναι μουσκεμα σε σημειο που κολαει στο σιλο και θελει πρωι βραδυ ανακατεμα για να ξεκλολλαει απο τα τυχωματα του σιλο και να πεφτει στον κοχλια.
Φαντασου να ηταν και ξερο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #72933 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
αν έχεις κάποιο νέο ενημέρωσε μας...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #73085 από pamos
Απαντήθηκε από pamos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
sakic που περίπου μένεις? Εχω την εντύπωση ότι γνωριζόμαστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #73139 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε: sakic που περίπου μένεις? Εχω την εντύπωση ότι γνωριζόμαστε.


Ν Αχαιας

εσυ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ